Choroby wieku dziecięcego – jak dużo o nich wiesz? [QUIZ ANN]

Choroby wieku dziecięcego są to choroby wirusowe i bakteryjne, które przechodzi niemal każde dziecko. Najczęściej chorują dzieci, które chodzą do żłobka, przedszkola lub do pierwszych klas szkoły podstawowej. Ich układ odpornościowy dopiero się rozwija i uczy jak powinien reagować na zagrożenia. Jakie to są choroby wieku dziecięcego? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Jedną z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego jest:

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Infekcje górnych dróg oddechowych u małych dzieci występują najczęściej. Takie objawy jak kaszel, podwyższona temperatura, brak apetytu, katar, ból głowy i złe samopoczucie dotykają każdego.

Ospa to wirusowa choroba wieku dziecięcego, nazywana również?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Ospa to wirusowa choroba wieku dziecięcego, nazywana również wiatrówką lub ospą wietrzną. W tej chorobie na całym ciele pojawia się swędząca wysypka, a dziecko ma podwyższoną temperaturę.

Bostonka – to potoczna nazwa dla choroby?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Bostonka to potoczna nazwa dla choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, która wywoływana jest przez enterowirusy.

Jak długo dzieciak chory na ospę jest zakaźny dla otoczenia?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Dziecko zaczyna zakażać 1–2 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki, przestaje zaś dopiero wówczas, gdy wszystkie pęcherzyki przyschną, a strupki odpadną. Trwa to około tygodnia.

Te bakterie osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby takie jak: infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, oskrzeli, zatok oraz ucha środkowego. Szczepienie przeciwko nim wpisane jest w Polsce obowiązkowe.

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Zakażenia pneumokokowe zazwyczaj występują u dzieci poniżej 2. roku życia. Do zakażenia dwoinką zapalenia płuc dochodzi drogą kropelkową poprzez kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych osoby zakażonej.

Często podczas tej choroby w okolicach przyusznic choremu dziecku przykładają ciepłe lub zimne okłady.

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Leczenie choroby ma zazwyczaj charakter objawowy. Dziecko przyjmuje środki przeciwbólowe. Można również w okolicach przyusznic przykładać ciepłe lub zimne okłady.

Wysypka w przebiegu tej choroby jest bardzo charakterystyczna. Pojawia się głownie na tułowiu i kończynach, w tzw. ciepłych miejscach: zgięciach łokci i kolan.

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

U chorego pojawia się także charakterystyczna mocno szkarłatna wysypka. Również jej usytuowanie jest charakterystyczne: pojawia się głownie na tułowiu i kończynach, w tzw. ciepłych miejscach: zgięciach łokci i kolan. Również na twarzy pacjenta pojawia się silny rumień.

W przebiegu której choroby pojawiają się białawe przebarwienia, tzw. plamki Koplika?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Plamki Koplika to białe plamki w buzi dziecka. Są one charakterystyczne dla odry.

Najbardziej powszechny objaw różyczki to?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Najbardziej charakterystycznym objawem różyczki jest swędząca plamisto-grudkowa wysypka.

Ta choroba jest najczęstszą przyczyną biegunki infekcyjnej u dzieci, zwłaszcza poniżej 5. roku życia?

Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunki infekcyjnej u dzieci, zwłaszcza poniżej 5. roku życia. Wirus przenosi się drogą pokarmową, zwłaszcza przez niemyte ręce, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub skażonymi przedmiotami.

Choroby wieku dziecięcego: jak dużo o nich wiesz? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi na temat chorób wieku dziecięcego! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele na temat chorób wieku dziecięcego. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *