Choroba lokomocyjna u dzieci. Zadbaj o to i ciesz się podróżą!

Potrafi skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić niejedną podróż. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest zaburzona funkcja błędnika. Zwykle dotyka dzieci poniżej 10. roku życia, ale może także pojawić się dopiero w dorosłym wieku. Choroba lokomocyjna bywa zmorą małych pacjentów i ich rodzin. Podstawą terapii choroby lokomocyjnej jest właściwa higiena podróżowania. Na co należy zwrócić uwagę? Czy są naturalne środki pomocne przy chorobie lokomocyjnej u dzieci? Dowiedz się więcej z Ann!

Choroba lokomocyjna u dzieci – skąd się bierze?

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest zaburzona funkcja narządu równowagi, czyli błędnika. Podczas przemieszczania się różnymi środkami lokomocji – samochodem, autokarem, samolotem, ale również statkiem, nasze ciało podlega działaniu wielu sił. Podczas przyspieszania, hamowania oraz zmiany toru jazdy, błędnik jest bombardowany wieloma bodźcami. Dodatkowo, nasz narząd wzroku rejestruje przemieszczanie się. Nasze ciało przez cały czas pozostaje jednak w spoczynku. U osób z chorobą lokomocyjną, taka mieszanina bodźców powoduje powstanie przykrych dolegliwości.

Najprościej mówiąc, układ nerwowy w chorobie lokomocyjnej nie radzi sobie z koordynacją pomiędzy narządem wzroku i równowagi, a położeniem ciała. Pojawia się seria odruchów, które stanowią typowe objawy tego schorzenia. Nudności i wymioty, zawroty głowy, ślinotok, zwiększona potliwość, bladość skóry oraz rozdrażnienie, mogą pojawiać się niedługo po rozpoczęciu podróży i utrzymywać się nawet mimo jej zakończenia.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej? W przypadku dzieci uznaje się, że choroba wynika z niedojrzałości błędnika i układu nerwowego. Schorzenie najczęściej dotyczy pacjentów w wieku 2-8 lat. U zdecydowanej większości z nich, tolerancja podróży poprawia się wraz z wiekiem. Układ nerwowy stopniowo dojrzewa, dlatego po 6. roku życia znacząca część pacjentów wyrasta z choroby lokomocyjnej. Niestety, zdarza się również, że choroba lokomocyjna nie mija mimo dorastania. Uważa się, że na chorobę lokomocyjną cierpi około 5% populacji dorosłych.

Lekarstwa na chorobę lokomocyjną

Przyczyna choroby lokomocyjnej leży głęboko w mózgu, dlatego tego schorzenia nie da się po prostu „zlikwidować”. Niestety nie istnieją sposoby, które pozwoliłyby naprawić nieprawidłowo reagujący błędnik. Warto jednak wiedzieć, że na rynku jest dostępnych kilka preparatów, pomagających znacznie złagodzić objawy choroby. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów w mózgu, które są odpowiedzialne za powstawanie nudności i wymiotów.

Choć leki przeciwko chorobie lokomocyjnej zwykle są skuteczne, u niektórych pacjentów powodują uciążliwe skutki uboczne. Do najczęstszych należy senność i zmęczenie. Z tego powodu, wielu rodziców poszukuje innych rozwiązań.

Alternatywę dla leków stanowią preparaty na bazie ziół i roślinnych wyciągów. Zdecydowanym „królem” tej grupy jest wyciąg z imbiru, który wykazuje działanie przeciwwymiotne. Imbir wchodzi w skład większości suplementów diety i środków bez recepty, które łagodzą objawy choroby lokomocyjnej. Podobne do imbiru działanie mają liście świeżej mięty. U starszych dzieci, skuteczną metodą bywa żucie miętowej gumy.

Choroba lokomocyjna u dzieci – te zasady warto stosować!

Choć na rynku istnieje wiele leków na chorobę lokomocyjną, warto pamiętać, że podstawę terapii stanowi właściwa higiena podróżowania. Do każdego wyjazdu powinniśmy się odpowiednio przygotować. W dniu podróży dziecko musi być wypoczęte i odpowiednio nawodnione. Przed podróżą warto zjeść lekki posiłek, ale lepiej zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw. W trakcie jazdy należy unikać gwałtownych ruchów głową oraz patrzenia w bok. Nie należy również skupiać wzroku w jednym punkcie (jak podczas czytania książki czy grania na tablecie).

Bardzo ważny jest dopływ świeżego powietrza i regularne wietrzenie pojazdu. Co jakiś czas warto robić przerwy w podróży, aby wziąć kilka głębokich wdechów i rozruszać ciało. W przypadku wielu dzieci z chorobą lokomocyjną, obserwuje się znacznie lepszą tolerancję jazdy podczas nocy. Niektórzy rodzice decydują się na pokonywanie dłuższych tras w czasie, gdy dziecko śpi. Podobny efekt może przynieść zasłanianie szyb samochodu przyciemnianymi nakładkami.

Profilaktyka choroby lokomocyjnej

Czy istnieją sposoby, które pozwalają zapobiec rozwojowi choroby lokomocyjnej? Niestety żadna metoda nie daje stuprocentowej gwarancji. Udowodniono jednak, że pewne znacznie może mieć odpowiednie przewożenie dzieci w najmłodszym wieku, kiedy zachodzi intensywny rozwój błędnika.

Prawidłowo dzieci powinno się sadzać tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu, narząd wzroku nie jest ciągle stymulowany szybko zmieniającymi się obrazami. Uważa się, że w ten sposób pomagamy chronić błędnik. Warto również pamiętać, że fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy jest uważany za najbezpieczniejszy sposób przewożenia najmłodszych dzieci.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *