Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. Nie jest chorobą, ale wymaga częstego monitorowania zdrowia mamy i płodu. Jak przebiega rozwój dziecka? Które badania powinna wykonać kobieta ciężarna? Rozwiąż Quiz Ann i sprawdź, czy wiesz wszystko na temat ciąży!
Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!
Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!
Jaką funkcję pełni łożysko?

Łożysko jest narządem, które ulega wykształceniu w drugim trymestrze ciąży. Stanowi ono połączenie między organizmami mamy i dziecka. Umożliwia im wymianę tlenu oraz substancji odżywczych.
Każda kobieta ciężarna w Polsce jest poddawana badaniom profilaktycznym w kierunku:

Dokładnie tak! W trakcie ciąży konieczne jest poddanie się licznym badaniom profilaktycznym. Dzięki nim możliwe jest wczesne rozpoznanie chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju płodu. W obowiązkowym pakiecie badań kobiet ciężarnych znajdują się m.in. badania przesiewowe w kierunku cukrzycy, depresji oraz HIV.
Który narząd dziecka rozwija się jako ostatni?

Narządem, który w trakcie życia płodowego rozwija się najpóźniej, są płuca. Intensywny rozwój płuc zachodzi dopiero pod koniec ciąży. Z tego powodu, dzieci urodzone przedwcześnie często mają problemy z oddychaniem. Wiele z nich wymaga leczenia tlenem na najwcześniejszych etapach życia.
Który z poniższych hormonów jest niezbędny do rozpoczęcia akcji porodowej?

Doskonale! Oksytocyna to hormon odpowiedzialny za powstawanie skurczów macicy. Wyrzut oksytocyny jest niezbędny do rozpoczęcia porodu. W razie braku postępu porodu, oksytocynę często podaje się w kroplówce, aby przyspieszyć akcję porodową.
Najczęstszą lokalizacją ciąży pozamacicznej jest:

O ciąży pozamacicznej mówimy wówczas, gdy do implantacji zarodka dojdzie poza macicą. Taka sytuacja nie zdarza się często, jednak gdy już do niej dojdzie, może stanowić zagrożenie dla życia kobiety. Ciąża pozamaciczna jest najczęściej umiejscowiona w obrębie jajowodu.
Badanie kardiotokograficzne (KTG) służy do oceny:

Badanie KTG zwykle wykonuje się pod koniec ciąży, w okolicach terminu porodu. KTG umożliwia pomiar tętna płodu. Na jego podstawie możemy wnioskować, czy dziecko jest w dobrym stanie. Dodatkowo, KTG pozwala mierzyć siłę skurczów macicy.
Konflikt serologiczny może wystąpić, gdy:

Dobrze! Do konfliktu serologicznego może dojść wówczas, gdy rodzice mają różne grupy krwi w zakresie czynnika Rh. Jeżeli matka ma grupę Rh-, może wytwarzać przeciwciała, które są w stanie niszczyć krwinki dziecka. Z tego powodu, taki układ grup krwi wymaga zastosowania odpowiedniej profilaktyki. Podaje się wówczas zastrzyk, który zapobiega rozwojowi konfliktu serologicznego.
Co oznacza określenie leku „teratogenny”?

Leki teratogenne mogą zaburzać rozwój płodu, a ich stosowanie podczas ciąży jest zakazane. Do tej grupy należą m.in. niektóre leki przeciwpadaczkowe, a także antybiotyki. Jednym z pierwszych poznanych leków teratogennych był Talidomid, który w latach 50-tych XX wieku okazał się powodować ciężki niedorozwój kończyn u płodów.
Ciąża bliźniacza w porównaniu do pojedynczej:

Zgadza się! Prowadzenie ciąży bliźniaczej jest bardziej skomplikowane w porównaniu do ciąży pojedynczej. Taka ciąża wiąże się również z większym ryzykiem powikłań. Na szczęście, dzięki postępom medycyny w dzisiejszych czasach udaje się szczęśliwie zakończyć większość ciąż bliźniaczych.
Testy ciążowe bazują na oznaczaniu we krwi:

Doskonale! Beta-gonadotropina kosmówkowa (w skrócie beta-HCG) to hormon, którego stężenie we krwi ulega zwiększeniu na początku ciąży. Jego badanie można zatem wykorzystać do potwierdzenia ciąży.
Udostępnij swój wynik