Warto wiedzieć z Ann: Intensywny trening może powodować łysienie?

Łysienie u mężczyzn mogą powodować nie tylko geny. Są też inne, mniej oczywiste przyczyny. Jakie? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty oraz czy łysienie możemy cofnąć? O męskim łysieniu opowiada mgr Natalia Majchrzak-Przygoda, trycholog z Gabinetu Trychologii i Kosmetologii „Trychoskin”.

Statystyki pokazują, że łysienie dotyka już chłopców w okresie dojrzewania. Na problem ten cierpi ok. 50 proc. mężczyzn poniżej 50. r.ż. oraz ponad 70 proc. powyżej 50 r. ż.

Łysienie u mężczyzn: wszystko zależy od czynnika sprawczego

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Dlaczego mężczyźni łysieją?

mgr Natalia Majchrzak-Przygoda: Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od czynnika sprawczego. Najczęściej u mężczyzn spotyka się łysienie androgenowe, czyli charakterystyczny brak włosów, prześwit lub przerzedzenie – w zależności od danego przypadku i stadium – na czubku głowy z jednoczesnym pozostawieniem włosów w strefie potylicznej. Innych przyczyn łysienia u mężczyzn może być co najmniej kilka, w tym istniejące jednostki chorobowe czy niedobory. Jak również łysienie na tle bliznowacenia, np. wyłysiające zapalenie mieszków włosowych.

Czy są jakieś pierwsze objawy łysienia, na które mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę?

Poza oczywistym zwiększonym wypadaniem włosów do objawów można zaliczyć między innymi delikatnie powiększające się zakola, przerzedzenie włosów na czubku głowy czy też ogólne ich przerzedzenie.

Łysienie u mężczyzn: nie należy zwlekać z wizytą do trychologa!

Kiedy należy zgłosić się do trychologa? Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

Nie ma na co czekać – najlepiej zwrócić się od razu, gdy zauważymy pierwsze objawy. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na skuteczną pomoc. W przypadku łysienia androgenowego nie jesteśmy w stanie „wyleczyć” klienta, ale możemy zagęścić i pobudzić te mieszki włosowe, które są jeszcze aktywne, a tym samym zatrzymać ten proces na jakiś czas.

Każdy specjalista jest inny. U mnie zazwyczaj konsultacja trwa około godziny. W tym czasie przeprowadzam obszerny wywiad na temat zdrowia, stylu życia, chorób towarzyszących, snu, żywienia i wielu innych obszarów z życia. Następnie przystępujemy do badania trichoskopowego mikrokamerą w kilku powiększeniach, aby określić jak poważny jest problem. Oceniamy takie cechy jak unaczynienie, keratozy, ilość łoju na skórze, a także wydajność mieszkową i inne bardzo ważne kwestie. Na sam koniec przygotowuję zalecenia, w których wskazuję propozycję terapii domowej, gabinetowej oraz sugeruję wykonanie badań oraz suplementację. Ponadto wskazuję, na co zwrócić uwagę w żywieniu i stylu życia.

Proces – w tym przypadku wypadania włosów – jest wieloetapowy i odbywa się na kilku płaszczyznach jednocześnie. Musi zachodzić współpraca na tle specjalista-podopieczny.

Sport i palenie mogą mieć negatywny wpływ na łysienie?

Na internecie możemy znaleźć informację, że intensywny trening może spowodować łysienie. Czy to prawda?

Z całą pewnością jeden trening nie spowoduje łysienia. Intensywne treningi natomiast, zwłaszcza te siłowe doprowadzają do wyrzutu testosteronu. Jeżeli dodatkowo mamy problem z miniaturyzacją mieszka włosowego, to regularne i intensywne treningi będą przyśpieszać proces łysienia.

A jak jest z paleniem?

Jak z każdą inną używką! Nie jest wskazana, oddziałuje negatywnie zarówno na samą skórę głowy, jak i na łodygę włosa, nie mówiąc już o działaniu na organizm od wewnątrz.

Proces łysienia da się spowolnić, ale nie zatrzymać całkowicie!

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jak możemy i czy w ogóle możemy zatrzymać męskie łysienie?

mgr Natalia Majchrzak-Przygoda: Łysienie androgenowe zdecydowanie można spowolnić, ale całkowicie zatrzymać się nie da. W przypadku łysienia bliznowaciejącego bardzo ważne jest, aby podopieczny zgłosił się na leczenie do lekarza dermatologa jak najszybciej. Włosy, które wypadły, już nie odrosną, mieszek włosowy ulega zabliźnieniu i czas ma tu duże znaczenie. Jeśli chodzi natomiast o łysienie wywołane innymi przyczynami, to często wystarczy wyrównać niedobory czy zwalczyć choroby przewlekłe.

A czy łysienie można cofnąć?

W łysieniu androgenowym odrobinę tak. Mieszki włosowe, które są w formie aktywnej, możemy pobudzić. Oczywiście to zależy od zaawansowania łysienia. Jeżeli jest już poważne, to mamy możliwość przeszczepu włosów, do którego zachęcam się przygotować trychologicznie. To samo dotyczy postępowania pozabiegowego. Wsparcie trychologiczne jest tu bardzo istotne.

Czy każdy rodzaj łysienia możemy wyleczyć? A także jakie istnieją metody leczenia?

Tak jak już wspomniałam – wszystko zależy od rodzaju łysienia. Bliznowaciejące łysienie staramy się zatrzymać, androgenowe spowolnić, a telogenowe, które jest spowodowane m.in. chorobami, niedoborami – jak najbardziej wyleczyć.

Mamy szereg różnych metod, które mogą pomóc w walce z łysieniem, w tym metody nieinwazyjne albo metody inwazyjne.

O ekspertce:

mgr Natalia Majchrzak-Przygoda – magister kosmetologii i trycholog. Właścicielka gabinetu trychologii i kosmetologii „Trychoskin”. Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *