Częstość występowania alergii pokarmowych u dzieci wynosi 1-2% i cały czas się zwiększa. Mimo że alergie pokarmowe mogą pojawić się w każdym wieku, to najczęściej ujawniają się u dzieci i niemowląt. Uczulenie na dany produkt wymaga ciągłej kontroli i dokładnego czytania składu spożywanych produktów. W Ann znajdziesz wsparcie! Baza żywności w aplikacji Ann Asystent Zdrowia pomoże uniknąć niepożądanych alergenów w żywności. Sprawdź, jak korzystać z nowej funkcjonalności!
Czym są alergie pokarmowe?
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na dany alergen. Uczulenie objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego np. biegunkami i wymiotami. Innymi objawami są zmiany skórne takie jak egzema czy pokrzywka. Do symptomów alergii należy również kaszel i katar. W skrajnych przypadkach alergia może doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Do jego objawów należą m.in. zawroty głowy, silne osłabienie, kołatanie serca. W przypadku wystąpienia objawów alergii należy skonsultować się z lekarzem.
Należy dodać, że za wystąpienie alergii w największym stopniu odpowiadają czynniki genetyczne. Jeśli rodzice zmagają się z alergią pokarmową, to ryzyko pojawienia się uczulenia u dziecka wynosi od 60 do 80 procent!
Alergie pokarmowe a nietolerancja pokarmowa
Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa nie jest tym samym co nietolerancja pokarmowa. W przypadku alergii spożycie nawet niewielkiej ilości alergenu może wywołać u dziecka niepożądane objawy. Natomiast objawy nietolerancji są rozłożone w czasie. Jednak zarówno w przypadku alergii, jak i nietolerancji, nie należy spożywać produktów, których organizm nie przyswaja. Jakie alergeny pokarmowe spotykamy najczęściej?
Alergeny pokarmowe u dzieci
Jednym z najczęstszych alergenów uczulających dzieci jest białko mleka krowiego.
Czytaj więcej: Edukacja Ann: Skaza białkowa nie dotyczy tylko niemowląt
Do alergenów pokarmowych należą także gluten, soja, czekolada i orzechy: ziemne, laskowe, pistacje, migdały, nerkowce. Uczulenie u dzieci mogą również wywołać niektóre owoce takie jak truskawki, maliny, poziomki czy owoce cytrusowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatki zawarte w żywności. Bardzo często alergenami są barwniki i konserwanty dodawane do produktów.
Jak uniknąć niepożądanego alergenu?
Aby uniknąć objawów alergii, należy dokładnie czytać składy produktów umieszczone na opakowaniach. Nie zawsze jednak mamy czas na szukanie danego składnika w długim spisie. Dodatkowym utrudnieniem jest mały, drobny druk. Z pomocą przychodzi baza żywności z funkcją skanowania produktów. Jaka działa baza żywności w aplikacji Ann Asystent Zdrowia?
Alergie pokarmowe. Skanowanie żywności w aplikacji
W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu. Możesz wybierać spośród 32 alergenów! Wśród nich między innymi różne rodzaje orzechów, mleko, soja, gluten czy ryby.
Baza żywności – jak korzystać?
Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności. Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanych alergenów stanie się łatwiejsze!
Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store
Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Czytaj więcej w Ann: