Dietetyk radzi w Ann: Dlaczego warto uważnie jeść? [ROZMOWA WIDEO]

Jemy szybko i niezdrowo. A nasze wybory żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Niestety, takie postępowanie ma swoje konsekwencje zdrowotne, nie tylko te związane z układem pokarmowym. Czy zdrowego, uważnego jedzenia można się nauczyć? O tym w ramach cyklu „Dietetyk radzi w Ann” rozmawiamy z psychodietetykiem Darią Gradziuk.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Zdrowie: Co powinniśmy rozumieć pod pojęciem „uważne jedzenie”, czyli „mindful eating”?

Daria Gradziuk: Jedzenie z szacunku dla samego siebie i dla swojego zdrowia. Uważne jedzenie to jedzenie spokojne, świadome, zauważalne dla naszych oczu i dla ciała. To sposób jedzenia, który wspiera dbanie o siebie.

Czy takiego jedzenia można się nauczyć?

Oczywiście, ale jest to sprawa wymagająca zatrzymania w naszym codziennym życiu. Można zacząć od codziennych treningów – zatrzymania się przy obiedzie – nie zajmie nam to więcej niż 5 – 10 minut. Dobrze by było gdyby większość posiłków była jedzona spokojnie i uważnie. Wiem, że w dzisiejszych czasach trudno o to, aby każdy posiłek taki był, ale możemy pracować nad uważnymi posiłkami w miarę możliwości i zasobów.

Dlaczego nieuważne jedzenie jest niekorzystne dla zdrowia?

Gdy jemy nieuważnie, biegnąć, stojąc, oglądając telewizję czy scrollując telefon, odbija się to na całym procesie naszym procesie trawienia. Jeśli jemy szybko, połykamy więcej powietrza i niedokładnie gryziemy. A gdy połykamy więcej powietrza, pojawiają nam się wzdęcia. Jeśli nie gryziemy dokładnie, cały proces trawienia jest zaburzony. Pojawiają się dolegliwości żołądkowo – jelitowe: zaparcia, uczucie dyskomfortu, ciężkości i wspomniane już wzdęcia. Nieuważne jedzenie powoduje, ze jemy więcej i tyjemy. W konsekwencji możemy zmierzać do nadwagi lub otyłości.

Gdy jemy szybko i przy okazji, nasz mózg w ogóle to rejestruje?

Takie spożycie posiłku jest ledwo zauważalne dla głowy. Mózg zarejestruje, że jesteśmy najedzeni dopiero po około 20 minutach po spożyciu posiłku. Gdy jemy szybko, sygnał o najedzeniu dojdzie do mózgu dopiero wtedy, gdy zjemy za dużo. Oczywiście, gdy raz  na jakiś czas zdarzy nam się zjeść nieuważnie, nic złego się nie stanie. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy takie zachowanie stanie się powtarzalne. Gdy zamiast zjeść spokojny posiłek, będziemy non stop połykać go w biegu.

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Codzienne, złe nawyki a nieuważne odżywianie.
  • Proces jedzenia – kiedy i gdzie się zaczyna?
  • Jakie sytuacje nie sprzyjają uważnemu jedzeniu?
  • Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne jedzenia nieuważnego, na szybko i przypadkiem?
  • Jak nauczyć się uważności w jedzeniu?
  • Jak nauczyć uważności nasze dzieci?

Rozmawiała: Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *