Dyżur z psychologiem w Ann: Praca marzeń. Jak dobrać zawód do osobowości [WEBINAR]

Jakie mam pasje? W czym jestem dobry? Jaką mam osobowość? Te pytania warto zadać sobie w momencie szukania swojej drogi zawodowej. W rozmowie z Ann dr Beata Rajba, psycholożka, opowiedziała, czym warto kierować się przy wyborze studiów, pierwszej pracy, ale też podpowiedziała, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym i rozpocząć przekwalifikowanie.

Praca marzeń. 3 zasady szukania drogi zawodowej

Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia: Pani Doktor, czy istnieje recepta na to, jak wybrać zawód, kiedy jesteśmy na początku naszej ścieżki zawodowej?

dr Beata Rajba: Oczywiście, taka recepta istnieje i wbrew pozorom niekoniecznie polega ona na słuchaniu naszych rodziców. Problem polega na tym, że moje pokolenie boomerów, czy też pokolenie X, miało bardzo prostą ścieżkę życiową – zdajemy maturę, wybieramy studia w konkretnym zawodzie, kształcimy się, później wykonujemy ten zawód i tak aż do emerytury. Natomiast badania pokazują, że świat się zmienił. Przede wszystkim to, co jest cenione na rynku pracy, to jest gotowość do zmian, elastyczność. Średni Amerykanin już teraz w ciągu życia zmienia zawód od 7 do 11 razy, z czego około 5 razy do 25. roku życia. Czyli mamy do czynienia z ogromnym zapotrzebowaniem na elastyczność i na to, żeby móc się przekwalifikować i dostosować do aktualnych wymogów rynku, który się zmienia.

Jeśli jesteśmy na początku drogi zawodowej i dopiero np. wybieramy się na studia, to czym warto się kierować, szukając drogi dla siebie?

Są takie 3 podstawowe zasady. Po pierwsze pasja, czyli to, co mnie interesuje, po drugie w czym jestem dobry, a po trzecie jakie mam cechy osobowości. Ta osobowość jest niedocenionym czynnikiem, który bardzo często ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wypalenie zawodowe, ale też jeśli chodzi o to, czy my się odnajdziemy w danej pracy i czy się w niej sprawdzimy. O tym właśnie decyduje nasza osobowość, ale też troszkę pasja.

Pasja to nie wszystko

Czy jeśli wiemy, że mamy swój konik, dziedzinę w której się odnajdujemy, to powinniśmy za wszelką cenę szukać pracy właśnie w tym zakresie? Czy możemy pasję realizować po pracy, a szukać zawodu gdzieś indziej?

Za wszelką cenę nie. Należy zachować pewną dozę realizmu. Jeśli interesujemy się ksenobiologią, to jest to jeszcze science-fiction. Jeśli interesujemy się astrofizyką, to umówmy się – niewielu Polaków lata w kosmos. W związku z tym, jest to ryzykowna decyzja. Powinniśmy wziąć pod uwagę realia pracy, ale pamiętając jednocześnie o tym, że one się zmieniają.

Podczas spotkania z dr Beatą Rajbą rozmawialiśmy także o tym:

  • skąd wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy?
  • jak poznać nasze cechy osobowości i do czego wykorzystać tą wiedzę?
  • kiedy wybrać się po poradę do coacha, a kiedy do psychologa?
  • czym jest wypalenie zawodowe i jak sobie z nim radzić?
  • jak, kiedy i po co rozpocząć przekwalifikowanie?

depresja dzieci i młodzieży w Polsce, dr beata rajba
Na zdj. dr Beata Rajba / fot. DSW we Wrocławiu.

O ekspertce:

Dr Beata Rajba, psycholożka, filolożka, terapeutka EMDR, copywriterka, graficzka, webdesignerka. Brała udział w projektowaniu i przygotowaniu kilkudziesięciu kampanii reklamowych i społecznych. Wykłada m.in psychologię reklamy, statystykę, psychometrię, a także psychologię społeczną ze szczególnym uwzględnieniem wpływu społecznego. Prowadzi badania dotyczące niezgodności ze schematem i przekazu okołoprogowego, a także waliduje narzędzia do badań psychologicznych.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Znajdź więcej ciekawych rozmów w Ann-Zdrowie.pl:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *