Edukacja Ann: Nadżerka szyjki macicy może świadczyć o stanie przedrakowym? [PODCAST]

Nadżerka szyjki macicy jest dość powszechnym problem natury ginekologicznej. Uważa się, że nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. Skąd się bierze ten problem? Czy to już rak czy tylko łagodna zmiana? Jakie istnieją metody leczenia tej dolegliwości? Dlaczego krioterapia nie jest najlepszym rozwiązaniem dla młodych kobiet? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela dr n. med. Joanna Tkaczuk-Włach, specjalista ginekolog – położnik oraz specjalista Endokrynologii Ginekologicznej i Medycyny Rozrodu z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Odsłuchaj artykuł w formie podcastu: Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy a ektopia

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym jest nadżerka szyjki macicy oraz jakie są przyczyny jej powstawania? Czy nadżerka i ektopia to są tożsame pojęcia?

dr n. med. Joanna Tkaczuk-Włach: Nadżerka szyjki macicy oraz ektopia to są w zasadzie tożsame pojęcia. Posługujemy się nimi zamienie w gabinecie. Jest to ubytek nabłonka gruczołowego na tarczy macicy, widoczny w badaniu ginekologicznym. Zazwyczaj nabłonek ma kolor lekko różowy, przy nadżerce zaś staje się on czerwony. Inaczej możemy też powiedzieć, że nadżerka jest nieregularnym zaczerwienionym obszarem zwanym erytroplakią, występujący na szyjce macicy. Najczęstszą przyczyną nadżerki jest toczący się stan zapalny.

Wyróżniamy dwa rodzaje nadżerki – nadżerka prawdziwa i rzekoma. Nadżerka prawdziwa, inaczej nazywana ektopią, jest formą uszkodzenia nabłonka wielowarstwowego na tarczy szyjki macicy. Występuje ona dość rzadko. Natomiast nadżerka rzekoma to właśnie wywinięcie nabłonka gruczołowego na tarczę szyjki i z nią mamy dość często do czynienia. Warto zaznaczyć, że najczęściej nie są to zmiany złośliwe. Natomiast widząc jakąś zmianę na szyjce, zawsze musimy mieć pewność, że nie jest to zmiana przed nowotworowa, ponieważ może ona wyglądać podobnie. W związku z tym lekarze przede wszystkim dążą do tego, by najpierw wykluczyć onkologię.

Jak często występuje nadżerka?

Jest to dość częsta zmiana, którą lekarz stwierdza w czasie badania ginekologicznego. Dotyczy ona co czwartej kobiety. Większość przypadków dotyczy kobiet aktywnych seksualnie w wieku 25–35 lat. Na szczęście, jak już wspominałam, są to zmiany najczęściej łagodne i należy je bardziej odbierać jako sygnał, że coś się dzieje w naszej pochwie, np. że występuje zaburzenie flory bakteryjnej.  

Podczas rozmowy poruszymy m.in. następujące pytania:

  • Jak rozpoznać ten problem natury ginekologicznej? Jakie daje objawy, a także jak wygląda diagnoza?
  • Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym możemy czasem usłyszeć, że nadżerka jest stanem przedrakowy. Czy to prawda?
  • Czy nadżerka szyjki macicy w ciąży jest niebezpieczna?
  • Jakie są metody leczenia tej dolegliwości? Dlaczego krioterapia nie jest zalecana młodym kobietom?
  • Jakie kroki należy podjąć po zakończeniu leczenia?

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *