Cesarskie cięcie: możliwe powikłania dla mamy i dziecka

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Zrosty wewnątrz brzucha, krwotok i ból jelit. To tylko niektóre z możliwych powikłań po cesarce. Jakie jeszcze mogą być powikłania? Które objawy powinny wzbudzić niepokój? Czy cesarskie cięcie może mieć negatywne skutki dla noworodka? Dowiedz się w Ann!

W Polsce odsetek cięć cesarskich jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi ok. 42%. 

Powikłania po cesarskim cięciu: przyczyny 

Cesarskie cięcie, czyli zabieg chirurgiczny polegający na dostępie do macicy przez cięcie ściany brzucha i macicy, może prowadzić do różnych powikłań, podobnie jak każda inna operacja chirurgiczna. 

Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre kobiety są bardziej narażone na wystąpienie powikłań po cesarskim cięciu (CC). Do czynników ryzyka należą między innymi cukrzyca, otyłość oraz niedobór odporności. Istnieje również większe ryzyko komplikacji po CC, gdy zabieg jest wykonywany u tej samej kobiety kolejny raz.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Powikłania po operacji cesarskiego cięcia mogą obejmować:

  • krwiak w powłokach brzusznych w okolicy rany pooperacyjnej – jeśli zmiana nie zniknie samoistnie, może być konieczna interwencja chirurgiczna;
  • krwotoki.
  • ropień – powikłanie wymaga najczęściej nacięcia i drenażu;
  • rozejście się blizny w mięśniu macicy;
  • stan zapalny rany oraz utrudnione gojenie;
  • wydłużony okres wydalania odchodów połogowych;
  • zrosty w obrębie organów oraz wewnątrz tkanek;
  • uszkodzenia okolicznych narządów miednicy, np. jelita lub pęcherza moczowego.

Wyżej wymienione powikłania po porodzie mogą być przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów pooperacyjnych. Szczególnie stan zapalny rany po CC może przyczynić się do wywołania silnego bólu w okolicy brzucha i miednicy mniejszej.Cesarskie cięcie: niebezpieczny krwotok

Jednym z najgroźniejszych i zarazem często występujących powikłań po cesarskim cięciu, szczególnie w okresie pobytu w szpitalu, jest wystąpienie krwotoku. Niekontrolowany wylew krwi do wnętrza ciała jest sytuacją, która wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, często z koniecznością przeprowadzenia transfuzji krwi. W niektórych przypadkach, gdy krwawienie jest nadmierne, może być konieczne przeprowadzenie histerektomii, czyli chirurgicznego usunięcia macicy podczas zabiegu cesarskiego cięcia. To poważne działanie chirurgiczne, które może być konieczne w celu uratowania życia pacjentki.

Cesarskie cięcie: blizna i zrosty wewnątrz brzucha

Czasami blizna na macicy, pozostająca po szyciu cesarskiego cięcia, może być przyczyną niewłaściwej lokalizacji łożyska podczas kolejnej ciąży, co określane jest jako łożysko przodujące. Pęknięcia macicy lub wystąpienie ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim to także komplikacje, które mogą wystąpić przy kolejnych ciążach. Z tego powodu zaleca się rodzicom, którzy planują kolejne dziecko, odczekanie co najmniej roku od poprzedniej operacji. Zapewnia to lepsze zagojenie blizny i pozwala macicy na regenerację po poprzedniej ciąży.

Brzuch kobiety z blizną po cesarskim cięciu
Po cesarskim cięciu zaleca się również wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego po połogu, który pomoże ocenić stan układu mięśniowo-powięziowego i wesprze w regeneracji; Fot. Tatiana Diuvbanova / Shutterstock.com

Warto również wspomnieć o możliwości wystąpienia zrostów wewnątrz brzucha, zwanych włóknistym bliznowaceniem tkanek, które mogą prowadzić do dolegliwości bólowych w przyszłości oraz utrudniać przeprowadzenie kolejnych cesarskich cięć. Ryzyko komplikacji wzrasta wraz z kolejnymi operacjami tego typu. 

Po cesarskim cięciu zaleca się również wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego po połogu, który pomoże ocenić stan układu mięśniowo-powięziowego i wesprze w regeneracji. Czasami konieczne są specjalne ćwiczenia, zwłaszcza jeśli doszło do rozstępu mięśni prostych brzucha. Regularne wizyty u ginekologa, który oceni stan blizny na macicy za pomocą USG, są także istotne dla monitorowania zdrowia po operacji cesarskiego cięcia.

Cięcie cesarskie a ból jelit 

Ból jelit po cesarskim cięciu często wynika właśnie z obecności zrostów. Zrosty są częstą przyczyną niedrożności jelita cienkiego, która objawia się silną bolesnością, wzdęciami, zaparciami oraz gromadzeniem się gazów. Niedrożność jelit wywołana przez zrosty po cesarce często wymaga interwencji operacyjnej.

Inne konsekwencje zrostów po cesarskim cięciu obejmują potencjalną bolesność podczas stosunków seksualnych i menstruacji oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia sąsiednich organów, takich jak jelita czy pęcherz moczowy, podczas kolejnych zabiegów operacyjnych, w tym również cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie a pęknięcie macicy przy kolejnych ciążach

Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko, że przy kolejnej ciąży może dojść do rozerwania macicy. Każde kolejne cesarskie cięcie osłabia macicę, sprawiając, że staje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Im więcej cesarek, tym większe ryzyko, zwłaszcza gdy podejmowane są gwałtowne ruchy, co może przyczynić się do rozejścia się blizn.

Dodatkowo, każda kolejna cesarka podnosi ryzyko wystąpienia endometriozy oraz zapalenia przydatków. To związane z zaburzeniami w tkankach pooperacyjnych, które mogą sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych i schorzeń ginekologicznych. Dlatego też, przy planowaniu kolejnej ciąży, istotne jest uwzględnienie tych ryzyk i konsultacja z lekarzem w celu określenia optymalnej strategii porodu.

Młoda kobieta zmaga się z silnym bólem podbrzusza.
Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko, że przy kolejnej ciąży może dojść do rozerwania macicy; fot. Shutterstock.com

Cesarskie cięcie: powikłania dla dziecka

Cesarskie cięcie niesie za sobą także pewne negatywne skutki dla noworodka. W przeciwieństwie do porodu naturalnego, podczas cesarki dziecko nie przechodzi przez drogi rodne matki, co może ograniczyć jego ekspozycję na dobre bakterie. To może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia w przyszłości cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości czy alergii. Chociaż taki scenariusz nie musi się zawsze zdarzyć.

Podczas cesarki konieczne jest monitorowanie oddechu noworodka, który może mieć zasinione ciało oraz niższy poziom tlenu we krwi w porównaniu z porodem naturalnym. Płyn owodniowy może zalegać w płucach dziecka, ale lekarze potrafią z tym skutecznie sobie poradzić. Istnieje również ryzyko przypadkowego urazu dziecka podczas przecinania mięśni macicy, jednak jest to bardzo rzadkie zdarzenie. Z reguły cesarskie cięcie jest wykonywane przez doświadczonego ginekologa, co minimalizuje ryzyko powikłań.

Warto wiedzieć, że po cesarskim cięciu kontakt skóra do skóry i karmienie piersią mogą zostać odłożone na kilkadziesiąt minut, podczas których noworodek będzie miał kontakt głównie z bakteriami szpitalnymi. Jednak po zakończeniu wszystkich procedur medycznych będzie mógł kangurować z tatą, a gdy matka poczuje się lepiej po znieczuleniu, również z nią. 

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ludzkich historii w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *