Dieta karniwora, znana również jako dieta mięsożerców, opiera się na spożywaniu jedynie mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak ryby, jaja czy nabiał. Czy na diecie karniwora można schudnąć? Ann podpowiada!
Dieta karniwora: na czym polega?
Twórcą diety karniwora jest dr Shawn Baker – ortopeda oraz aktywny sportowiec. Według niego, odpowiednio skomponowany sposób żywienia oparty wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsie, może skutecznie pomagać w leczeniu takich schorzeń jak depresja, nerwica lękowa, bóle stawów czy cukrzyca. Podejście to stoi w opozycji do współczesnych trendów żywieniowych, które zazwyczaj promują zbilansowaną dietę z udziałem produktów roślinnych. Baker sugeruje jednak, że spożycie roślin należy drastycznie ograniczyć, a nawet całkowicie wykluczyć.
Celem stosowania diety, według jej twórcy, jest poprawa ogólnego zdrowia oraz złagodzenie objawów wielu chorób. Osoby, które zdecydują się na przestrzeganie diety karniwora, mogą, zdaniem autora, odczuć poprawę w kwestiach związanych z układem pokarmowym, zahamowaniem rozwoju cukrzycy, zmniejszeniem objawów depresji, uśmierzeniem bólu stawów oraz problemów hormonalnych. Dieta ta ma również przynosić ulgę w zmęczeniu, boreliozie czy przerostach bakteryjnych, jak np. Candida.
Jakie są zasady diety karniwora?
Dieta karniwora to restrykcyjny sposób odżywiania, który polega na spożywaniu głównie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja oraz tłuszcze. Z jadłospisu należy wyeliminować węglowodany, czyli np. pieczywo i makarony (dozwolone są jedynie warzywa o bardzo niskiej zawartości węglowodanów), a także owoce, soki i inne produkty roślinne. Zaleca się również unikanie przetworzonej żywności oraz spożywanie dużych ilości wody.
Czytaj także: Czym jest indeks glikemiczny?
Warto zauważyć, że dieta karniwora różni się od diety ketogenicznej. Choć obie ograniczają węglowodany, ketodieta nie wyklucza ich w tak dużym stopniu jak dieta karniwora. Zazwyczaj dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu około 75% tłuszczów, 20% białka i 5% węglowodanów.
Dieta karniwora: czy jest odpowiednia dla każdego?
Nie brakuje osób, które wierzą, że wyeliminowanie produktów roślinnych na rzecz mięsa przyniesie im korzyści zdrowotne, ale czy dieta karniwora jest odpowiednia i bezpieczna dla każdego?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że dieta karniwora jest bardzo rygorystyczna. Usuwa z jadłospisu wiele produktów roślinnych, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych i mają udokumentowane korzyści zdrowotne. Dodatkowo, brakuje wystarczających badań naukowych potwierdzających jej długoterminowe korzyści.
Istnieją także obawy, że taki sposób odżywiania może prowadzić do problemów zdrowotnych. Spożywanie dużych ilości cholesterolu oraz niedobór błonnika mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i pewnych rodzajów nowotworów.
Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie diety karniwora, warto dokładnie przemyśleć jej długofalowe skutki dla zdrowia i środowiska. Kluczowe jest, aby każda dieta była dopasowana do indywidualnych potrzeb, a przed podjęciem istotnych zmian w sposobie odżywiania warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Dieta karniwora: czy na diecie karniwora można schudnąć?
Stosowanie diety mięsnej z pewnością prowadzi do szybkiej utraty nadprogramowych kilogramów. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej podaży węglowodanów oraz wysokiego spożycia białka. Ze względu na restrykcyjny charakter diety, często zmniejsza się także całkowita ilość dostarczanych kilokalorii. Jednocześnie, duża ilość białka zawartego w mięsie zapewnia uczucie sytości i przyspiesza metabolizm, co sprzyja szybszej redukcji masy ciała.
Odpowiadając na pytanie – tak, dieta karniwora może prowadzić do utraty wagi, jednak warto się zastanowić, czy jest to warte ryzyka powstania niedoborów pokarmowych oraz niemal nieuniknionego efektu jo-jo.
Dieta karniwora: ryzyko dla zdrowia
Przykładowy jadłospis diety karniwora pokazuje, że jest on pozbawiony kluczowych dla organizmu warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych, które dostarczają witamin, cennych składników odżywczych i błonnika. Taki sposób odżywiania może prowadzić do poważnych problemów z zaparciami oraz negatywnie wpłynąć na stan mikroflory jelitowej. Co więcej, badania sugerują, że wysokie spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego.
Dieta karniwora może również wpłynąć na profil lipidowy organizmu. Ze względu na dużą ilość tłuszczów nasyconych i cholesterolu, istnieje ryzyko podwyższenia poziomu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie może dojść do obniżenia poziomu HDL, czyli dobrego cholesterolu, co również stanowi zagrożenie dla zdrowia serca.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.