Edukacja Ann: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Namawianie się nie sprawdzi [PODCAST]

Unikanie warzyw, wybiórczość pokarmowa i grymaszenie podczas jedzenia. Jak je pokonać? Czy chwalenie dziecka za zjedzenie warzyw pomoże? Dlaczego namawianie do ich zjedzenia się nie sprawdza? Praktycznych porad na ten temat udzieliła pani Ola Wolska, dietetyczka dziecięca prowadząca szkolenia z żywienia dla dzieci i rodziców.

Niechęć do jedzenia warzyw może być zupełnie normalna

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Olu, dlaczego część dzieci niechętnie je warzywa?

Ola Wolska, dietetyczka dziecięca: To jest pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ powodów niejedzenia warzyw może być bardzo dużo. Natomiast to co jest najważniejsze moim zdaniem i na co chciałabym zwrócić uwagę rodziców to fakt, że dziecko to mały człowiek, który od samego początku może mieć swoje preferencje smakowe. Pewnych rzeczy może nie chcieć jeść, natomiast inne bardzo chętnie. To jest taka rzecz, o której musimy pamiętać. Musimy dawać przyzwolenie dzieciom na to, że po prostu pewne rzeczy mogą lubić, a innych nie.

Natomiast jeśli chodzi o konkrety i to, jakie mogą być przyczyny niechęci do warzyw, to w pierwszej kolejności nie możemy zapominać o etapie neofobii pokarmowej. To jest taki naturalny czas w rozwoju dziecka, który pojawia się najczęściej około 2. roku życia. To jest czas, w którym dziecko rezygnuje z jedzenia różnych produktów. Czasami jest ich więcej, czasami mniej. Neofobia to fizjologiczny proces, który nie powinien nas martwić, bo świadczy on o prawidłowym rozwoju dziecka. Jednak neofobia może objawiać się tym, że dziecko rezygnuje ze spożycia zdrowych produktów. Natomiast jest to czas przejściowy, ona mija.

Wywieranie presji się nie sprawdzi

Są też sytuacje, kiedy dziecko rezygnuje ze spożycia warzyw z innych powodów. Jednym z najczęstszych jest podejście rodzica. Nie chcę tutaj obarczać winą rodziców, bo rodzic nie jest winny, ale są pewne rzeczy które można robić inaczej. Rodzice często niestety wywierają presję na dziecku na punkcie jedzenia warzyw. Każdy rodzic wie, że warzywa i owoce są bardzo ważne w diecie dziecka, stąd ta presja. Rodzicom zależy, żeby dziecko jadło zdrowe produkty, a im bardziej narzuca ich jedzenie dziecku, tym mniejsza chęć do sięgnięcia po nie ze strony dziecka.

Mogą być również przyczyny zdrowotne – zaburzenia, choroby, które mogą skutkować unikaniem warzyw. Skupiłabym się bardziej na tych pierwszych powodach, które wymieniłam, ponieważ jeśli dziecko ma problemy zdrowotne, będą one objawiać się też na inne, różne sposoby. Na przykład w zaburzeniach integracji sensorycznej dziecko będzie unikało nie tylko warzyw, ale też innych produktów o podobnej konsystencji. Jeśli dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym w obrębie buzi, to też może nie chcieć jeść warzyw, ale będzie miało również problemy ogólne z jedzeniem i to różnych produktów.

Czytaj także: Poradnik Ann: Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym – o co powinien zadbać rodzic?

Proponujmy zamiast wmuszać

Jeśli chodzi o te sposoby, jakimi możemy przekonać dziecko do warzyw, co możemy zrobić zamiast wywierania presji, żeby zachęcić dzieci do ich jedzenia?

Przede wszystkim powinniśmy proponować dziecku warzywa. Granica między presją a proponowaniem jest bardzo cienka. Wielu rodziców ma problem z rozróżnieniem, kiedy jeszcze postępują dobrze, a kiedy tą granicę już przekraczają.

Musimy też wiedzieć, że dzieci jedzą, tak jak dorośli, żeby zaspokoić swoją potrzebę fizjologiczną. Jeśli rodzice wywierają na dziecku presję, to wyglądać to może np. tak, że zaproponujemy dziecku posiłek zawierający warzywa, stoją nad dzieckiem i mówią: ,,No zjedz, marchewka jest bardzo zdrowa” albo ,,Zjedz jeszcze dwie łyżki zupy”. Staramy się podejmować decyzję za dziecko i narzucamy mu to, że ma zjeść daną porcję, nie biorąc pod uwagę tego, że dziecko samodzielnie może decydować o tym, czy chce zjeść więcej, czy nie.

Z rozmowy dowiesz się także:

  • Jak proponować dziecku warzywa?
  • Czy warto chwalić dziecko za zjedzenie zdrowego produktu?
  • Czy przemycanie warzyw, np. w koktajlach to dobry pomysł?
  • Kiedy unikanie warzyw jest normalnym etapem rozwoju, a kiedy problemem zdrowotnym?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia znajdziesz więcej rozmów ze specjalistami:

Wiele rozmów na temat zdrowia i odżywiania dostępnych jest bezpłatnie w aplikacji Ann Asystent Zdrowia
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *