W życiu niemal każdego rodzica XXI wieku przychodzi taki moment, w którym staje przed dylematem, czy to już moment, by włączyć dziecku bajkę. To jednak dopiero początek, bo im bardziej technologia idzie do przodu i więcej rzeczy jest zależnych od sieci, tym bardziej skomplikowane wydaje się dzielenie dziecku czasu na ten wirtualny i realny. Jak zrobić to mądrze? Opowiadał psycholog dziecięcy z SWPS Maciej Frasunkiewicz.
Dziecko w sieci: Kiedy wprowadzić dziecku ekran? Niekoniecznie od najmłodszych lat
Eksperci nie są do końca zgodni co do tego, kiedy powinno wprowadzić się dziecku ekran, ale często pojawia się granica drugiego roku życia jak momentu, w którym można wprowadzać pierwsze animacje. Jak przyznaje ekspert, oczywiście treść powinna być dostosowana do wieku, ale ważne jest coś jeszcze.
Zdaniem Macieja Frasunkiewicza rodzice, zanim puszczą bajkę czy piosenkę dzieciom, sami powinni się z nią zapoznać. Prezentowanie dzieciom treści w ciemno może skończyć się tym, że ta okaże się niedostosowana do wieku czy rozwoju malucha.
Blokada rodzicielska w sieci – tak czy nie?
Ponieważ internet jest pełen zarówno wartościowych jak i nieodpowiednich dla dzieci treści, twórcy aplikacji prześcigają się w projektowaniu programów, które mają umożliwić rodzicom kontrolowanie dzieci, a także uniemożliwić samym dzieciom dotarcie do treści, które nie są dla nich odpowiednie. Jak tłumaczy psycholog, takie rzeczy nie powinny, szczególnie w przypadku starszaków, odbywać się za ich plecami.
– Dzieci w każdym przypadku powinny mieć świadomość ograniczeń, bo jeśli nie na swoim telefonie, to na kolegi trafią na treści, które rodzice przed nim blokowali – tłumaczy ekspert.
Jak dodaje, choć otwieranie dziecka na sieć bez ograniczeń można porównać do wypuszczenia go samotnie na wycieczkę po mieście, więc robienie tego bez kontroli od początku jest nierozsądne, to na dłuższą metę najlepszymi narzędziami jest komunikacja i relacje. Te pozwolą dziecku zwrócić się o pomoc, jeśli w sieci poczują zagrożenie.
Gry komputerowe to zło? Chyba nie wiesz, jak rynek wygląda dziś
Choć wielu rodziców z obawą patrzy na to, że ich dzieci zaczynają zatapiać się w świecie gier komputerowych, te wcale nie muszą oznaczać bezwartościowych zabijaczy czasu. Jak tłumaczy Maciej Frasunkiewicz, rynek jest o wiele bogatszy, ale trzeba również odpowiednio dobrać treść.
Po więcej wartościowych informacji na temat wprowadzania dzieci w cyfrowy świat, zapraszamy do webinaru.
Podczas rozmowy poruszyliśmy następujące tematy:
- Dziecko w sieci – wiek dla wprowadzenia mediów w różnych etapach rozwoju
- Rola rodzica we wprowadzeniu dziecka w świat nowych technologii
- Kontrola rodzicielska – czy wprowadzać ograniczenia na urządzeniach
- Gry komputerowe i ich niedoceniany potencjał
- Niebezpieczne treści w sieci – jak przygotować na nie dziecko
Autorka: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:
- Przepis na zdrowie Ann: Nadmierne owłosienie – problem zdrowotny i estetyczny. Przyczyną może być choroba [ROZMOWA WIDEO]
- Dyżur z psychologiem w Ann: Jak naprawić komunikację w związku? Zacznij od poznania języków miłości [WEBINAR]
- Warto wiedzieć z Ann: Garbienie się i nadmierne napięcie? Pomocna może być integracja strukturalna [PODCAST]