Edukacja Ann: Dieta na upały. Najważniejsze jest nawodnienie [PODCAST]

Latem warto zmodyfikować swoją dietę i dostosować ją do panujących na zewnątrz temperatur. Zbilansowane posiłki powinny dodać nam energii do podejmowania codziennych aktywności, a także odpowiednio nas nawodnić. Jak powinna wyglądać dieta na upały? Jakich produktów należy unikać latem? Ile wody pić podczas upałów i dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne dla naszego zdrowia? Między innymi o tym rozmawiamy z mgr Katarzyną Skórską, dietetykiem klinicznym.

Dieta na upały – system południowy

Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia: W upalne wiele osób ma mniejszy apetyt. Czy latem nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest inne niż jesienią, zimą i wiosną?

mgr Katarzyna Skórska: Nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie różni się na przestrzeni wiosny, lata, jesieni czy zimy. Latem może być ono nawet trochę większe. Dzień jest dłuższy, bardziej go wykorzystujemy, jesteśmy w naturalny sposób bardziej aktywni fizycznie. Częściej wychodzimy na spacer, dojeżdżamy rowerem, jeździmy na kąpieliska, pracujemy w ogrodzie, na balkonie. Aktywność fizyczna i dłuższy dzień przekładają się na to, że zapotrzebowanie kaloryczne latem może być większe. Jednocześnie pogoda ma wpływ na zmniejszenie apetytu i jest to całkowicie normalne.

Często zalecam, aby w upalne dni przyjąć system południowy, czyli jeść tak jak jedzą południowcy. Nie warto zmuszać się do jedzenia w ciągu dnia, lepiej spożywać lżejsze posiłki, czyli zupy np. gazpacho, koktajle, sałatki, a dopiero na koniec dnia zjeść obiadokolację.

Nie tylko owoce i warzywa

fot. Shutterstock

Czy rezygnacja z tego dużego posiłku i jedzenie samych owoców i warzyw będzie dużym błędem?

Gdyby to były 2-3 dni, to raczej nic nie powinno się wydarzyć. Nie sądzę jednak, żeby to był dobry nawyk. Jedząc same warzywa i owoce, jesteśmy w stanie przyjąć 500-600 kcal. To jest bardzo mało, nawet mniej niż potrzebuje dziecko. Dlatego warto postarać się, żeby – kiedy temperatura będzie niższa – zjeść coś bardziej pożywnego, dostarczającego wartość odżywczą i kalorie.

Podczas rozmowy specjalistka udzieliła odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie produkty warto wybierać latem?
  • Czy są produkty, których należy unikać podczas słonecznej pogody?
  • Ile wody należy pić w upalne dni?
  • Czy picie gorącej herbaty rzeczywiście nas ochładza?

Rozmawiała: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *