Choroba Leśniowskiego – Crohna: jak wykryć i leczyć. Pytania do lekarza. [WIDEO ROZMOWA]

Dotyczy każdego odcinka przewodu pokarmowego, Jest chorobą przewlekłą o podłożu zapalnym. Najczęściej diagnozowana jest między 15 a 35 rokiem życia, chociaż w ostatnim czasie specjaliści zauważają obniżenie tego wieku. Jakie objawy ma choroba Leśniowskiego – Crohna? Jak skutecznie ją diagnozować by jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie by ulżyć w dolegliwościach. A te potrafią być niezmiernie uciążliwe a bywa, że i bolesne. O chorobie Leśniowskiego – Crohna mówi dr hab. n. med. Jarosław Daniluk – gastroenterolog z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz całą rozmowę: Choroba Leśniowskiego – Crohna: jak wykryć i leczyć.

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Co to jest choroba Leśniowskiego – Crohna?

dr hab. n. med. Jarosław Daniluk, gastroenterolog UM w Białymstoku: Jest to przewlekłe, ziarniakowe zapalenie przewodu pokarmowego. Charakterystyczne cechy tej choroby to:

  • może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego 
  • zmiany mają charakter nie ciągły
  • zmiany obejmują wszystkie elementy ściany przewodu pokarmowego.

To jest niezmiernie ważne. Wyobraźmy sobie, że skaleczymy się nożem. To skaleczenie jest powierzchowne i mamy uszkodzony naskórek. Nie powstaje potem żadna blizna. Po operacji natomiast uszkodzone są warstwy. Tu powstaje blizna ponieważ dochodzi do zbliznowacenia. I to samo dzieje się w przewodzie pokarmowym. Jeżeli w chorobie Crohna dochodzi zajęcia wszystkich warstw przewodu pokarmowego, konsekwencją może  być bliznowacenie lub zwężenie.

Nie wiadomo jakie czynniki wywołują chorobę Leśniowskiego – Crohna

Od czego zaczyna się ta choroba? Tworzy się stan zapalany w układzie pokarmowym? 

Najtrudniejsze jest to, że my nie wiemy jak do tego dochodzi i to jest największy problem. A z powodu, że nie wiemy jak dochodzi do choroby Leśniwowskiego – Crohna, nie wiemy jak ją wyleczyć. My potrafimy ją zaleczyć, ale nie potrafimy spowodować, że pacjent już nigdy więcej nie będzie miał dolegliwości związanych z tą chorobą. Mówi się o wielu różnych czynnikach wpływających na rozwój tej choroby. Na przykład czynniki:

  • środowiskowe
  • immunologiczne
  • genetyczne

i wiele innych.

Prawdopodobnie na rozwój choroby Crohna wpływ ma współdziałanie tych wszystkich czynników, które doprowadzają, że dochodzi do rozwoju choroby. I niestety dochodzi coraz częściej. 

Kto choruje najczęściej na chorobę Leśniowskiego – Crohna? Czy wiek, płeć ma znaczenie?

Chorują osoby młode pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Druga taka grupa zachorowań po 40 roku życia. To są osoby młode, często w wieku szkolnym. Jest to dla tych ludzi ogromny szok. Poza tym są to osoby w wieku produkcyjnym, na początku drogi zawodowym. Choroba Leśniowskiego – Crohna bardzo im przeszkadza w życiu. Im młodszy wiek rozpoznania tym niestety większe ryzyko, że choroba będzie agresywna. Jeżeli chodzi o płeć to tutaj nie ma różnicy. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. 

Wielu pacjentów nie wie, że zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Czy pacjent może nawet nie wiedzieć, że choruje na chorobę Leśniowskiego Crohna i trafia do lekarza już z zawansowaną chorobą? 

Często tak się zdarza. Choroba należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Kiedy pojawia się krwista biegunka gdy pacjent choruje na wrzodziejące zapalenie jelit – wówczas szybko trafia do lekarza. Natomiast  w przypadku choroby Leśniowskiego objawy są najczęściej podstępne i nie jednoznaczne. Pacjent przez bardzo długi czas nie wie, że choruje na tę chorobę. Bardzo częstym jest opóźnienie nawet kilkuletnie od momentu wystąpienia pierwszych objawów do postawienia właściwego rozpoznania. Wielu pacjentów dopiero później uświadamia sobie, że wiele objawów mogło być symptomami choroby Crohna. 

Choroba Leśniowskiego – Crohna jest chorobą nawracającą. Czy kiedy „powraca” to ze zdwojoną siłą? Czy jest niebezpieczna dla pacjenta? 

Niestety tak. W przypadku choroby Leśniowskiego – Crohna im częściej dochodzi do zaostrzeń i im bardziej agresywny jest przebieg tej choroby tym większe ryzyko powikłań.

Zobacz całą rozmowę: Choroba Leśniowskiego – Crohna: jak wykryć i leczyć.

Więcej ciekawych rozmów ze specjalistami w Ann:

choroba Leśniowskiego- Crohna
Choroba Leśniowskiego- Crohna powoduje uciążliwe dolegliwości / fot.Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *