Edukacja Ann: Rak trzonu macicy – objawy, diagnoza i sposoby leczenia

Rak trzonu macicy, inaczej nazywany rak endometrium, jest najczęstszym nowotworem żeńskich narządów rodnych. Dotyczy on najczęściej kobiet w wieku menopauzalnym. Jak się objawia rak trzonu macicy? Jakie są jego przyczyny oraz czy istnieje skuteczne leczenie? Dowiedz się więcej z Ann!

Według statystyk w 2020 roku odnotowano prawie 10 tyś. nowych przypadków zachorowalności oraz ponad 2 tyś. zgonów z powodu raka endometrium. Jak zaznaczają eksperci, w ostatnich latach możemy obserwować tendencję do wzrostu liczby zachorowań na raka trzonu macicy w Polsce.

Rak trzonu macicy: co to za nowotwór?

Rak trzonu macicy jest czwartym pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet. Nowotwór ten uraża błonę śluzową wyściełającą wnętrze trzonu macicy. Rak endometrium występuje najczęściej u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. A więc ryzyko zachorowania na ten nowotwór w największym stopniu dotyczy kobiet po menopauzie. Może jednak pojawić się również w znacznie młodszym wieku.

Rak trzonu macicy jest nowotworem rozwijającym się w błonie śluzowej wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów ginekologicznych w krajach rozwiniętych. Jest on rakiem hormonalnie zależnym, duży wpływ na rozwój raka trzonu macicy mają niezbilansowane gestagenami estrogeny żeńskie. Czynnikami ryzyka są także otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Czyli choroby, z którymi świat boryka się w coraz większym stopniu. Istnieją dwa typy raka endometrium, które różnią się przyczynami molekularnymi, a także agresywnością, rokowaniem oraz wiekiem – mówi w rozmowie z Ann prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologi Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie.  

Cały artykuł dostępny w aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie.

Rak trzonu macicy jest nowotworem hormonalnie zależnym. Do czynników ryzyka raka trzonu macicy należą m.in. otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Jak również późna menopauza i niepłodność. Także istnieją zespoły wrodzone, w których predyspozycje do zachorowania są większe. Są to m.in. zespół Lyncha oraz zespół Cowdena.

Rak trzonu macicy: objawy są charakterystyczne

Objawy raku endometrium są bardzo charakterystyczne. Z perspektywy lekarza ten typ raka jest jednym z łatwiejszych do rozpoznania. Dlatego, że zazwyczaj wiekiem występowania tej choroby jest okres po menopauzie, a pierwszym objawem jest krwawienie. A więc nowotwór jest zwykle diagnozowany w pierwszym lub drugim stopniu zaawansowania choroby. Kobiety, które dbają o swoje zdrowie muszą nie lekceważyć takiego sygnału i zgłaszać się do ginekologa – zaznacza prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz.

Najbardziej typowym objawem raka trzonu macicy są krwawienia z dróg rodnych. Ponadto nowotwór może objawiać się bólami w podbrzuszu, okolicy krzyżowej oraz obfitymi upławami.

Diagnoza raku endometrium

Podstawą profilaktyki są badania kontrolne. Kobiety znajdujące się w grupie ryzyka, muszą badać się regularnie. Diagnostyka raka trzonu macicy opiera się na kilku rodzajach badań. Zwykle rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego, a także badania ginekologicznego. Może też być wykonane przez pochwowe badanie USG. Najważniejszym badaniem pozwalającym rozpoznać raka endometrium jest tzw. łyżeczkowanie, czyli prosty zabieg, który jest dostępny na każdym oddziale ginekologicznym.

Coraz częściej, żeby zdiagnozować rak endometrium, wykonuje się histeroskopię. Procedura polega na wprowadzeniu do macicy miniaturowej kamery, która pozwala zobaczyć endometrium w dużym powiększeniu, jak również pobrać wycinki do celów badawczych.

Rak trzonu macicy: sposoby leczenia

Warto podkreślić, że sposób leczenia zależy przede wszystkim od typu raka, stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania oraz złośliwości histologicznej. W leczeniu raka trzonu macicy stosuje się metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz hormonoterapię.

Najczęściej wykorzystywaną metodą jest zabieg operacyjny polegający na wycięciu macicy z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami. U niektórych pacjentek oprócz wycięcia macicy usuwamy również węzły chłonne miedniczne. Jeśli nowotwór wywołał już przerzuty, konieczna jest radioterapia lub połączenie radioterapii z chemioterapią. Niestety istnieje też taki problem, jak nawrót raka endometrium, czyli pojawienie się choroby po początkowym wyleczeniu. Jest to szczególne wyzwanie kliniczne, dlatego że w tym przypadku mamy złe rokowanie i potrzebujemy nowych terapii – podkreśla specjalista.

Stadium wykrycia nowotworu ma wpływ na rokowania

Dzięki temu, że rak trzonu macicy najczęściej jest wykrywany w pierwszym stadium choroby, szanse na wyleczenie są duże i mogą sięgać nawet 80–90%. Niestety, jeśli mówimy o przypadkach zaawansowanych, rokowanie jest gorsze i udaje się wyleczyć mniej niż połowę chorych. Bardzo ważne jest również, żeby leczenie raka endometrium odbywało się w specjalistycznym ośrodku onkologicznym. Ponieważ szybka diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie znacznie zwiększa szanse chorych na wyleczenie.

Kontrola stanu zdrowia z Ann

W profilaktyce schorzenia ważny jest zdrowy tryb życia. Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz monitorowanie m.in. wartości ciśnienia czy zawartości cukru w organizmie, będzie bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza;
  • narzędzie monitorujące: zawartość cukru w organizmie, ciśnienia krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów; Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *