Detoks: moda czy skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu?

Detoks to ostatnio bardzo popularne słowo. Używa się go do marketingu diet, suplementów, jak również urządzeń. Czy detoksykacja to tylko kolejna moda, czy może jednak skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu? I czy stosowanie diet oczyszczających w ogóle ma sens? Na ten temat rozmawialiśmy z mgr Agnieszką Łyko, dyplomowanym dietetykiem i specjalistą ds. żywienia w Poradnia Dietetyczna.

Złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej, a także zanieczyszczone powietrze, sprawiają, że nasz organizm narażony jest na toksyny. Dzięki nerkom, płucom, wątrobie i układowi pokarmowemu organizm eliminuje niepożądane substancje. Jednakże żyjąc w dzisiejszych czasach, żeby być zdrowym, należy od czasu zatrzymać się, by pomóc organizmowi oczyścić się.

Svitlana Slyvchenko, Ann-zdrowie.pl: Czym właściwie jest detoks i jak faktycznie działa?

Mgr Agnieszka Łyko: Detoks jest pewnego rodzaju głodówką. Polega on na odcięciu organizmu od pełnowartościowego pokarmu. Kiedy organizm jest pozbawiony właściwego, budującego pożywienia, zaczyna go szukać we własnych zapasach i żywi się tym, co mu najbardziej przeszkadza. Np. chorymi komórkami, które nie rzadko prowadzą do nowotworzenia, do których należą guzy, torbiele, włókniaki, oczyszczając tym samym organizm. Stosowanie głodówek przywraca równowagę w naszym ciele. A także unicestwia potencjalne zagrożenia dla zdrowia czy wręcz pozbawia już istniejących, przykrych dolegliwości zdrowotnych.

Warzywno-owocowy, sokowy – czyli rodzaje detoksu

Jakie są popularne rodzaje diet oczyszczających? Do jakich pacjenci sięgają najczęściej?

Istnieje kilka rodzajów diet oczyszczających. Do najczęstszych należą posty warzywno – owocowe, sokowe, jak również detoksy oparte na pełnych ziarnach zbóż, czy głodówki. Od kilkunastu lat osobiście stosuję i polecam w swoim pacjentom  posty warzywno – owocowe, oparte o warzywa  ekologiczne. Ten rodzaj diety oczyszczającej, gdzie posiłki jadane są o stałych i regularnych porach, nie tylko oszukuje głód, ale także eliminuje możliwość napadowego obżarstwa po detoksie. Tego rodzaju dietę stosuję zazwyczaj 10-14 dni z dodatkowymi 3 dniami wejścia i wyjścia.

Skuteczność detoksykacji

Detoks w pewnym stopniu jest kołem ratunkowym dla organizmu. Jakie korzyści płyną z detoksykacji?

Sama zmiana złej diety na właściwe nawyki, bez konieczności wprowadzania głodówki przynosi znaczną poprawę samopoczucia, komfortu snu. Znikają bóle głowy, stawów, a także zmęczenie. Zauważyć można poprawę jakości skóry, w tym wynikającej z alergii pokarmowej.

Niewątpliwie po takiej 14-dniowej diecie znacząco redukuje się cellulit. Osoby, które miały nadmierny apetyt na słodycze dość często uwalniają się od tego nałogu. U osób z cukrzycą czy insulinoopornością stabilizuje się praca trzustki. U pacjentów z wysokim kwasem moczowym widać diametralną poprawę w równowadze kwasowo zasadowej parametrów krwi, ale także znikają bóle mięśni, stany zapalne w organizmie.

W swojej kilkunastoletniej praktyce miałam trzy panie, które podczas diety oczyszczającej zaszły w ciąże, co w ich przypadku, z punktu medycznego, było uznane za niemożliwe.

Organizm często wysyła nam sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebuje pomocy. Kiedy należy pomysleć o detoksykacji organizmu?

Jest sporo informacji w literaturze mówiących o oczyszczaniu organizmu  w okresie wiosennym – tuż po zimie. To właśnie w zimie, aby ogrzać ciało od wewnątrz, organizm domaga się więcej produktów budujących, więcej mięsa, nabiału, ryb, warzyw strączkowych, jak również cukru rafinowanego. Prowadzi to jednak do zakwaszenia organizmu, jego zaśluzowacenia i negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wychłodzenie organizmu niewłaściwą dietą, w nieodpowiednim okresie roku, może jedynie pogorszyć stan zdrowia pacjenta. A także spowodować osłabienie pracy jego narządów wewnętrznych.

Detoks a dieta odchudzająca

Svitlana Slyvchenko, Ann-Zdrowie.pl: Detoksykacja często jest mylona z dietą odchudzającą. Czy detoks pomaga w odchudzaniu?

Mgr Agnieszka Łyko: Niewątpliwie ze względu na niską kaloryczność detoks powoduje u większości osób  znaczną redukcje masy ciała. Jednak uważam, że tego rodzaju diety należy traktować bardziej zdrowotnie niż jako sposób na szybkie pozbycie się kilogramów. Taka „łatwa” redukcja masy ciała szybko kończy się odzyskaniem  niechcianych kilogramów.

Badania wskazują, że dietom oczyszczającym poddają się najczęściej ludzie, którzy chcą zredukować masę ciała oraz poprawić swoje samopoczucie. Detoksykacja zaleca się, gdy osoba przez dłuższy czas czuje się zmęczona, nie ma energii, problemy z żołądkiem lub skórą. A kto nie może stosować detoks?

Tego rodzaju diety nie są wskazane  m.in. dla kobiet w ciąży, karmiących, dzieci i młodzieży, ale również osób z niedowagą. Nie zaleca się także stosowania postów w przypadku poważnych schorzeń nowotworowych, u osób wychudzonych i wyczerpanych. A także z zaburzeniami odżywiania, gruźlicą, poważnymi zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością nerek z koniecznością dializ, nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy oraz psychoz i schorzeń schizofrenicznych.

A co dalej po detoksie? Wracamy do normalnego odżywiania?

Takie diety powinno się traktować jako środek i czas regulacji organizmu, po którym to okresie należy stosować na stałe racjonalne odżywianie wraz z odpowiednią dla naszego organizmu aktywnością fizyczną. Dlatego ważna jest weryfikacja dotychczasowego odżywiania, a także zmiana myślenia w rozumowaniu właściwego, zdrowego karmienia naszego organizmu.

Przepis na detoks: pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się

Svitlana Slyvchenko: Jakie według Pani są najczęściej popełniane błędy podczas detoksykacji organizmu?

Agnieszka Łyko: Często popełnianym błędem jest brak przygotowania się do oczyszczania organizmu. Taki proces powinien być dobrze zaplanowany, przemyślany. Powinniśmy się przygotować psychicznie i fizycznie i zweryfikować ze specjalistą,  czy ta dieta jest właściwa dla nas i w jakiej formie. Np. pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego m.in. chorobą wrzodową żołądka, SIBO, z chorobami jelita cienkiego i grubego źle tolerują surowe warzywa. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie ich obróbki termicznej Należy wziąć również pod uwagę produkty wskazane i przeciwwskazane w danych jednostkach chorobowych.

Istotne jest odpowiednie wejście i wyjście z detoksykacji, aby organizm uniknął szoku. Co ważne, jeśli podejmiemy się tego 2 tygodniowego procesu, to aby miał on swój efekt terapeutyczny, nie powinniśmy go absolutnie przerywać. Dlatego najlepiej nie planować w tym czasie żadnych wyjazdów, uroczystości, prac fizycznych i nadmiernego wysiłku umysłowego. Organizm jest na „głodzie”, dlatego powinniśmy starać się więcej odpoczywać.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann-zdrowie.pl

Czytaj więcej w Ann:

detoks
Na zdj. Agnieszka Łyko, archiwum prywatne
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *