Czy taping twarzy jest skuteczny?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Chcesz zredukować widoczności blizn i zmarszczek? Pragniesz uelastycznić skórę i pozbyć się drugiego podbródka? Taping twarzy to idealne rozwiązanie dla powyższych problemów! Jakie jeszcze daje efekty? Czy faktycznie jest tak skuteczny? Ann podpowiada!

Taping twarzy, czyli kinesiotaping estetyczny twarzy: czym jest?

Kinesiotaping estetyczny polegający na odpowiednim oklejaniu twarzy elastycznymi tejpami jest metodą terapii powięziowej, która doskonale współgra z masażami twarzy i jest skuteczna w redukcji obrzęków, eliminacji zastojów limfatycznych oraz spłycaniu zmarszczek.

Różni się on istotą działania od klasycznego kinesiotapingu, ponieważ głównym celem jest poprawa wizualnego wyglądu twarzy i szyi. Niemniej jednak, chociaż jego głównym aspektem jest aspekt estetyczny, zabieg ten może również przynosić korzyści terapeutyczne, takie jak relaksacja mięśni na głębokim poziomie oraz wspieranie regeneracji tkanek.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Taping twarzy: jak działa kinesiotaping twarzy?

Taśmy do tapingu estetycznego twarzy unoszą skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. Dzięki temu kinesiotaping wykonuje pracę skóry, pozwalając zmęczonym mięśniom na odpoczynek. Zabieg ten znajduje szerokie zastosowanie, regulując napięcie mięśniowe, które może powodować asymetrię lub opadanie kącików ust, oraz poprawiając owal twarzy, wygładzając zmarszczki i redukując opuchliznę. Elastyczne taśmy po naklejeniu unoszą skórę, wpływając korzystnie na powięź, mięśnie, układ krwionośny i limfatyczny, Wspiera to funkcje tkanek i naczyń twarzy. Stosowanie kinesiotapingu do facemodelingu jest szczególnie skuteczne w działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzmarszczkowym oraz w wzmacnianiu osłabionych mięśni.

Najczęściej taśmy są aplikowane na bruzdy nosowo-wargowe, lwie zmarszczki, tzw. kurze łapki oraz czoło. Redukując napięcie mięśniowe i przywracając tkankom odpowiednią elastyczność, regularne stosowanie tapingu twarzy może znacząco poprawić owal twarzy oraz zmniejszyć występowanie podwójnego podbródka.

Kobieta kosmetolog wykonuje tapowanie twarzy
Taśmy do tapingu estetycznego twarzy unoszą skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami; Fot. TaniaKitura / Shutterstock.com

Dla kogo jest zabieg tapingu twarzy?

Kinesiotaping twarzy, znany również jako taping estetyczny lub taping kosmetyczny, może być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących poprawy wyglądu swojej twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym procedurom chirurgicznym. Metoda ta jest używana w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek, poprawy konturu twarzy, redukcji obrzęków i cieni pod oczami oraz zwiększenia jędrności skóry.

Taping twarzy może być stosowany u osób w różnym wieku i o różnych typach skóry. Jednak efektywność tej metody może się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry oraz stopnia widoczności zmarszczek i innych niedoskonałości.

Ważne jest, aby zabieg taping twarzy był przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę, który potrafi właściwie dostosować tę metodę do potrzeb pacjenta. Osoby z problemami dermatologicznymi lub chorobami skóry powinny skonsultować się z dermatologiem przed rozpoczęciem tej terapii, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.



Rozluźnienie mięśni twarzy, czyli efekty tapingu twarzy 

Wiele kobiet decyduje się na taping twarzy, aby uzyskać efekt naturalnego liftingu. Należy jednak pamiętać, że taping twarzy nigdy nie zastąpi inwazyjnych zabiegów kosmetyki estetycznej.

Kinesiotaping twarzy może przynieść wiele korzyści, takich jak:

  • Redukcja widoczności zmarszczek. Taśma kinesiotapingu może pomóc w zredukowaniu widoczności drobnych linii i zmarszczek na twarzy poprzez wygładzenie skóry i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Zmarszczki mimiczne mogą wyglądać na spłaszczone, chociaż nie znikają całkowicie, ponieważ kinesiotaping to naturalny sposób działania, który przynosi zauważalne efekty przy regularnym stosowaniu i ma swoje ograniczenia.
  • Poprawa konturu twarzy: taping twarzy może pomóc w podniesieniu opadających policzków i podbródka, co poprawia kontur twarzy i daje efekt odmłodzenia.
  • Zniwelowanie obrzęków i cieni pod oczami: taśma kinesiotapingu może pomóc w redukcji widoczności obrzęków i cieni pod oczami poprzez poprawę krążenia krwi i limfy.
  • Poprawa jędrności skóry: taping twarzy może poprawić jędrność i elastyczność skóry, co sprawia, że wygląda ona młodziej i zdrowiej.

Należy jednak pamiętać, że efekty taping twarzy są zazwyczaj tymczasowe i wymagają regularnego utrzymywania, aby osiągnąć długoterminowe rezultaty. W połączeniu z innymi technikami, takimi jak masaż, i przy odpowiedniej regularności można również zauważyć zmniejszenie widoczności blizn oraz spłycenie zmarszczek.

Taping twarzy: nakładanie taśm do kinesiotapingu

Plastry do tapingu są nakładane na wybrane partie twarzy i szyi. Najczęściej umieszcza się je na czoło, gdzie doskonale redukują tzw. lwie zmarszczki, powstające wskutek marszczenia brwi. Popularne jest także stosowanie taśm w okolicach oczu, policzków, nosa, ust oraz podbródka. Podczas jednego zabiegu można okleić jedynie wybrane obszary twarzy lub całą twarz wraz z szyją.

Ważne jest, aby zaznaczyć, że skuteczność kinesiotapingu twarzy zależy nie tylko od czasu trwania zabiegu, ale przede wszystkim od prawidłowej aplikacji tejpów. Niewłaściwie przeprowadzony taping estetyczny może skutkować nie tylko przejściowymi podrażnieniami skóry, ale również przynieść efekty przeciwne do zamierzonych.

Na jak długo i jak często można nakładać tejpy na twarz?

Średni czas noszenia tejpów na twarzy wynosi około 6-8 godzin, choć może się różnić w zależności od celu, dla którego jest stosowana ta metoda. Po przeprowadzeniu tzw. tapingu przeciwzmarszczkowego w gabinecie często zaleca się pozostawienie plastrów na noc. Minimalny czas noszenia to 15-30 minut, natomiast maksymalnie mogą być noszone nawet przez kilka dni.

Jednakże długotrwałe używanie taśm jest odradzane, ponieważ może przynieść więcej szkody niż korzyści. Użycie mocno klejących taśm może prowadzić do nadmiernej rozciągliwości skóry oraz przyspieszać oznaki starzenia. Dodatkowo, ciasne nakładanie taśm, używanie wielu plastra oraz ich długotrwałe noszenie może zwiększyć wiotkość skóry.

Kosmetolog wykonuje zabieg tapingu twarzy, używając kolorowych taśm w motyw tygrysi.
Wiele kobiet decyduje się na taping twarzy, aby uzyskać efekt naturalnego liftingu; Fot. Kiryl Lis / Shutterstock.com

Taping twarzy: przeciwwskazania 

Przed przystąpieniem do tapingu estetycznego twarzy konieczne jest przeprowadzenie próby alergicznej, aby wykluczyć możliwość uczulenia na plastry. Zazwyczaj próba alergiczna jest wykonywana na mniej widocznym miejscu, jak na przykład pod obojczykiem lub na wewnętrznej części przedramienia. Ważne jest jednak, że oryginalne plastry oraz klej używane do tapingu są wykonane z całkowicie naturalnych materiałów, co znacznie zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych.

Dodatkowo, przeciwwskazaniami do tapingu estetycznego twarzy są:

  • świeże rany na skórze twarzy;
  • uszkodzenia skóry na twarzy;
  • poparzenia słoneczne na obszarze twarzy;
  • obecność opryszczki;
  • choroby zakaźne;
  • przewlekłe choroby dermatologiczne w okresie zaostrzenia.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *