Edukacja Ann: Kiła – choroba przeszłości czy nadal aktualne zagrożenie? [PODCAST]

Wydawać się może, że kiła została już w przeszłości, a jednak statystyki pokazują, że od początku XXI wieku widoczny jest stały wzrost liczby zachorowań. Czym jest kiła oraz jak się przed nią chronić? Czy kiłą można się zarazić przez pocałunek? Co należy zrobić w przypadku wystąpienia objawów choroby? Na temat kiły rozmawiamy z dr n. med. Dorota Nowicka, specjalistą dermatolog – wenerolog z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz właścicielka Kliniki DerWena.

Kiła: można zarazić się przez pocałunek?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym właściwie jest kiła? I jakie są jej przyczyny?

Dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog – wenerolog: Kiła to choroba bakteryjna wywołana przez bakterię – krętek blady. Kiła jest przenoszona drogą płciową, chociaż możliwe jest też zakażenie poprzez kontakt z krwią. Dotyczy to jednak zwykle pracowników służby zdrowia. Możliwe jest również przeniesienie tej choroby z chorej mamy na dziecko w czasie porodu. Syfilis to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie on nam towarzyszyć, dopóki istnieje ludzkość.

Czy można zarazić się kiłą poprzez pocałunek?

Teoretycznie tak, ale w praktyce jest to bardzo rzadkie. Aby do zakażenia doszło, konieczne jest skaleczenie i kontakt z krwią, a ta krew musiałaby trafić na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. W praktyce zakażenie kiłą przez pocałunek jest bardzo mało prawdopodobne. Jednak jeśli na wargach w ustach pojawi charakterystyczna, niebolesna i twarda ranka – to kontakt oralny z taką osobą może grozić zakażeniem.

Kiła: leczenie nie jest skomplikowane

Jakie są metody leczenia kiły? Czy z kiły można się wyleczyć?

Tak, kiłę można wyleczyć. Krętek blady jest wrażliwy na penicylinę, czyli pierwszy antybiotyk. Jest to lek z wyboru w kile układu nerwowego, kile wrodzonej i kile ciężarnych. Przy kile wczesnej wystarczy jednorazowy zastrzyk, więc jest to bardzo wygodne leczenie. Jeżeli u pacjenta diagnozujemy kiłę, to od razu możemy podać na miejscu ten zastrzyk. Jeżeli z jakiegoś powodu nie można podać zastrzyku, są też inne postacie doustnych leków. Nie istnieją domowe sposoby leczenia kiły.

Należy pamiętać o badaniach kontrolnych po leczeniu. Podczas badań badamy nie obecność bakterii, lecz przeciwciał, które nasz tworzy w reakcji na infekcje. Stąd też warto zaznaczyć, że wynik ujemny nie wyklucza infekcji, bo jeżeli do zakażenia doszło niedawno, to nasz organizm może jeszcze nie wytworzyć przeciwciał i wynik będzie fałszywie ujemny. Okienko serologiczne, czyli fałszywie ujemny wynik, występuje średnio do 2-4 tygodnia po zakażeniu.

Jeżeli zaś po leczeniu te odczyny nadal utrzymują się dodatnie, to z kolei wcale nie znaczy, że człowiek jest dalej chory.  Liczba przeciwciał zmniejsza się stopniowo, dlatego bardzo ważne jest po wyleczeniu zgłosić się jeszcze kilka razy na badania. Warto też wiedzieć, że kiła w niektórych badaniach pozostawia ślad na zawsze. To nie znaczy, że ktoś jest ciągle chory. Jest to troszeczkę jak po operacji wyrostka – wyrostka już nie ma, a blizna pozostaje.

Niestety też, mimo przebytej kiły, pacjent nie uzyska odporność i może zarazić się nią ponownie już po wyleczeniu.

W trakcie rozmowy specjalista odpowie także na następujące pytania:

  • Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy choroby oraz czy objawy kiły u kobiet i u mężczyzn są identyczne?
  • Wyróżniamy kiłę wrodzoną i nabytą. Jak możemy zdiagnozować kiłę?
  • A więc podstawowym badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie choroby jest badanie krwi?
  • Do jakich powikłań może doprowadzić brak leczenia?
  • Jak można uniknąć zachorowania na kiłę?

Rozmawiała: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych.W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *