Warto wiedzieć z Ann: To warto jeść zimą! 5 produktów, które cię rozgrzeją!

Odczuwasz zmianę temperatury na zewnątrz i szukasz zdrowych sposobów na ogrzanie? Dowiedz się, co warto jeść zimą i jakie rozgrzewające produkty włączyć do diety!

Kiedy temperatura na dworze spada i za oknem coraz wcześniej zapada zmrok, zmienia się nasz nastrój, ale też nasze potrzeby. Ubieramy się cieplej i odkręcamy ogrzewanie. Większość z nas chętniej zaszywa się pod kocem, niż spędza czas na powietrzu. Jakie zmiany wprowadzić w diecie, żeby się rozgrzać? Czytaj dalej, aby poznać sekrety zimowej diety z Ann!

Dieta zimą – o czym pamiętać?

Zmiana pogody może wpływać nie tylko na nasz nastrój ale również na apetyt. To właśnie w okresie jesienno-zimowym mamy większą ochotę na tłuste potrawy czy słodycze. Jednak musimy pamiętać, że nasz jadłospis powinien uwzględniać nie tylko smakowe preferencje, ale też być odżywczy dla organizmu.

Zalecenia co do zdrowej diety są niezmienne, niezależnie od pory roku. Nadal podstawą naszej diety powinny być warzywa oraz owoce. Są one bogactwem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Korzystajmy głównie z tych sezonowych, czyli warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, selera, buraków), ale także dyni, brukselki czy czosnku. Nie zapominajmy także o kiszonych warzywach, np. kapuście, ogórkach czy burakach. Wśród owoców sezonowych znajdziemy jabłka, gruszki, śliwki oraz żurawinę.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni wybierać tylko to, na co aktualnie trwa sezon. Świetną alternatywą dla świeżych jarzyn i owoców będą mrożonki. One także są zdrowe i warto je jeść, aby dieta była bardziej różnorodna.

Poza tym w naszej diecie powinniśmy uwzględnić pełnoziarniste zboża, nabiał, źródła białka (m.in. mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych) oraz zdrowe źródła tłuszczów roślinnych. Tak skomponowana dieta zaspokoi potrzeby organizmu także zimą.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pamiętajmy o temperaturze spożywanych posiłków. Sięgajmy częściej po opcje na ciepło. Pomysłem na gorące śniadanie może być korzenna owsianka z jabłkiem, na obiad pikantne curry z ciecierzycą, a na kolację zupa krem z dyni z grzankami.

Aby dieta jeszcze bardziej pomagała walczyć z przemarznięciem, warto włączyć do niej rozgrzewające produkty. Jakie? Przeczytaj i dowiedz się więcej z Ann!

Rozgrzewające produkty
Na zdjęciu rozgrzewająca herbata z zimowymi dodatkami / fot. Shutterstock

5 produktów, które pomogą ci się rozgrzać

Cały artykuł dostępny w aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie.

1. Rozgrzewające herbaty z dodatkami

Czy po jesiennym lub zimowym spacerze jest coś przyjemniejszego niż rozgrzanie się kubkiem aromatycznej herbaty? Możemy sięgać po jej różne rodzaje. Według badań naukowych prawdopodobnie to zielona herbata jest najzdrowsza. Jednak każda z herbat ma liczne właściwości korzystne dla zdrowia. Znakomitym wyborem będą też różnego rodzaju herbaty owocowe (np. malinowa czy aroniowa) oraz napary ziołowe, np. z kwiatu lipy.

O co warto wzbogacić napar, żeby był jeszcze bardziej rozgrzewający? Zdecydowanie warto dodać do herbaty: świeży imbir, 100% sok z malin, goździki i cynamon. Najpopularniejsze dodatki w naszych domach, czyli miód i sok z cytryny także będą doskonałym wzbogaceniem dla herbaty.

Pamiętajmy, żeby nie dodawać ich od razu po jej zaparzeniu, a odczekać kilka minut. Zapobiegnie to utracie składników odżywczych, która nastąpiłaby w kontakcie z wrzątkiem.

2. Gorące zupy

Zupy to idealny element rozgrzewającego jadłospisu. Będą dobrym sposobem na przemycenie do diety większej ilości warzyw. A dzięki temu, że spożywamy je na gorąco, poczujemy ich działanie od wewnątrz. Do większości z nich można dodać różne rozgrzewające przyprawy np. imbir czy chilli. W sezonie jesienno-zimowym sezonowymi zupami będą m.in. zupa krem z dyni, kapuśniak czy barszcz ukraiński.

Rozgrzewające posiłki
Na zdjęciu etapy przygotowania zimowej zupy krem z batatów, marchewki i selera / fot. Shutterstock

3. Kasza jaglana

Kaszę jaglaną możesz wykorzystać zarówno do dań na słodko, jak i jako składnik obiadu czy kolacji. Ma ona właściwości rozgrzewające, ale nie tylko! Zawiera witaminy, głównie te z grupy B oraz składniki mineralne, m.in. miedź i żelazo.

Pozostałe gruboziarniste kasze, jak gryczana czy pęczak, również będą świetnym uzupełnieniem jesienno-zimowej diety.

4. Rośliny strączkowe

Ich obecność także wpływa na efekt termiczny posiłków. Zawierają dużo białka i składników mineralnych. Warto włączyć je do swojej diety. Strączki takie jak np. fasola, groch, soczewica lub ciecierzyca, sprawdzą się jako bazy dla wielu potraw. Można przyrządzić z nich gulasze, curry, kotleciki, a nawet zdrowe, słodkie wypieki!

5. Pikantne i korzenne przyprawy

Jeden z najważniejszych elementów rozgrzewającej diety. Przyprawy, które warto na co dzień dodawać to potraw to m.in.:

  • imbir
  • czosnek
  • cynamon
  • kardamon
  • goździki
  • chilli
  • gałka muszkatołowa curry
  • kumin

Wszystkie powyższe będą idealnym uzupełnieniem rozgrzewającej diety. Poza tym działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co jest szczególnie istotne w okresie częstszych infekcji.

Niektóre przyprawy, np. imbir czy goździki można wykorzystać do sporządzenia naparu. Wszystkie sprawdzą się jako dodatek do ciepłych, wytrawnych dań, np. gulaszów, zup czy zapiekanek.

Natomiast do dań na słodko najlepiej będzie używać często cynamonu, kardamonu oraz goździków.

Całą gamę przypraw znajdziemy w popularnym, zimowym napoju, jakim jest grzane wino. Czy będzie dobrym wyborem? Chociaż alkohol faktycznie działa rozgrzewająco, a dodatek korzennych przypraw potęguje ten efekt, nie powinniśmy sięgać po tę wersję zbyt często. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierajmy grzańce bezalkoholowe. One również nas rozgrzeją, dzięki bogactwu użytych przypraw, a pominięcie alkoholu będzie zdecydowanie zdrowszą opcją.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *