Edukacja Ann: Ćwiczenia w domu dla seniora – jak utrzymać dobrą formę? [PODCAST]

Często słyszy się, że starość nie radość. Jednak wiek nie powinien być przeszkodą w podejmowaniu aktywności fizycznej. Czy ćwiczenia w starszym wieku to dobry pomysł? Jakie są korzyści regularnej aktywności fizycznej? Na temat ćwiczeń w domu dla seniora porozmawiamy z Janem Słoniewiczem – trenerem osobistym z wieloletnim doświadczeniem. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia seniorzy powinni poświęcać tyle samo czasu na aktywność fizyczną, co osoby dorosłe, czyli 150 minut tygodniowo.

Ćwiczenia w domu dla seniorów: korzyści są liczne!

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są najważniejsze korzyści płynące z regularnego ćwiczenia w domu dla seniorów? 

Jan Słoniewicz, trener personalny: Generalnie rzecz biorąc, musimy rozróżnić dwa rodzaje ćwiczeń: trening cardio, który podnosi tętno, oraz trening oporowy siłowy, który wzmacnia tkankę mięśniową. Najlepiej połączyć oba treningi, aby czerpać korzyści z obu rodzajów ćwiczeń.

Korzyści z takiego podejścia są liczne. Po pierwsze, seniorzy są w dobrej kondycji i nie łapią zadyszki podczas zwykłych czynności, takich jak samodzielne wyjście do sklepu czy spotkania towarzyskie. Mogą pozostać aktywni fizycznie i cieszyć się życiem. Po drugie, korzyścią płynącą z treningów siłowych jest to, że seniorzy są w stanie zachować poprawną postawę ciała, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie, np. na łatwiejsze wstawanie z krzesła czy samodzielne podnoszenie zakupów. Dzięki temu mogą także spędzać czas z wnukami, bawiąc się z nimi bez problemów. Połączenie treningu cardio i siłowego poprawia jakość życia seniorów oraz przedłuża ich zdrowie.

Ćwiczenia w domu dla seniora muszą być właściwie dobrane

Czy ćwiczenia w domu są bezpieczne dla seniorów? Czy istnieją jakieś czynniki ryzyka, których należy unikać? 

Ćwiczenia są bezpieczne pod warunkiem, że są właściwie dobrane. Pierwszym czynnikiem ryzyka może być niewłaściwy dobór ćwiczeń, który nie bierze pod uwagę kontuzji czy problemów zdrowotnych. Na przykład, osoby z nadciśnieniem nie powinny wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń, które zmuszają do podnoszenia ciężarów lub podnoszenia się z podłogi, ponieważ może to spowodować wzrost ciśnienia krwi. Należy również wziąć pod uwagę aktualną kondycję fizyczną i unikać ćwiczeń, które mogą być zbyt trudne.

Drugim ważnym czynnikiem ryzyka jest właściwe wykonanie ćwiczeń. Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia prawidłowo, ponieważ niewłaściwe wykonanie ćwiczeń może nie tylko prowadzić do kontuzji, ale również nie przynosić oczekiwanych efektów. Właściwe wykonywanie ćwiczeń jest kluczowe, aby uniknąć zniechęcenia i utraty motywacji do dalszych treningów.

Podczas rozmowy poruszymy także następujące kwestie:

  • Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas ćwiczeń w domu przez seniorów? 
  • Czy ćwiczenia w domu mogą przynieść takie same korzyści co ćwiczenia na siłowni? 
  • Jakie ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie seniora? 
  • Jakie rady można dać seniorom, którzy zaczynają ćwiczyć w domu? 

Rozmawiała: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Jan Słoniewicz – Trener osobisty z 10 letnim doświadczeniem oraz praktyką z zakresu ćwiczeń i odżywiania. Pomaga zmienić styl życia, tak by żyć lepiej i poprawiać swoje zdrowie. Indywidualnie dostosowuje sposób działania, dzięki czemu wierze, że można znacznie polepszyć komfort życia, niezależnie od wieku.

ćwiczenia w domu dla seniora
Na zdj. Jan Słoniewicz, arch.prywatne

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Zainteresował Cię nasz tekst? Więcej artykułów znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

Fitness Ann: Trening na brazylijskie pośladki [WIDEO WORKOUT]

Edukacja Ann: Masaż dla seniora to nie tylko relaks [AUDIO]

Edukacja Ann: Zakwaszenie organizmu a dieta – jakie fakty warto poznać? [PODCAST]

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *