Choroba Alzheimera – objawy, leczenie, opieka nad pacjentem [ROZMOWA WIDEO]

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz autorka rozmowy wideo na temat genów i badań genetycznych wykrywania nowotworów
Autorka: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia

Nagle nie potrafimy przypomnieć sobie PIN-u do karty, nie wiemy jak wrócić ze sklepu, choć dobrze znamy drogę, nie pamiętamy, gdzie zaparkowaliśmy samochód. To mogą być pierwsze objawy choroby Alzheimera. Przyczyny i skutki choroby Alzheimera wciąż pozostają wielką tajemnicą, także dla lekarzy i naukowców. – Bliscy pacjentów mówią, że opieka nad osobą z Alzheimerem czasem trwa 36 godzin na dobę – mówi Joanna Tabor, pielęgniarka i pedagog.

Choroba Alzheimera – objawy

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na czym polega choroba Alzheimera?

Joanna Tabor: Jej istotą jest odkładanie się w mózgu białek, przez co komunikacja między komórkami nerwowymi jest zaburzona. A to z kolei wpływa na pogorszenie się funkcji poznawczych, czyli możliwość uczenia się nowych rzeczy, przypominania sobie tych, które pacjent wcześniej potrafił. Dotyczy to także codziennego funkcjonowania.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie Alzheimera?

Mówi się o łagodnych zaburzeniach poznawczych – gdy umysł pacjenta świetnie funkcjonował, a nagle ktoś nie potrafi przypomnieć sobie pewnych rzeczy, znaleźć odpowiedniego słowa, nie kojarzy jak dana osoba się nazywa, nie potrafi sobie czasowo przypomnieć pewnych wydarzeń. Ale warto wiedzieć, że łagodne zaburzenia poznawcze mogą towarzyszyć nam całe życie i nie rozwinąć się w chorobę Alzheimera.



Choroba Alzheimera – opieka

Skąd wiadomo, że to jednak choroba, a nie cecha osobnicza?

Gdy te objawy narastają, ta choroba zaczyna dawać o sobie znać przez to, że przestajemy sobie radzić w życiu rodzinnym. Nagle jest problem z płatnością rachunku, nie potrafimy przypomnieć sobie PIN-u do karty, nie wiemy jak wrócić ze sklepu, choć dobrze znamy drogę, nie pamiętamy, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Do tego przekładamy różne rzeczy w różne miejsca – np. nagle w lodówce znajdujemy okulary.

Co jest największym wyzwaniem dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera?

Czasem wyczerpują się im pokłady cierpliwości. A pacjent nie rozumie, dlaczego my się denerwujemy – w jego wyobrażeniu pyta o daną sprawę po raz pierwszy, a nie dziesiąty. Opiekun wielokrotnie prosi, aby pacjent się wymył, a on odmawia. Takie sytuacje wywołują u opiekuna nerwowość i frustrację. Wtedy warto korzystać z profesjonalnej pomocy opiekunów, którzy mogą nas wyręczyć w codziennych obowiązkach.

Na zdjęciu Joanna Tabor, pielęgniarka i pedagog.
Joanna Tabor/fot. arch. prywatne

Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Rodzaje chorób otępiennych – jak je rozróżnić?
  • W jaki sposób rozpoznaje się chorobę Alzheimera i jacy specjaliści zajmują się leczeniem?
  • Jak wygląda diagnoza?
  • Jaka jest różnica między chorobą Alzheimera a demencją?
  • W jakim wieku najczęściej pojawiają się objawy choroby Alzheimer?
  • Czy chorobę Alzheimera można zatrzymać, spowolnić?
  • Jak wygląda leczenie pacjentów z Alzheimerem – co jest kluczowe w terapii?
  • Czy choroba Alzheimera jest dziedziczna?
  • Profilaktyka. Co można robić, aby nie zachorować na Alzheimera?

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *