Choroba wieńcowa to jedno z najczęstszych schorzeń serca. Nieleczona może doprowadzić do zawału serca! Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Warto znać jej objawy, ponieważ początkowy przebieg bywa podstępny. Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej. Początkowo objawy choroby wieńcowej występują podczas aktywności fizycznej. Ryzyko choroby wieńcowej rośnie wraz z wiekiem, jednak czasami dotyka ona również ludzi młodych. Jak objawia się choroba wieńcowa? Na czym polega jej diagnostyka i jakie są możliwości leczenia?
Na czym polega choroba wieńcowa?
Choroba wieńcowa wywołuje zmiany w naczyniach wieńcowych, które odpowiadają za ukrwienie mięśnia sercowego. W wyniku choroby wieńcowej dochodzi do zwężenia tych naczyń. Komórki serca stają się wówczas niedokrwione i niedotlenione. Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Blaszki miażdżycowe odkładają się w naczyniach wieńcowych, stopniowo zwężając ich światło. Wraz z postępem choroby wieńcowej, przepływ krwi do komórek serca staje się coraz słabszy.
Zaawansowana choroba wieńcowa grozi całkowitym zablokowaniem przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Konsekwencje takiego stanu są bardzo poważne. Niedokrwione komórki serca mogą ulec martwicy. Mówimy wówczas o zawale serca, czyli nieodwracalnym uszkodzeniu części mięśnia sercowego.
Przyczyny choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa najczęściej rozwija się na podłożu miażdżycy. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Należy do nich między innymi niska aktywność fizyczna, wysoki poziom cholesterolu we krwi czy nieprawidłowa dieta. Chorobie wieńcowej sprzyja odżywianie z wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych i cukrów oraz niskie spożycie warzyw. Kolejnym czynnikiem, który znacznie przyspiesza rozwój choroby wieńcowej, jest palenie papierosów.
Choroba wieńcowa zwykle rozwija się przez wiele lat, dlatego najczęściej występuje u ludzi po 60. roku życia. Zdarza się jednak, że objawy tej choroby pojawiają się u ludzi znacznie młodszych. Przyczyną takiego stanu może być nieodpowiedni tryb życia, ale również czynniki genetyczne. Osoby, u których wywiad rodzinny wskazuje na możliwość wystąpienia choroby wieńcowej w młodym wieku, powinny być szczególnie wyczulone na objawy tego schorzenia.
Jako ciekawostkę warto znać fakt, że choroba wieńcowa może wystąpić u ludzi, którzy nie mają miażdżycy. Do zawału serca może również dojść z powodu zmian zakrzepowych. Dzieje się tak na przykład u pacjentów obciążonych genetycznie uwarunkowaną nadkrzepliwością krwi. Choroba wieńcowa może również powstać na skutek stanu zapalnego w naczyniach. Są to stosunkowo rzadkie, jednak bardzo niebezpieczne sytuacje. Mogą one prowadzić do zawału serca u całkiem młodych osób, a niekiedy również u dzieci.
Choroba wieńcowa – objawy
Objawy choroby wieńcowej są bardzo charakterystyczne. Niestety, pacjenci często je bagatelizują i zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, w okolicy zamostkowej. Jest to ból rozlany, przypominający gniecenie lub ucisk. Dolegliwości mogą promieniować do lewego barku lub żuchwy. Ból przypominający ukłucie szpilką zwykle nie ma pochodzenia wieńcowego.
Dolegliwości bólowe w chorobie wieńcowej pojawiają się wtedy, gdy mięsień sercowy zwiększa swoje zapotrzebowanie na tlen. Zwężone naczynia wieńcowe nie są w stanie doprowadzić odpowiedniej ilości krwi do komórek serca. Pojawia się przejściowe niedokrwienie, które wywołuje ból. Początkowo objawy choroby wieńcowej występują podczas aktywności fizycznej – dłuższego marszu, wchodzenia po schodach czy w trakcie prac domowych. Wraz z zaawansowaniem choroby, ból może pojawiać się przy coraz mniejszym wysiłku. Jeśli dolegliwości występują również w spoczynku, choroba wieńcowa jest zaawansowana i w każdej chwili może grozić zawałem serca.
Badania w kierunku choroby wieńcowej
Przede wszystkim pamiętajmy, aby nigdy nie bagatelizować bólu w klatce piersiowej. Oczywiście, poza chorobą wieńcową może mieć on inne przyczyny (np. refluks żołądkowo-przełykowy). Zawsze jednak należy wykluczyć pochodzenie sercowe bólu. W tym celu koniecznie trzeba udać się do lekarza! Pierwszym krokiem w diagnostyce choroby wieńcowej jest EKG. W dalszej kolejności możliwe jest wykonanie badań z krwi, ECHO serca, a także tzw. próby wysiłkowej. Kierowaniem na badania oraz interpretacją wyników zajmują się lekarze kardiolodzy.
Choroba wieńcowa – leczenie
Istnieje wiele metod leczenia choroby wieńcowej. Postępowanie jest uzależnione od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, a przede wszystkim od zaawansowania choroby. W łagodnych przypadkach, możliwe jest leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak zmiany w chorobie wieńcowej są nasilone i stwarzają zagrożenie dla życia pacjenta, konieczne mogą być interwencje zabiegowe. U niektórych osób stosuje się udrażnianie naczyń wieńcowych za pomocą stentów lub specjalnych „baloników”. Dla części pacjentów jedyną skuteczną opcją leczenia są tzw. by-passy, czyli operacja kardiochirurgiczna polegająca na wytworzeniu nowej drogi dopływu krwi do serca.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.