Co na zmarszczki mimiczne? Poznaj skuteczne sposoby!

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Mimo że dotyczą każdego z nas, a ich obecność jest efektem naturalnego procesu starzenia się skóry, to za wszelką cenę próbujemy je ukryć. Mowa o zmarszczkach. Dlaczego powstają i jak je pielęgnować? Co na zmarszczki mimiczne? Jaki wpływ na widoczność zmarszczek ma nasz styl życia i dieta? Przeczytaj w Ann!

Zmarszczki mimiczne – czym są?

Skóra na twarzy jest bardzo cienka i delikatna, dlatego to właśnie tam pojawiają się pierwsze zmarszczki – tzw. zmarszczki mimiczne. Powstają w wyniku utraty elastyczności skóry i ubytku kolagenu, czyli elementu budulcowego wielu narządów w naszym ciele. Na ich powstanie ma także wpływ genetyka oraz nasza mimika i związane z nią ruchy mięśni twarzy. Im częściej marszczymy czoło, podnosimy brwi czy mrużymy oczy, tym większe prawdopodobieństwo, że zmarszczki mimiczne będą u nas bardziej widoczne.

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki? Niestety dosyć wcześnie. Pierwszych zmarszczek mimicznych możemy spodziewać się już po ukończeniu 25. roku życia.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Rodzaje zmarszczek

Warto wiedzieć, że mamy kilka rodzajów zmarszczek mimicznych, związanych z ich lokalizacją. Jako pierwsze najczęściej pojawiają się zmarszczki wokół oczu, a w szczególności pod oczami. Charakterystyczne są tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu.

Kolejnym rodzajem są zmarszczki na czole, które przyjmują postać poziomych linii. Między brwiami natomiast możemy zauważyć tzw. lwią zmarszczkę. Przez nią możemy wyglądać na zdenerwowanych, a nawet złych. W okolicach nosa znajdują się natomiast tzw. królicze zmarszczki.

Dojrzała kobieta patrzy na siebie w lustrze, ogląda zmarszczki mimiczne.
Charakterystycznym rodzajem zmarszczek mimicznych są tzw. kurze łapki/fot. Shutterstock

Charakterystycznym rodzajem zmarszczek są też bruzdy nosowo-wargowe. Przyjmują one kształt pionowych linii ciągnących się od nosa do kącików ust. Nieco dalej, od kącików ust do brody biegną tzw. marionetki, nadające twarzy smutny wygląd. Zmarszczki możemy również zauważyć nad górną wargą. Są one charakterystyczne dla osób palących papierosy.  

Zmarszczki mimiczne a styl życia

Na genetykę, utratę kolagenu i ekspresję naszej twarzy nie do końca mamy wpływ. Możemy natomiast wpłynąć na czynniki zewnętrzne, sprzyjające powstawaniu zmarszczek. Należą do nich:

  • nieodpowiednia dieta
  • spożywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • nadmierna ekspozycja twarzy na słońce
  • korzystanie z solarium

Co na zmarszczki? Odpowiednia dieta

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy powstrzymać pogłębianie się zmarszczek, ale na początku warto zacząć od tych najprostszych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co jemy. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się takie produkty jak awokado, marchewka, brokuły, cebula czy orzechy. Są to produkty bogate w witaminy, dzięki którym możemy opóźnić proces starzenia się skóry. Zmniejszyć należy natomiast ilość spożywanych cukrów czy produktów przetworzonych.

Ważne jest także odpowiednie nawodnienie – powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Należy też zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć spożywanie alkoholu oraz rzucić palenie papierosów.

Co na zmarszczki? Ćwiczenia

W ostatnich latach dużą popularnością i – co ważne – skutecznością cieszy się facefitness, czyli fitness twarzy. Wystarczy nawet 10 minut prostych ćwiczeń dziennie, aby zobaczyć efekty.


facefitness
Sprawdź konkretne ćwiczenia na zmarszczki: Facefitness, czyli gimnastyka twarzy

Podobnym sposobem na zmarszczki jest także joga twarzy. Inną metodą jest wykonywanie masażu twarzy. Skórę można masować przy pomocy własnych rąk lub np. specjalnego rollera do twarzy.

Co na zmarszczki? Pielęgnacja

Jeżeli chcemy zmniejszyć widoczność zmarszczek, powinniśmy również skupić się na odpowiedniej pielęgnacji, i to od razu po pojawieniu się pierwszych bruzd. Jakich składników szukać w produktach? Przede wszystkim kwasu hialuronowego oraz kolagenu. W pielęgnacji zmarszczek sprawdzą się także takie jak składniki jak retinol, witamina C czy E, masło Shea, kwas mlekowy. Warto także wykonywać domowe maseczki na twarz, wykorzystując takie produkty jak awokado, banan, cytryna, jogurt naturalny czy miód.

Bardzo ważna jest także ochrona skóry twarzy przed promieniowaniem UV. Należy o niej pamiętać nie tylko wiosną czy latem, ale również jesienią i zimą.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *