Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny określa, jak szybko następuje wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu węglowodanów. Parametr przydaje się szczególnie osobom chorującym na cukrzycę, ale nie tylko. Dlaczego warto znać wysokość indeksu glikemicznego? Które produkty mają wysoki, a które niski indeks? Sprawdź w Ann!

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) może mieć wartość od 1 do 100 procent. Parametr określa, o ile wzrośnie poziom glukozy we krwi po 120 minutach od spożycia 50 g węglowodanów przyswajalnych. Są to związki, z których organizm czerpie energię, i które po spożyciu będą miały największy wpływ na glikemię, czyli na stężenie glukozy we krwi.

Co to oznacza? Indeks glikemiczny pokazuje, jak szybko cukry zwarte w spożywanych produktach zamieniają się w glukozę. Produkty o niskim indeksie glikemicznym mają wartość poniżej 50 IG, o średnim 56-69 IG, natomiast o wysokim powyżej 70 IG.

Indeks glikemiczny a cukrzyca

Dzięki znajomości indeksu glikemicznego jesteśmy w stanie ocenić, jaki wpływ na glikemię ma spożycie poszczególnych produktów. Niski indeks glikemiczny zapobiega hiperglikemii, czyli podwyższonemu stężeniu glukozy we krwi, który może mieć groźne powikłania.

fot. Shutterstock

Hiperglikemia jest podstawą rozpoznania cukrzycy, a jeśli utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do uszkodzenia nerek, oczu, nerwów i naczyń krwionośnych. Dlatego znajomość indeksu glikemicznego jest ważna szczególnie w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Powinny one wybierać produkty z niskim IG, dzięki którym wzrost poziomu glukozy we krwi będzie wolny i bezpieczny. Niska wartość indeksu glikemicznego zmniejsza również wahania poziomu cukru w ciągu dnia.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Indeks glikemiczny a utrzymanie wagi

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym są szybko trawione i doprowadzają do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy, a następnie do jego nagłego spadku. Powoduje to zwiększenie łaknienia. Sprawia również, że po posiłku szybko robimy się głodni. Dlatego też na indeks glikemiczny powinny zwracać uwagę osoby, którym zależy na zrzuceniu wagi. Wybierając produkty o niskim IG na dłużej zachowamy sytość i rzadziej będziemy podjadać.

Dzięki spożywaniu tego typu produktów zapobiegamy otyłości, czyli jednej z głównych chorób cywilizacyjnych. Co więcej, dieta o niskim indeksie glikemicznym ma również pozytywny wpływ na spadek tzw. „złego cholesterolu”. Warto jednak pamiętać, że niski indeks glikemiczny nie jest jednoznaczny z niską kalorycznością. Wśród żywności z niskim IG znajdują się również takie produkty jak: majonez, orzeszki ziemne czy czekolada biała i mleczna.

Indeks glikemiczny: przykładowe wartości

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej na wysokość IG mają wpływ: rodzaj i stopień przetworzenia produktu, stopień rozdrobnienia, rodzaj i czas poddania obróbce termicznej, a także zawartość tłuszczy, białka i błonnika.

Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny, a które niski?

Przykładowe produkty z niskim indeksem glikemicznym IG<50

Nazwa
jabłko
truskawki
marchew
papryka czerwona
kukurydza z puszki
kasza gryczana gotowana
ciecierzyca gotowana
soczewica zielona gotowana
napój sojowy
czekolada mleczna

Przykładowe produkty ze średnim indeksem glikemicznym IG 56-69

Nazwa
buraki gotowane
kukurydza
daktyle suszone
figi suszone
melon
ryż biały gotowany
musli
chleb żytni pełnoziarnisty
popcorn
miód

Przykładowe produkty z wysokim indeksem glikemicznym IG>70

Nazwa
ziemniaki pieczone
ziemniaki gotowane
frytki
arbuz
dynia gotowana
pieczywo pszenne
croissant
piernik
płatki kukurydziane
napój ryżowy

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą

Kontrola zdrowia i analiza pomiarów z Ann Asystent Zdrowia

Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia cukrzycy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Przydatnym narzędziem wspomagającym kontrolę stanu zdrowia oraz analizę poziomu cukru jest bezpłatna aplikacja Ann Asystent Zdrowia. W panelu ZDROWIE zarejestrowani użytkownicy aplikacji Ann Asystent Zdrowia bezpłatnie otrzymują pakiet narzędzi, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia.  

KARCIE PACJENTA znajduje się m.in.:

  • kalendarz przyjmowania leków oraz harmonogram wizyt u lekarza
  • narzędzia monitorujące: zawartość cukru w organizmie, a także ciśnienie krwi, wagę, tętno oraz temperaturę ciała.

Użytkownicy aplikacji mają również możliwość ustawienia automatycznej analizy ww. pomiarów. Dzięki takim rozwiązaniom zdecydowanie szybciej zauważymy poprawę lub odchylenia od normy. W razie potrzeby Ann Asystent Zdrowia doradzi konsultację medyczną.

W ramach aplikacji, każdy pacjent może również sprawdzić interakcje leków, które zażywa. Tworząc swoją listę dowiemy się, które leki przyjmowane jednocześnie, mogą dawać skutki uboczne.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: International Tables of Glycemic Index and Glycemic Load Values

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *