Edukacja Ann: Pomysły na wielkanocne zabawy dla dzieci

Wspólne świętowanie nie musi odbywać się tylko za suto zastawionym stołem! Dla lepszego trawienia, rozruszania ciała i urozmaicenia czasu, warto pomyśleć o aktywności ruchowej dla całej rodziny. Żeby ucztowanie nie nudziło najmłodszych, dobrze jest wcześniej poszukać pomysłów na wielkanocne zabawy. W Ann prezentujemy sprawdzone sposoby na aktywność ruchową, które zaciekawią dzieci w różnym wieku!

Wielkanoc – sensoryczne atrakcje dla dzieci

Wielkonocna zgadywanka sensoryczna

Do pierwszej zabawy potrzebne będzie pudełko z otworami na dłonie lub materiałowy worek. Do środka należy włożyć kilka gadżetów związanych z Wielkanocą. Mogą to być np.: plastikowe lub gumowe jajko, gałązki bazi, cukrowego baranka i inne przedmioty związane ze świętami. Zadaniem dziecka jest zanurzyć dłoń w pudełku lub woreczku i nazwać dotykany przedmiot bez udziału wzroku. Jest to atrakcyjne ćwiczenie na różnicowanie dotykowe podpowiada Joanna Podgórska, nauczycielka wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej, terapeutka pedagogiczna i terapeutka integracji sensorycznej.

Malowanie pisanek

Jest to najbardziej znana zabawa spośród wielkanocnych aktywności sensorycznych. Przy ozdabianiu pisanek główną rolę odgrywa wzrok oraz dotyk. Oczywiście do ich przygotowania można użyć jajek kurzych, ale najlepiej sprawdzą się jajka styropianowe. Takie jajka możecie malować farbami, naklejać papierowe elementy, ozdabiać brokatem, przyczepiać wstążki, bibułę, piórka i wiele innych elementów. Przy okazji jest to wspaniałe ćwiczenie sprawności dłoni mówi Joanna Podgórska.

Alternatywą dla malowania pisanek może być układanie klocków, zabawek lub różnych przedmiotów na podłodze tak, aby powstał z nich kolaż przypominający kolorową pisankę. Dzięki temu wykorzystujemy zmysł wzroku oraz dotyk dziecka i rozbudzamy w nim myślenie kreatywne oraz przestrzenne.

fot. Shutterstock

Pomysły na wielkanocne zabawy ruchowe dla dzieci

Szukanie wielkanocnych jajek

To jedna z najpopularniejszych zabaw dla dzieci na czas Wielkanocy. Polega na schowaniu w ogrodzie lub w domu czekoladowych jajek, które mają znaleźć pociechy. Polecamy urozmaicić zabawę i ukryć nie tylko słodycze, ale też np. kolorowanki dla dzieci lub balony do nadmuchania. Dodatkowo dorośli mogą naprowadzać dzieci na schowane skarby, mówiąc „ciepło” lub „zimno”. Taka zabawa to doskonały pomysł na wprowadzenie ruchu, ale też na ćwiczenie uważności i spostrzegawczości.

Wyścig z jajkiem

Do zabawy będą potrzebne łyżki – stołowe lub drewniane oraz jajka. Żeby nie marnotrawić jajek i uniknąć bałaganu, warto wykorzystać sztuczne jajka lub alternatywnie małe piłeczki, np. do ping-ponga. Wyznaczamy start i metę, rozdajemy dzieciom po jednej łyżce, na której układamy jajko. Zabawa polega na jak najszybszym przeniesieniu zawartości łyżki do mety tak, aby z niej nie wypadła. Grę można urozmaicić, zmieniając sposób poruszania się zawodników w każdej rundzie. Zaproponujmy przejście na palcach lub będąc ustawionym bokiem do trasy.

Skaczące zające

Przygotowując się do zabawy, należy ułożyć tor przeszkód, np. z poduszek w domu lub z wiaderek na podwórku. Zadaniem wszystkich bawiących się dzieci jest pokonanie toru, omijając przeszkody, jednak nie biegnąć, a kicając jak zające.

Wybitka

Ostatnia zabawa właściwie pochodzi z pogranicza aktywności ruchowych i sensorycznych. Ćwiczy się w niej przede wszystkim refleks.

Wybitka polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa osoba, której jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek. Po zabawie w wybitkę warto wspólnie wykonać kanapki z jajkiem ugotowanym na twardo i zielonymi dodatkami dodaje Joanna Podgórska, nauczycielka i terapeutka integracji sensorycznej.

wielkanocne zabawy dla dzieci, wielkanocne zabawy dla całej rodziny, aktywność fizyczna
fot.: Shutterstock

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *