Czy orzechy makadamia są zdrowe?

Orzechy są niezbędnym elementem zbilansowanej diety. Wszyscy wiedzą o właściwościach zdrowotnych migdałów, orzechów włoskich czy orzechów brazylijskich. Orzechy makadamia dopiero zyskują popularność. Jakie są ich właściwości zdrowotne? Czy każdy może je spożywać?

Orzechy makadamia z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a to wszystko z powodu ich korzystnego wpływu na zdrowie. Co więcej, zostały one tak bardzo docenione, że nawet mają swoje święto – 4 września obchodzimy dzień orzechów makadamia.

Orzechy a zdrowie

Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego, garść orzechów dziennie pomaga zapobiegać otyłości oraz cukrzycy typu 2, ponieważ orzechy są dobrym źródłem nienasyconych tłuszczów, białek roślinnych, a także steroli roślinnych, błonnika i przeciwutleniaczy.

Wartościowym produktem są również orzechy i nasiona. Ich regularne spożywanie w niewielkich ilościach ma korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ krążenia. Jeśli więc ich spożywanie nie powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, warto je dodawać do posiłków. Aby korzystać z dobrodziejstw orzechów, osoby starsze, które mają problemy z gryzieniem, mogą je mielić – mówi w rozmowie z Ann mgr inż. Anna Taraszewska, pracownica Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Orzechy makadamia: co to za egzotyczna przekąska?

Cały poradnik Ann dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Orzechy makadamia pochodzą z terenów Australii, Nowej Kaledonii i Sulawesi. Są one owocem drzewa makadamia i zostały odkryte w 1857 roku w Australii. Egzotyczne orzechy makadamia są okrągłe i mają bardzo twardą łupinę, z której należy wydobyć mały orzeszek,  pełen nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Smak orzechów makadamia jest wyjątkowy, oryginalny i w niczym nie przypomina tradycyjnych orzechów drzewnych. Są kremowe i subtelnie maślane.

Orzechy makadamia są bardzo kaloryczne i zawierają najwięcej tłuszczu wśród wszystkich znanych orzechów. W 100 gramach makadamia znajduje się aż ponad 700 kalorii! Ponadto w orzechach makadamia można znaleźć spore ilości potasu, który jest odpowiedzialny za mocne kości fosforu. Są one także dobrym źródłem witamin z grupy B. Warto podkreślić, że garść orzechów makadamia pokrywa aż 21% zapotrzebowania dziennego zapotrzebowania na witaminę B1 oraz prawie 19% dziennego zapotrzebowania na miedź. W skład makadamia wchodzi również sporo steroli, które pomagają zwalczyć wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Orzechy makadamia zwiększają metabolizm i opóźniają proces starzenia się

Jak już wspomnieliśmy na początku, orzechy makadamia są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich znaczna ilość wywiera dobry wpływ na prawidłowy poziom dobrego cholesterolu zmniejszając poziom złego cholesterolu. Orzechy makadamia obniżają również zawartość trójglicerydów w organizmie, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia i rozwoju choroby wieńcowej. Ponadto składniki odżywcze zawarte w  orzechach makadamia doskonale wpływają na utrzymanie zdrowia układu nerwowego i mózgu, jak również przyczyniają się do zwiększenie metabolizmu.

W 2011 roku naukowcy z  Dana-Farber Cancer Institute, Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard School of Public Health w Bostonie opublikowali badania, które pokazują, że regularne jedzenie orzechów makadamia przyczynia się do redukcji prawdopodobieństwa śmierci z różnych przyczyn nawet o 20 proc.

Nie można pominąć antyoksydacyjne działanie orzechów makadamia. Spożywanie orzechów chroni przed stresem i może opoźnić proces starzenia się.

Orzechy makadamia są także stosowane w kosmetyce. Kosmetyki zawierające olej z orzechów makadamia wpływają pozytywnie na nawilżenie oraz elastyczność skóry, a także wygładzają drobne zmarszczki.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *