Przepis na zdrowie Ann: dieta chorych na Parkinsona [ROZMOWA WIDEO]

Specjalne talerze, które dłużej utrzymują ciepło. Sztućce niwelujące drżenie rąk. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań technicznych, ułatwiających życie osobom z chorobą Parkinsona. – Najważniejsze jest to, aby stworzyć pacjentowi odpowiednie warunki do przyjęcia posiłku. Nie popędzać ani nie wprowadzać nerwowej atmosfery – mówi Marzena Rojek – Ledwoch, dietetyczka i psychodietetyczka z Katowic.

Zobacz całą rozmowę: Dieta chorych na Parkinsona

Czy dietą można spowolnić rozwój choroby Parkinsona?

Choć Choroba Parkinsona kojarzy nam się głównie z charakterystycznym drżeniem rąk i spowolnieniem ruchów, tak naprawdę choruje cały organizm. Leczenie Parkinsona wymaga zaangażowania całego zespołu specjalistów, w tym m.in. fizjoterapeuty, psychologa i dietetyka.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jaka jest korelacja między sposobem odżywiania się a zachorowaniem na Parkinsona?

Marzena Rojek – Ledwoch: Chciałabym podkreślić, że nie istnieje dieta, która całkowicie uchroniłaby nas przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Natomiast są pewne strategie żywieniowe, które obniżają ryzyko problemów z układem nerwowym. Wspomnę choćby o diecie śródziemnomorskiej czy o strategii żywieniowej, którą nazywamy MIND.

Co jest charakterystyczne dla wspomnianych przez Panią sposobów odżywiania się?

Punktem wspólnym tych modeli żywieniowych jest bardzo duże spożycie warzyw oraz nasion roślin strączkowych. Dodajmy do tego owoce, zwłaszcza sezonowe jak np. maliny oraz odpowiednie ilości orzechów, pestek, nasion i dobrych tłuszczów typu oliwa z oliwek. Kolejna sprawa to ograniczenie spożycia mięsa, produktów wysoko przetworzonych, słodyczy i fast foodów. I jedna z ważniejszych zasad zdrowego odżywiania – jedzenie przynajmniej dwóch porcji ryb w tygodniu.

Leki zawierające lewodopę a dieta osób chorych na Parkinsona

Jak duże znaczenie w chorobie Parkinsona ma dieta?

Dieta ma znaczny wpływ na samopoczucie i komfort życia pacjenta. To nie jest tylko kwestia spowolniania choroby, która i tak rozwijać się będzie. Natomiast właściwa strategia żywieniowa będzie miała wpływ na złagodzenie dolegliwości, które wiążą się z chorobą Parkinsona. Odpowiednia dieta może poprawić skuteczność działania leków przyjmowanych przez pacjenta.

W jaki sposób?

 Pacjenci, którzy leczeni są preparatami zawierającymi lewodopę, to osoby, u których często występuje interakcja między lekami a spożywanymi posiłkami. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie prawidłowych pór spożywania posiłków.

Cała rozmowa dostępna w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Jaką zasadę stosuje się w tym przypadku?

Konieczne jest zachowanie przerwy między posiłkiem a przyjęciem leku. Jeżeli pacjent przyjmuje lek na czczo, powinien zrobić to pół godziny do godziny przed posiłkiem. Jeśli przyjmuje leki po posiłku, trzeba odczekać godzinę lub dwie.

Dlaczego jest to ważne?

Preparaty lecznicze zawierają związki chemiczne, które nie powinny spotkać się w naszym jelicie z niektórymi składnikami pożywienia. Jeśli dojdzie do takiego spotkania, część leku może się nie wchłonąć, a tym samym nie trafi do mózgu.

Jak dużo powinno być tych posiłków?

Minimum pięć, a najlepiej siedem. Osoby z chorobą Parkinsona są bardzo narażone na spadek masy ciała,  na pogorszenie stanu odżywienia, co bardzo utrudnia leczenie. Lepiej przyjmować posiłki mniejsze objętościowo, ale jadać je częściej.

Zobacz całą rozmowę: Dieta chorych na Parkinsona

Marzena Rojek – Ledwoch

O ekspertce:

Marzena Rojek – Ledwoch, dietetyczka i psychodietetyczka z Katowic. Specjalizuje się w tematyce zaburzeń odżywiania oraz żywienia pacjentów z chorobą Parkinsona.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *