Cud miód. Ile prawdy jest w przysłowiu? 

Cud miód to skarbnica witamin i minerałów. Nie bez przyczyny nazywany jest polską superżywnością. Polacy chętnie sięgają po niego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zmagają się z infekcjami. O tym, dlaczego lepiej wybierać miód ze sprawdzonej pasieki, jak wybrać produkt wysokiej jakości i w jaki sposób odróżnić dobry miód opowiedziała Ola Nowacka, Pszczela Matka

  • Czy na sklepowej półce znajdziemy dobry miód? Lepiej wybrać pasiekę. 
  • Miód się starzeje? Nie ma terminu ważności! 
  • Czym jest apiterapia? Dziedzina nauki, która do leczenia wykorzystuje produkty pszczele. 
  • Czy każdy miód ulega krystalizacji? Oczywiście! 

Apiterapia lekiem na całe zło? Miód, wosk, pyłek… 

Miód ma bardzo szerokie zastosowanie od kosmetyków poprzez właściwości spożywcze. Wosk ma też bardzo szerokie zastosowania chemiczne. Miód i produkty pszczele są znane już od starożytności, kiedy leczono nimi różnorakie schorzenia. Jestem zwolenniczką stosowania naturalnych metod leczenia. Apiterapia, bo o niej mowa, jest dziedziną nauki, która polega na leczeniu produktami pszczelimi.  Sama ją stosuje. Ostatnio miałam problem z kolanem i przyłożyłam żądło pszczele. Był to pomysł mojej babci. Oczywiście nie była to duża dawka i tutaj również trzeba uważać. Najpierw należy zasięgnąć porady lekarza i sprawdzić, jak nasz organizm zareaguje. Dopiero potem możemy wybrać odpowiednią dla nas terapię. – wyjaśniła Ola Nowacka.  

Miód i produkty pszczele działają prozdrowotnie nie tylko podczas trwania infekcji, ale ma również pozytywny wpływ na inne dolegliwości. Chronią serce i układ krwionośny, mogą łagodzić alergie wziewne. Poprawiają także kondycję skóry i paznokci. Regulują ciśnienie krwi. Są też odpowiedzialne za nasz nastrój. Miód akacjowy dodatkowo stabilizuje poziom cukru we krwi, a spadziowy wspomaga pracę układu moczowego.  

Blogerka stwierdziła, że: 

Lepiej sięgać po miód konkretnego gatunku, bo lepiej sobie poradzi z konkretnym problemem niż miód wielokwiatowy, będący miksem różnych pyłków. Dobrym przykładem jest miód lipowy, który zaleca się na zbicie gorączki, a miód rzepakowy – na problemy z sercem. Po akacjowy sięgnijmy w przypadku bezsenności. Wycisza i łagodzi stany nerwowe. 

Cud miód. Miasto czy wieś? 

Utarło się przekonanie, że wszystko, co naturalne, jest z reguły lepsze. Niekoniecznie ma to zastosowanie w przypadku miodu. Pasieka może znajdować się przecież zarówno w zacisznym miejscu, jak i w centrum czy na obrzeżach miasta, które jest zanieczyszczone. Ale czy na wsi pszczelarze nie stosują pestycydów?  

Miód, który pochodzi z uli, które są zlokalizowane w centrach miast, wcale nie oznacza, że musi być gorszy. Owszem, jakość powietrza jest fatalna, ale z kolei rolnicy stosują pestycydy. Badania pokazują, że miód z miasta nie jest niższej jakości niż miód pozyskiwany na wsi. Nie możemy podchodzić do tego zerojedynkowo. Warto wspomnieć, że jeżeli pszczoła odwiedzi kwiat, który został zatruty opryskami, nie jest w stanie wrócić do swojego domu, gubi orientację i czuje się sparaliżowana. Ponadto ciało pszczoły jest filtrem, który oczyszcza zanieczyszczenia. Dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, że toksyny trafią do miodu. – tłumaczyła Pszczela Matka.  

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.
Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Cud miód ze sklepu? „Miód sklepowy niszczy rynek” 

Ola Nowacka podkreśliła, że miód dostępny w sklepach niszczy rynek. Konsument nie ma odpowiedniej wiedzy na temat produktów pszczelich, nie wgłębia się w skład miodu i kupuje miód niskiej jakości. Na co więc warto zwrócić uwagę? Trzeba zaznaczyć, że niska cena miodu sklepowego zazwyczaj oznacza też niską jakość.  

Ponadto do miodu producenci dodają cukier lub skrobię ziemniaczaną, które nie wykazują żadnych właściwości zdrowotnych. Dobry miód zawsze się krystalizuje i nie ma daty ważności. Jest to związane z tym, że pszczoły wzbogacają nektar swoimi enzymami trawiennymi, dzięki czemu miód gęstnieje. Jeśli miód jest lejący przez dłuższy czas, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem, który miodem jest tylko z nazwy.  

Jak rozpoznać dobry miód? – Tylko badania laboratoryjne są w stanie wykazać, czy mamy do czynienia z prawdziwym miodem. Znajdują się tam odpowiednie odczynniki. Możemy spakować próbkę i wysłać do dowolnego laboratorium w Polsce. Wtedy mamy stuprocentową pewność, czy dany miód spełnia standardy jakościowe. Natomiast ja sugeruję, aby miód kupować jesienią, a nie w środku sezonu. Każdy miód prędzej czy później zaczyna krystalizować. Jeżeli po dłuższym okresie czasu nadal jest płynny, powinna zapalić się nam czerwona lampka. – wyjaśniła Ola Nowacka. 

Autorka: Karolina Bielawska, na podst. Klubu Dyskusyjnego Ann „Miód na zdrowie! Pszczela Matka, czyli Ola Nowacka o apiterapii i prozdrowotnych właściwościach miodu” [LIVE] 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. Daniel Prudek / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *