Cholesterol i dieta. Co jeść, żeby obniżyć jego poziom?

Zawały serca i udary mózgu to tylko niektóre z możliwych, groźnych następstw zaburzeń lipidowych, wśród których najczęściej rozpoznawana jest hipercholesterolemia. Na szczęście można im zapobiec m.in. poprzez zdrowy sposób żywienia. Cholesterol i dieta idą bowiem w parze.

Podwyższony poziom cholesterolu w surowicy jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Obniżenie stężenia cholesterolu przynosi korzyści kliniczne, takie jak zmniejszenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Osobie, która musi obniżyć poziom cholesterolu we krwi, specjaliści niemal zawsze zalecają zmianę stylu życia. Pacjent powinien zdrowiej jeść i więcej się ruszać. oraz leki. Przyjmowanie leków obniżających cholesterol kontroluje lekarz.

Cholesterol i dieta. Zmiany w jadłospisie

Niezależnie od przyjmowanych leków, pacjent z hipercholesterolemią powinna wprowadzić zmiany w sposobie żywienia. Tłuszcze zwierzęce powinien zastąpić roślinnymi (oliwą z oliwek oraz olejami roślinnymi z wyjątkiem oleju palmowego i kokosowego). Warto, by ograniczył również spożycie produktów, które podwyższają poziom cholesterolu (tłuste mięso i nabiał, potrawy smażone). Zamiast tego powinien jeść więcej warzyw i owoców.

Dzięki odpowiednim zmianom w sposobie żywienia można obniżyć poziom cholesterolu w surowicy nawet o 20 proc. Natomiast systematyczne przyjmowanie leków (statyn i inhibitorów PCSK9) pozwala obniżyć stężenie cholesterolu o około 50 proc. Takie postępowanie zmniejsza ryzyka zawału serca i udaru mózgu oraz wydłuża życie.

cholesterol i dieta
fot. Pabak Sarkar / Flickr / CC

Co istotne, sama dieta może być niewystarczająco skuteczna w profilaktyce i leczeniu zaburzeń lipidowych u niektórych pacjentów. Dotyczy to m. in. osób obciążonych genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentów z zaawansowanymi, powikłanymi już chorobami sercowo-naczyniowymi. Wtedy konieczne jest m.in. stosowanie odpowiednich leków. Ale nawet w tych przypadkach odpowiednia dieta wciąż ma bardzo duże znaczenie, podobnie jak regularna aktywność fizyczna, dopasowana do możliwości pacjenta.

Większość Polaków ma podwyższony cholesterol

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, w Polsce podwyższony poziom cholesterolu w surowicy ma około 61 proc. populacji. Bardzo duże zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi dotyczy zwłaszcza osób z rodzinną hipercholesterolemią, u których poziom cholesterolu w surowicy przekracza wartość 310 mg/dl, bądź LDL-C powyżej 190 mg/dl. Zaburzenie to jest dziedziczone i występuje z częstością 1 przypadek na 200 osób. Szacuje się, że w Polsce na rodzinną hipercholesterolemię cierpi około 150 tys. osób. Nieleczona hipercholesterolemia zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz może skrócić życie nawet o 20-30 lat.

fot. Marco Verch/flickr/cc

Praktyczne, szczegółowe zalecenia i rekomendacje ekspertów, dotyczące profilaktyki zaburzeń lipidowych przy pomocy odpowiedniej diety można znaleźć m.in. na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

źródło: Vic/www.zdrowie.pap.pl

Czytaj też: Bezpłatny pakiet badań serca i cukrzycy

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *