Czy na ból gardła pomogą tylko leki? Istnieją domowe sposoby, które mają działanie łagodzące. To między innymi stosowanie rumianku czy szałwii. Jednak czy domowe sposoby wystarczą i wizyta u lekarza nie jest konieczna? Jakie są przyczyny bólu gardła? Kiedy powinniśmy się z nim zgłosić do lekarza, a kiedy wystarczy nam zastosowanie domowych sposobów? Na między innymi te pytania odpowie lekarz Dawid Jakubowski, specjalista medycyny rodzinnej.
Ból gardła to częsta dolegliwość, która dotyczy także narządów, takich jak: podniebienie, migdałki, czy krtań. Ból obejmuje całe gardło lub może być nasilony w jednym miejscu wzmagając się w trakcie przełykania.
Przyczyny bólu gardła
–Za najczęstszą przyczynę bólu gardła uważa się infekcje. W takim przypadku oprócz bólu gardła pojawiają się także dodatkowe objawy, takie jak osłabienie, gorączka, bóle głowy i mięśni. W większości przypadków przyczyną infekcji są wirusy, bakterie stanowią do 10% infekcji u dorosłych oraz 30% u dzieci – wyjaśnia lekarz Dawid Jakubowski.
– Rzadziej ból gardła jest konsekwencją przewlekłych stanów zapalnych, na przykład przewlekłego zapalenia zatok czy przewlekłego zapalenia migdałków. Czasem dochodzi do przewlekłego zapalenia gardła ze względu na ekspozycję na czynniki drażniące, takie jak alkohol, dym tytoniowy, ale także nasilony refluks żołądkowy i zgagę – dodaje.
Ból gardła może być również konsekwencją jego poparzenia, czy to termicznego (poprzez połknięcie gorącego napoju), jak i chemicznego (spożycie różnego rodzaju środków chemicznych o żrących właściwościach). Ból gardła może wywołać również rożnego rodzaju ciało obce, które zatrzymują się w przełyku lub gardle. Tego rodzaju ból pojawia się po posiłkach i nasila w trakcie przełykania.
–W przypadku małych dzieci należy także pamiętać o możliwości połknięcia drobnych przedmiotów w trakcie zabawy – dodaje lekarz.
Przeczytaj też: Przerost migdałków u dziecka. Kiedy podjąć decyzję o wycięciu?
Ból gardła – kiedy zgłosić się do lekarza?
–Ból gardła jest jednym z najczęściej występujących objawów. Większość pacjentów próbuje poradzić sobie z nim samodzielnie, stosując wyroby medyczne dostępne bez recepty oraz różnego rodzaju „domowe sposoby” na zmniejszenie bólu. W dużej części przypadków pozwala to na złagodzenie, a następnie ustąpienie dolegliwości bez konieczności dalszej konsultacji lekarskiej – wyjaśnia Dawid Jakubowski, specjalista medycyny rodzinnej.
Czasem ból gardła może się jednak długo utrzymywać. Zdarza się również, że wszystkie dostępne środki nie przynoszą żadnych rezultatów i pojawią się dodatkowe objawy. Są nimi:
- gorączka powyżej 38 st. C, utrzymująca się dłużej niż 3 dni,
- krwioplucie,
- pojawiające się trudności w połykaniu (u małych dzieci – odmowa jedzenia i picia),
- zniekształcona mowa (nazywana „kluskowatą),
- ślinotok,
- duszności,
- szczękościsk,
- trudności w poruszaniu głową i szyją.
Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Szkarlatyna. Objawy przypominają anginę
Sposoby na łagodzenie bólu gardła
–W leczeniu bólu gardła istotne jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Dlatego w przebiegu konsultacji lekarskiej bardzo ważny jest wywiad z pacjentem lub jego rodzicem, który razem z badaniem przedmiotowym pozwala na postawienie trafnej diagnozy. Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje dlatego stosowane jest głównie leczenie objawowe. Takie jak: tabletki do ssania oraz aerozole do stosowania w jamie ustnej, łagodzące dolegliwości bólowe oraz ograniczające stan zapalny gardła i sąsiadujących narządów. Często stosujemy także tabletki doustne zawierające w swoim składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, mające działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – tłumaczy lekarz.
Gdy podejrzewamy zakażenie bakteryjne, obecność ciała obcego, oparzenie lub przewlekły stan zapalny to wskazane jest wykonanie dodatkowych badań. Powinny to być badania laboratoryjne i obrazowe. Po odebraniu wyników konieczne jest włączenie leczenia.
Domowe sposoby na łagodzenie bólu gardła
Jeśli ból gardła wywołany jest infekcją, wówczas możemy samodzielnie skorzystać z domowych sposobów na jego złagodzenie.
Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Grzybica gardła – na czym polega i jak leczyć tę chorobę?
–Ulgę może nam przynieść nawilżanie gardła, pijąc roztwór mleka z miodem i cytryną, napar z szałwią i rumiankiem (działający jednocześnie odkażająco), czy płukanie gardła roztworem wody z solą (ok. ½ łyżeczki soli kuchennej w szklance ciepłej wody) – doradza lekarz Dawid Jakubowski.
W przypadku niepokojących objawów lub pogarszającego się stanu zdrowia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Niektóre infekcje gardła wymagają zastosowania silniejszej terapii aniżeli domowe sposoby.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: