Krople do oczu to popularny środek, po który często sięgamy w przypadku zmęczonych oczu lub zostaje nam on przypisany w celu leczenia. Żeby jednak przyniosły nam upragnioną ulgę, należy wiedzieć, jak poprawnie je aplikować. Chociaż zakraplanie oczu wydaje się prostą czynnością, to jednak wymaga przestrzegania kilku zasad. Ich pominięcie może znacznie obniżyć skuteczność zabiegu, a wręcz pogorszyć stan Twoich oczu. Jak prawidłowo zakraplać oczy? O tym poniżej!
Przed zapuszczeniem kropli do oczu trzeba dokładnie umyć ręce
Jak każdy zabieg, tak również zakraplanie oczu wymaga dokładnego umycia rąk wodą z mydłem. W ciągu dnia na naszych dłoniach gromadzą się zabrudzenia, w tym bakterie i drobnoustroje, które – wprowadzone do oka – mogą spowodować infekcje, podrażnienia, a w ekstremalnym przypadku również poważne choroby.
Dlatego, zanim przystąpisz do aplikacji kropli, dokładnie oczyść ręce. W tym celu zmocz całą powierzchnię dłoni, nanieś na skórę mydło, a następnie myj ręce przez około 30 sekund. Po wszystkim spłucz mydło letnią wodą i osusz dłonie czystym ręcznikiem. Dopiero po takim przygotowaniu możesz przystąpić do zakraplania.
Jak istotne jest, aby podczas zapuszczania kropli nie zanieczyścić aplikatora?
Zanim przejdziemy do prawidłowej techniki zakraplania oczu, chcielibyśmy również wspomnieć o jednej ważnej kwestii, jaką jest dbanie o czystość dozownika, czyli końcówki aplikatora.
Dozownik w buteleczce jest całkowicie sterylny. Ma to zapewnić Ci bezpieczeństwo, jak również zapobiec zepsuciu się preparatu w buteleczce. Dlatego otwierając preparat, a następnie zbliżając go do oka, bardzo uważaj, by końcówka niczego nie dotknęła. Pamiętaj również, by nakrętka została postawiona na czystej powierzchni, otwarciem do góry, w celu zachowania jej sterylność.
W jakiej pozycji należy zapuszczać krople do oczu?
Dobra wiadomość jest taka, że oczy możesz zakraplać w pozycji stojącej, siedzącej, a nawet leżącej. W każdej z tych pozycji należy delikatnie odchylić głowę do tyłu, by zapobiec wypłynięciu preparatu. Planując aplikację, wybierz najwygodniejsze dla siebie ułożenie ciała. Możesz również posłużyć się lusterkiem w celu ułatwienia aplikacji preparatu.
Prawidłowa technika zakraplania oczu
Zakraplanie oczu nie jest skomplikowaną procedurą, ale wymaga uważności i precyzji. Oto jak powinno przebiegać krok po kroku:
- przyjmij dogodną dla siebie pozycję – stojącą, siedzącą lub leżącą,
- delikatnie odchyl głowę do tyłu,
- palcem wskazującym delikatnie odchyl dolną powiekę, tak by pomiędzy linią wodną a gałką oczną powstała niewielka szczelina, innymi słowy taka mała kieszeń,
- w przerwę pomiędzy powieką a okiem wpuść JEDNĄ kroplę preparatu – to bardzo ważne, ponieważ właśnie tyle jest w stanie pomieścić worek spojówkowy. Większa ilość kropli najprawdopodobniej wypłynie z oka,
- następnie zamknij oko i przez chwilę delikatnie uciskaj wskazującym palcem jego wewnętrzny kącik. Odczekaj kilka sekund, aż płyn się wchłonie,
- wykonaj tę samą czynność również w przypadku drugiego oka, jeśli potrzebujesz stosować krople do obu oczu.
Po aplikacji (jednej!) kropli, nie mrugaj – może to obniżyć skuteczność preparatu. Poza tym, jeśli stosujesz soczewki kontaktowe i Twój lekarz prowadzący nie zalecił inaczej, koniecznie wyjmij je przed aplikacją kropli. Możesz założyć je z powrotem w kilka minut po użyciu preparatu.
W przypadku, gdy stosujesz więcej niż jeden lek, skontaktuj się z lekarzem lub zapoznaj ze wskazówkami na opakowaniu, by dowiedzieć się, jak powinien być aplikowany. Jeśli nigdzie nie możesz znaleźć takich informacji, nie martw się – zazwyczaj wystarczy odczekać około 5 minut pomiędzy dawkami.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo zakraplać oczy?
Prawidłowa technika oraz dbałość o higienę mają kluczowe znaczenie dla skuteczności preparatu stosowanego do zakraplania oczu. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny! Zapewniamy, że stosując się do naszych wskazówek, w pełni wykorzystasz potencjał kropli do oczu i prawidłowo zadbasz o wzrok!
A jeśli często stosujesz krople i chcesz wiedzieć więcej na temat, jak robić to poprawnie, przydatne informacje znajdziesz w artykule na blogu Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA „Jak prawidłowo stosować krople do oczu?”.
Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony oftalmika.pl
Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i usługi
* Serwis / aplikacja Ann nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, kompletność i jakość przedstawionych informacji. Roszczenia przeciwko wydawcy w zakresie szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania lub niewykorzystania podanych informacji bądź z wykorzystania nieprawidłowych lub niekompletnych informacji nie będą uwzględniane. Wyłączną odpowiedzialność za niezgodność z prawem, nieprawidłowość lub niekompletność informacji, a w szczególności za szkody spowodowane wykorzystaniem lub niewykorzystaniem tych informacji ponosi autor treści do której odsyła łącze lub odniesienie, a nie właściciel strony zawierającej łącza lub odniesienia do takiej strony.