Myślisz, że wiesz wszystko o układzie krwionośnym? Sprawdź się! [QUIZ ANN]

Układ krwionośny człowieka jest zamknięty i składa się z takich elementów jak serce, naczynia krwionośne i krążąca w nich krew. Pełni on w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. odpowiada za utrzymanie stałej temperatury ciała. Jak dużo wiesz o układzie krwionośnym? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Erytrocyty to?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Erytrocyty, czyli krwinki czerwone, to podstawowy składnik krwi odpowiedzialny za przenoszenie tlenu. Nie posiadają jądra, dzięki czemu nie wymagają wiele energii (pozyskują ją z glukozy).

Czym objawia się funkcja obronna krwi?

Fot. Shuterstock
Dobrze! Źle!

Funkcja ochronna krwi polega na rozpoznawaniu i niszczeniu szkodliwych i obcych dla ustroju czynników (wirusów, bakterii).

Serce składa się z czterech...

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Serce składa się z czterech jam – dwóch przedsionków i dwóch komór. Przedsionki oddzielone są od siebie przegrodą międzyprzedsionkową, zaś komory oddziela przegroda międzykomorowa.

Angielski biolog William Harvey odkrył w XVI wieku...

quiz Fot. Shuterstock
Dobrze! Źle!

William Harvey odkrył w XVI wieku, że serce działa jak pompa ssąco-tłocząca i powoduje nieustające krążenie krwi w naczyniach, z którymi tworzy układ zamknięty.

Jedna jednostka krwi może uratować życie...

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Jedna jednostka krwi może uratować życie dwóm osobom! Dlatego tak ważne jest zapisywanie się na różnego rodzaju akcje polegające na oddawaniu krwi. Nie bądź obojętny i przekaż swoją krew komuś, kto jej potrzebuje!

Jakiej krwi najczęściej brakuje w Centrach Krwi?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

W Centrach Krwi najczęściej brakuje krwi o grupie 0 i B. Dlatego, jeśli posiadasz, którąś z wyżej wymienionych grup krwi, nie czekaj i już teraz zostań dawcą!

Jaki charakter ma ciśnienie krwi?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Ciśnienie krwi ma charakter zmienny, ponieważ w zależności od czasu i sytuacji, może się ono zmieniać.

Ile dni żyją krwinki czerwone w układzie krwionośnym?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Krwinki w układzie krwionośnym żyją 120 dni, w tym czasie przebywając około 450 kilometrów, krążąc w naczyniach krwionośnych.

Kardiomiopatia przerostowa to choroba...

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Kardiomiopatia przerostowa to nic innego jak choroba serca, do której dochodzi w wyniku mutacji w genach kodujących białka sarkomeru.

Jaki kolor ma krew, która płynie od płuc do lewego przedsionka serca?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Krew, która płynie od płuc do lewego przedsionka serca ma jasnoczerwony kolor.

Czy wiesz wszystko o układzie krwionośnym? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi! Twoja wiedza na temat układu krwionośnego jest imponująca! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele o układzie krwionośnym. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź inne Quizy i swoją wiedzę z Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *