Dieta dla cukrzyka – czy i jakie owoce można jeść?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Dieta w cukrzycy to kluczowy element zarządzania chorobą. Owoce, bogate w witaminy i błonnik, mogą stanowić część codziennego jadłospisu dla osób z cukrzycą. Jednak wybór odpowiednich owoców i kontrola ilości spożywanych węglowodanów są niezbędne. Jakie owoce są bezpieczne, a jakich lepiej unikać? Na pytania odpowiada dietetyk Radosław Bernat

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, często wynikająca z postępującego rozwoju gospodarczego i urbanizacji. Te zmiany sprzyjają niezdrowym nawykom życiowym, takim jak nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. To zaś może prowadzić do nadwagi, która jest znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy.

Ocenia się, że na całym świecie cukrzycą cierpi około 422 milionów osób, z czego aż 179 milionów mogą nie wiedzieć o chorobie.

Dieta dla cukrzyka: na pierwszym miejscu znajduje się awokado 

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jakie rodzaje owoców zawierają niski indeks glikemiczny i są bezpieczne dla cukrzyków?

Radosław Bernat, dietetyk: Owoce stanowią ważny element zdrowej diety, nawet w przypadku cukrzyków. Istnieje wiele owoców, które można spożywać bez obaw o znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się awokado. Ten owoc nie zawiera cukru, a jednocześnie jest bogaty w zdrowe tłuszcze i błonnik. Błonnik pomaga spowolnić metabolizm glukozy, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.

Glukometr z świeżymi, dojrzałymi owocami i warzywami - dieta dla cukrzyka
Owoce dla cukrzyka / Fot. Shutterstock

Borówki, maliny, truskawki również charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (IG). Jednocześnie są bogate w antyoksydanty, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami, oraz błonnik, który wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi. Pomarańcze, grejpfruty i cytryny także mają niski IG i stanowią źródło witaminy C, która wspiera układ odpornościowy.

Jabłka, gruszki, śliwy oraz morele również znajdują się na liście owoców z niskim indeksem glikemicznym.Dieta dla cukrzyka: owoce należy łączyć z nabiałem 

Jakie owoce są zalecane dla osób z cukrzycą typu 2 i typu 1? 

Wszystkie owoce, poza awokado, zawierają naturalny cukier w postaci fruktozy i mają różny indeks glikemiczny. Niemniej jednak, w umiarkowanych ilościach, praktycznie wszystkie owoce można wprowadzać do diety z zachowaniem zdrowego rozsądku, niezależnie od rodzaju cukrzycy – typu 1 lub 2.

Najlepiej jest łączyć owoce z produktami o niskim indeksie glikemicznym, takimi jak nabiał, orzechy czy warzywa. Takie połączenia pomagają kontrolować glikemię i zwiększają tolerancję organizmu na spożywane owoce.

Czy istnieją ograniczenia co do ilości spożywanych owoców przez osoby z cukrzycą?

Tak, osoby z cukrzycą powinny kontrolować ilość spożywanych owoców ze względu na ich zawartość naturalnych cukrów. Spożywanie owoców w nadmiernych ilościach, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym, może wpływać na wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego zaleca się, aby osoby z cukrzycą ograniczały spożycie owoców i wybierały te o niższym indeksie glikemicznym, takie jak jagody, truskawki, maliny czy borówki.

Ważne jest również uwzględnienie spożywanych owoców w ogólnym planie żywieniowym i dostosowanie dawki insuliny lub leków doustnych w zależności od spożytej ilości węglowodanów.

Owoce suszone a cukrzyca 

Czy owoce suszone są dobrym wyborem dla osób z cukrzycą, i jeśli tak, to w jakich ilościach?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Zdecydowanie nie, ponieważ owoce suszone mają wyższą koncentrację cukru niż ich świeże odpowiedniki. To wynika z faktu, że większość wody została usunięta, a cukry pozostały skoncentrowane. Niemniej jednak, owoce suszone mogą być spożywane w umiarkowanych ilościach, na przykład kilka sztuk.

Zalecane jest, aby osoby z cukrzycą spożywały owoce suszone jako zdrową przekąskę, a najlepiej w połączeniu z orzechami, ziarnami lub jako dodatek do posiłków, ale w ograniczonych ilościach.

Czy istnieją różnice w zaleceniach dotyczących owoców dla dzieci z cukrzycą?

Radosław Bernat, dietetyk: Kontrola spożycia węglowodanów jest kluczowym elementem zarządzania cukrzycą, zwłaszcza u dzieci. Ponieważ, jak już wspomniałem, pewne owoce o wysokim indeksie glikemicznym mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Kontrolowanie spożycia owoców oraz dostosowywanie dawek insuliny lub leków w zależności od spożytych węglowodanów jest istotne.

Lekarz i stetoskop z sercem - zdrowa dieta dla cukrzyka
Jagody mają niski indeks glikemiczny / Fot. Shutterstock

W każdym przypadku najlepiej jest skonsultować się z diabetologiem lub dietetykiem, który ma doświadczenie w zarządzaniu cukrzycą u dzieci. Taki specjalista może dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka oraz pomóc w zaplanowaniu odpowiedniego menu, które uwzględnia kontrolę poziomu cukru we krwi.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *