Edukacja Ann: Na czym polega mezoterapia skóry głowy?

Mezoterapia igłowa jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów odżywczych na skórę głowy. Pomaga ona  przywrócić skórze jej naturalny i zdrowy wygląd oraz dobrą kondycję. Ponadto zabieg hamuje wypadanie włosów i pobudza wzrost nowych. Czy mezoterapia skóry głowy jest dla każdego? Jakie istnieją przeciwwskazania? Jak często należy przeprowadzać zabieg? Na pytanie odpowiada dr n. med. Leszek Blicharz, dermatolog oraz specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej dr n. med. Tomasza Dębskiego.

Według statystyk około 50% mężczyzn cierpi na na łysienie androgenowe, czyli naukową nazwę genetycznego wypadania włosów. Co ciekawe, łysienie zaczyna się zwykle już w wieku 20-25 lat.

Mezoterapia skóry głowy: co za zabieg?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Mówi się, że mezoterapia to jeden z nielicznych zabiegów, którego uniwersalność jest największą zaletą. Na czym polega mezoterapia skóry głowy?

dr n.med. Leszek Blicharz: Mezoterapia skóry głowy to zabieg polegający na podaniu indywidualnie dobranych substancji bezpośrednio do głębokich warstw skóry. Jest to metoda stosowana jako leczenie wspomagające chorób objawiających się wypadaniem włosów, jak również, analogicznie np. do mezoterapii skóry twarzy, w celu poprawy jakości skóry owłosionej głowy poprzez jej odżywienie, nawilżenie i poprawę mikrokrążenia.

A jak w ogóle wygląda zabieg mezoterapii skóry głowy?

Lekarz w trakcie zabiegu podaje bardzo cienką igłą leki albo substancje, które mają za zadanie poprawić jakość skóry i wspierać prawidłowy cykl wzrostu włosa. Mogą to być np. osocze bogatopłytkowe lub gotowe preparaty zawierające m.in. kwas hialuronowy, witaminy, minerały czy też peptydy biomimetyczne. Substancje te podaje się w postaci wielu iniekcji oddalonych od siebie o ok. 1 cm. Mezoterapia skóry głowy jest szybką procedurą i trwa około 20 minut. Warto podkreślić, że bezpośrednio po zabiegu, tj. minimum do 24h należy unikać korzystania z sauny i basenu, farbowania włosów, mycia głowy, oraz stosowania środków do stylizacji włosów.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Mezoterapia skóry głowy jest dla każdego?

Jakie są wskazania do zabiegu? Czy mezoterapia skóry głowy jest dla każdego?

Mezoterapia skóry głowy może być stosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest łysienie androgenowe, w przypadku którego mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wykazuje największą skuteczność. Zabieg można przeprowadzić także w celu odżywienia skóry głowy u osób zdrowych. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na zabieg mezoterapii, lekarz powinien przeprowadzić kompleksowy wywiad, rzetelnie przedstawić spodziewane korzyści terapii i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W chorobach skóry głowy mezoterapia powinna stanowić jedynie leczenie uzupełniające. A więc w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności leczenia, uniknięcia niepotrzebnych wydatków, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta, konieczna jest konsultacja lekarska połączona z badaniem trichoskopowym i zaplanowaniem kompleksowej terapii.

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Wspomniał Pan Doktor o przeciwwskazaniach. Co do nich zaliczamy?

dr n.med. Leszek Blicharz: Zaliczamy do nich ciążę, karmienie piersią, a także aktywne infekcje i stany zapalne skóry. Ponadto mezoterapia nie może być wykonana u osób uczulonych na którykolwiek ze składników podawanego preparatu, z niewyrównaną cukrzycą i chorobami nowotworowymi. Zabieg również nie jest zalecany osobom poniżej 18 roku życia.

Częstotliwość i bolesność zabiegów

Jak często należy przeprowadzać zabieg?

Wszystko zależy od rozpoznania, jak również substancji, którą będziemy podawać. Najczęściej zaleca się wykonanie serii 4 – 8 zabiegów co 1-2 tygodnie. Natomiast potem stosuje się terapię podtrzymującą co 3-6 miesięcy. Podczas tej terapii podajemy tę samą substancję, co i w trakcie pierwszych zabiegów.

Czy mezoterapia skóry głowy boli? Myślę, że jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród pacjentów.

Zabieg jest wykonywany z użyciem bardzo cienkiej igły w celu ograniczenia dolegliwości bólowych. Odczucia w trakcie zabiegu zależą od indywidualnego progu bólowego. Większość osób zgłasza jedynie dyskomfort. Oczywiście, czasem może pojawiać się ból, ale jego nasilenie przeważnie nie jest duże i pacjenci raczej nie zniechęcają się do kolejnych zabiegów.

Mezoterapia: jakie daje efekty?

Jakich efektów można się spodziewać? I czy lekarze w ogóle dają gwarancje pozytywnych skutków?

Jeżeli leczenie zostanie odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta możemy uzyskać bardzo dobre rezultaty. Można zauważyć m.in. zahamowanie wypadania włosów oraz przyspieszenie odrostu nowych, co przekłada się na korzystny efekt kosmetyczny w postaci zwiększenia całkowitej liczby włosów. Te efekty z czasem zanikają, więc bardzo ważne jest stosowanie terapii podtrzymującej, o której wspominałem wcześniej.

Czy należy jakoś specjalnie się przygotować do zabiegu?

Mezoterapia skóry głowy nie wymaga specjalnego przygotowania. Bezpośrednio przed zabiegiem należy jednak unikać farbowania włosów czy stosowania środków takich jak lakiery i pomady. Warunkiem wykonania zabiegu jest dobry stan zdrowia pacjenta. Więc jeśli idziemy pierwszy raz na konsultację lekarską żeby dowiedzieć się, czy mezoterapia skóry głowy jest dla nas, warto zebrać informacje na temat ewentualnych chorób przewlekłych, stosowanych leków oraz wziąć ze sobą ostatnie wyniki badań laboratoryjnych.

mezoterapia
Na zdj. dr n. med. Leszek Blicharz

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *