Do sanatorium z NFZ. Skierowanie nie dla każdego [PORADNIK ANN]

Leczenie sanatoryjne w Polsce regulują specjalne przepisy. Aby skorzystać z wyjazdu do uzdrowiska w ramach NFZ, trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje sanatorium finansowane ze środków Funduszu? Gdzie i w jaki sposób można ubiegać się o leczenie? Wszystko o wyjazdach do sanatorium z NFZ – czytaj w Poradniku Ann!

  • Istnieje cała lista jednostek chorobowych, w których zasadne jest leczenie sanatoryjne.
  • Po wypełnieniu wniosku o sanatorium, należy złożyć go w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania.
  • Rozpatrzenie wniosku zajmuje maksymalnie 30 dni.
  • Średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi obecnie około 2 lat.
Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Sanatorium z NFZ – na początek skierowanie

Podstawowym dokumentem, który pozwala ubiegać się o leczenie uzdrowiskowe, jest skierowanie. Uprawnienia do jego wystawienia posiada każdy lekarz, który działa w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. A zatem, do sanatorium może nas skierować prowadzący lekarz rodzinny lub inny lekarz specjalista, u którego leczymy się w ramach NFZ. Takich uprawnień nie mają specjaliści, których odwiedzamy w ramach wizyt prywatnych.

Jakie schorzenia mogą być podstawą skierowania na leczenie uzdrowiskowe? Istnieje cała lista jednostek chorobowych, w których zasadne jest leczenie sanatoryjne. Należą do nich m.in. schorzenia reumatologiczne, ortopedyczne, kardiologiczne, pulmonologiczne, neurologiczne oraz wiele innych. Szczegółowa lista jest zawarta w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (dostępna na liście Sejmu RP).

Po wypełnieniu wniosku o sanatorium, należy złożyć go w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. Skierowanie możemy dostarczyć drogą pocztową lub osobiście. Wniosek może złożyć zainteresowany pacjent, bądź lekarz kierujący go na leczenie uzdrowiskowe.

Kontroluj stan swojego zdrowia i wyniki badań razem z aplikacją Ann!

Gdzie można wyjechać na leczenie uzdrowiskowe?

Pobyt w sanatorium umożliwia korzystanie z różnych form leczenia uzdrowiskowego. Sanatoria są zlokalizowane w miejscach o szczególnych walorach zdrowotnych. Dostępność wód leczniczych, czyste powietrze, a także szczególny mikroklimat – to cechy lokalizacji zakładów leczniczych. W Polsce większość takich placówek znajduje się w górach lub nad morzem. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalną mapę uzdrowisk, która pozwala zapoznać się z możliwymi kierunkami wyjazdu. Warto jednak wiedzieć, że ubiegając się o sanatorium, nie możemy wskazać preferencyjnego miejsca leczenia. O przydziale będzie decydował lekarz rozpatrujący nasz wniosek w oddziale NFZ.

Wniosek złożony… i co dalej?

Po złożeniu wniosku o leczenie uzdrowiskowe w oddziale NFZ, zgłoszenie zostaje rozpatrzone przez lekarza specjalistę balneologii lub rehabilitacji medycznej. Wówczas zapada decyzja, czy wniosek nie zawiera błędów i istnieją wskazania do leczenia uzdrowiskowego. Rozpatrzenie wniosku zajmuje maksymalnie 30 dni. Jeśli lekarz kwalifikujący uzna zasadność skierowania, zostajemy wpisani na listę oczekujących na leczenie uzdrowiskowe. Od razu dostajemy również przydział do odpowiedniego uzdrowiska, z uwzględnieniem schorzenia, które jest powodem ubiegania się o leczenie. O decyzji NFZ poinformuje nas drogą pocztową.

Po wpisaniu na listę oczekujących, pozostaje uzbrojenie się w sporą dozę cierpliwości. Średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi obecnie około 2 lat. Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył specjalny portal, który pozwala sprawdzić status naszego wniosku. Dzięki indywidualnemu numerowi skierowania, możemy stale monitorować swoje miejsce w kolejce. Zdarza się, że czas oczekiwania ulega skróceniu, gdy np. inny pacjent zrezygnuje ze swojego pobytu. NFZ poinformuje nas o zbliżającym się terminie leczenia z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej tekstów na temat zdrowia znajdziesz w naszej aplikacji Ann!

Sanatorium z NFZ – ograniczenia

Istnieją sytuacje, w których mimo poprawnego wypełnienia wniosku, zostaniemy zdyskwalifikowani od leczenia uzdrowiskowego. W pewnych stanach zdrowia nie powinniśmy jechać do sanatorium. Leczenie uzdrowiskowe jest przeciwwskazane w przypadku m.in.:

– schorzenia, w którym leczenie uzdrowiskowe mogłoby pogorszyć stan zdrowia pacjenta;

– ciąży i połogu;

– choroby zakaźnej w fazie ostrej;

– czynnej choroby nowotworowej oraz okresu następującego bezpośrednio po niej.

Szczegółową listę sytuacji, które wykluczają tę formę leczenia, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Pamiętajmy także, że o wyjazd do sanatorium możemy starać się wyłącznie w stanie zdrowia, który pozwala nam na podróż i samodzielną zdolność do wykonywania czynności dnia codziennego.

Warto również wiedzieć, że istnieją ograniczenia dotyczące częstotliwości stosowania leczenia uzdrowiskowego. O wyjazd do sanatorium możemy ubiegać się nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Wniosek o leczenie uzdrowiskowe możemy złożyć nie wcześniej niż 12 miesięcy po zakończeniu poprzedniego pobytu.

Przed wyjazdem

Przed wyjazdem do sanatorium warto skonsultować się z lekarzem, który wystawiał nam skierowanie na leczenie. Być może konieczne będzie również wykonanie badań pozwalających na ocenę aktualnego stanu zdrowia. Większość naszej dokumentacji medycznej zostaje przekazana już na etapie skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Pamiętajmy jednak, aby przed wyjazdem do sanatorium spakować ze sobą karty informacyjne z ostatnich hospitalizacji oraz najbardziej aktualne wyniki badań.

sanatorium, senior, spacer
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *