Choroby ginekologiczne u dzieci [ROZMOWA WIDEO]

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz autorka rozmowy wideo na temat genów i badań genetycznych wykrywania nowotworów
Autorka: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Jak wygląda konsultacja ginekologiczna małych dziewczynek? Z jakiego powodu kilkuletnie pacjentki pojawiają się u lekarza ginekologa? O tym w ramach cyklu „Przepis na Zdrowie Ann” rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Bronisławą Pietrzak, mazowiecką konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Choroby ginekologiczne u małych dziewczynek

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Zdrowie: Z jakich powodu małe dziewczynki najczęściej odwiedzają lekarza ginekologa?

Prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak: W okresie ciszy hormonalnej, czyli jeszcze przed pierwszą miesiączką, małe pacjentki najczęściej pojawiają się u lekarza ginekologa z powodu stanów zapalnych i podrażnienia sromu oraz przedsionka pochwy. Inne częste przyczyny wizyt to stany zapalne w układzie moczowym oraz bóle brzucha. Oczywiście, dziewczynki, które już miesiączkują, mają więcej powodów, aby udać się na konsultację ginekologiczną.

Jaka powinna być droga postępowania w wymienionych przez Panią sytuacjach – czy najpierw rodzic powinien udać się z dzieckiem do lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry?

Tak, to prawidłowa droga. Tym bardziej, że w Polsce ginekologów, którzy zajmują się małymi dziewczynkami, w Polsce jest bardzo mało.

Jak wygląda badanie ginekologiczne małej dziewczynki?

Na pewno inaczej niż wizyty kobiet dorosłych czy też dziewcząt, które są w okresie pokwitania. Zawsze podczas wizyty musi być obecny opiekun – albo rodzic lub opiekun prawny. Dużo zależy od tego, jak szybko uda się uzyskać lekarzowi dobry kontakt z małą pacjentką. Najpierw zbieramy wywiad, dzięki któremu ustalamy, jaki jest powód tej wizyty. Następnie musimy uzyskać zgodę na badanie od opiekuna, natomiast akceptację od dziewczynki. Aby badanie było udane, dziecko musi nam zaufać, a to wymaga sporo czasu.`

Choroby ginekologiczne: inne wątki poruszone w rozmowie:

  • Zakażenia ginekologiczne u dzieci – kiedy trzeba wybrać się do ginekologa?
  • Przyczyny zakażeń – przeziębienia, jazda konna, jazda na rowerze, pływanie w basenie.
  • Sezonowość wizyt u ginekologa – jakie okoliczności powodują, że małe pacjentki częściej odwiedzają lekarza?
  • Jak wygląda leczenie małych dziewczynek?
  • Jak dbać o higienę intymną małych dzieci?
  • Konsekwencje niewłaściwych nawyków toaletowych.
  • Objawy przedwczesnego dojrzewania dziewczynek.

Na zdj. Bronisława Pietrzak, arch. prywatne

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *