Buty do biegania. Jak dobrać?

Bieganie to ostatnio dość chętnie wybierana forma aktywności fizycznej. Wystarczy założyć buty, dobrać odpowiedni strój i można ruszać. Okazuje się, że nie każdy rodzaj butów nadaje się do biegania. Czym grozi dobór nieodpowiednich butów? Dlaczego tak istotna jest amortyzacja? Na pytania odpowiedział Piotr Myślak, doradca klienta w sklepie Triathlonista.com, biegacz i organizator ogólnopolskich biegów City Trail. 

Buty do biegania kupujmy tylko w specjalistycznych sklepach 

Specjalistyczne sklepy biegowe oferują różne rodzaje butów. Na co zwracasz uwagę, dobierając buty biegaczce? 

Piotr Myślak, Triathlonista.com: Płeć nie ma w tym przypadku znaczenia. Oczywiście często stopa kobiety jest krótsza i węższa, ale zdarza się, że producenci obuwia wypuszczają na rynek buty uniwersalne, które wyglądają identycznie. Czasem biegaczki z większym rozmiarem stopy kupują męskie obuwie.  

Doradcy klienta i biegacze mówią o supinacji i pronacji. Co oznaczają te terminy? 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że każdy człowiek supinuje i pronuje. Nasze zaburzenie polega na tym, że nadmiernie przechodzimy w supinację lub pronację. Z pronacją mamy do czynienia wtedy, kiedy nasza kostka zapada się do środka. Natomiast supinacja to sytuacja odwrotna – kiedy nasza stopa wychodzi na zewnątrz. Dlatego znajdziemy buty zarówno dla pronatorów, jak i supinatorów. Buty dla pronatorów mają wbudowaną dodatkowe wzmocnienie w podeszwę lub w cholewkę. Stabilizuje to naszą stopę podczas biegania.  

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Ćwiczenia stopy mogą zapobiec problemom 

A czy możemy ćwiczyć nasze stopy, aby trenowało nam się łatwiej i przyjemniej? 

Jasne. Mobilność naszej stopy i stawu skokowego odgrywają kluczową rolę, dlatego warto skupić się na ich pracy. Kiedyś miałem nadwagę i byłem pronatorem. Skupiłem się na ćwiczeniach stopy i stawu skokowego i dzisiaj nie mam najmniejszego problemu, aby biegać w butach neutralnych.  

Zatem przyniosły zamierzony efekt. Możesz podać przykłady prostych ćwiczeń? 

Śmieję się, że są to ćwiczenia podobne do zajęć korekcyjnych w szkole, które miały na celu poprawę wad postawy. Najlepszym przykładem jest łapanie woreczka z groszkiem palcami czy próba złapania butelki stopą. Porównałbym to do biegania boso po asfalcie. Nie uderzamy z dużą siłą piętą o chodnik, a staramy się amortyzować uderzenia.  

Warto dodać, że jeśli kobiety na co dzień noszą szpilki, a mężczyźni pantofle do garnituru, to w ten sposób rozleniwiają stopę. W ich przypadku ćwiczenia są nieocenione.  

Na zdj. Piotr Myślak / archiwum prywatne

Specjalistyczny sklep biegowy czy samodzielny dobór obuwia w sportowym sklepie sieciowym. Dokąd powinien wybrać się początkujący biegacz lub biegaczka? 

Moim zdaniem pierwsze buty do biegania powinny być dobrane przez doradcę w specjalistycznym sklepie biegowym. Mają oni odpowiednie doświadczenie i wiedzę, którą nieustannie poszerzają, uczestnicząc w szkoleniach dla profesjonalistów. Podchodzi do każdego klienta indywidualnie. Wie, jakie obuwie dobrać osobie początkującej, a które sprawdzą się w przypadku biegacza czy biegaczki, która ma za sobą tysiące przebiegniętych kilometrów.  

W specjalistycznym sklepie istnieje też możliwość założenia buta, przebiegnięcia się na bieżni czy analizy stopy. Doradca jest w stanie określić, jaki mamy typ stopy i jak wygląda nasza technika biegowa. Sprzedawcy często sami są biegaczami, fizjoterapeutami lub trenerami.  Buty do biegania. Płacimy za technologię 

Jeszcze do niedawna temu tylko garstka osób korzystała z usług ekspertów. Co się zmieniło na przestrzeni lat? 

Kiedy kupowałem swoje pierwsze buty 15 lat temu, popełniłem ogromny błąd. Wybrałem obuwie neutralne, a wtedy potrzebowałem butów z dużą amortyzacją. Gdybym wówczas otrzymał wsparcie, na pewno postąpiłbym inaczej. Obecna wiedza na temat biomechaniki ruchu jest dużo większa niż kiedyś. Jest też coraz więcej profesjonalistów zajmujących się doborem butów. Zmienia się też technologia, która wciąż się rozwija. Wszystko po to, aby zapewnić jak największy komfort podczas biegu. 

na zdj. Piotr Myślak / archiwum prywatne

Do czego może prowadzić nieodpowiedni dobór butów do biegania? 

Stopa to podstawa naszego ciała. Źle dobrane buty wpływają na nieprawidłowe ustawienie kolan i miednicy, a także naszą postawę. Może to skutkować bólem kręgosłupa i bioder. Będziemy odczuwać dyskomfort. Jeżeli będziemy biegać w obuwiu przeznaczonym dla pronatorów, nasze kolana będą skierowane na zewnątrz. Przyczynia się to do bólu bioder i zakłócenia naszego naturalnego ruchu, nie wspominając o możliwych kontuzjach.  

Na rynku znajdziemy buty za 300 zł, ale też za 1500 zł. Skąd bierze się taka różnica cenowa? Czy płacimy za jakość? 

Można dobrać buty do biegania 300 zł i z powodzeniem trenować. Chodzi głównie o to, że droższe obuwie jest wyposażone w nowocześniejszą technologię, która kosztuje. Postęp i badania nad butami sprawiają, że cena automatycznie wzrasta. Buty za 300 zł mają podstawową piankę, a w obuwiu za 700 zł pianka oddaje 7% energii przy odbiciu. Dzięki temu bieganie jest prostsze i przyjemniejsze. Sam jestem posiadaczem kilku rodzajów butów. Każde z nich znajdują inne zastosowanie. Nie ma jednak sensu, aby amator wydawał na pierwsze buty 1000 zł, jeśli jednorazowo nie pokonuje 30 km.  

Polub nas w mediach społecznościowych i zainstaluj darmową aplikację Ann Asystent Zdrowia. Zaawansowane funkcje Ann dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników.

Buty do biegania a waga 

Waga a amortyzacja. Jaka jest zależność? 

To zależy od naszej techniki biegu. Jeżeli jest poprawna, nie potrzebujemy aż tak dużej amortyzacji. Nie jest to więc reguła, że im ważymy więcej, tym więcej amortyzacji potrzebujemy. Znam zawodników ważących 90 kg, a pokonujących długie dystanse w nieosiągalnym dla niektórych tempie. Jednak to specjalista w sklepie jest w stanie ocenić, czy konieczne jest obuwie z większą amortyzacją.  

Piotr Myślak: Wielki pasjonat sportu: biegania, triathlonu oraz koszykówki. Jednak jak każdy chłopiec zaczynał od kopanie piłki, potem rzucania do kosza. Zapewne jakby nie wypadek na treningu to do dziś biegałby po parkiecie, kozłując piłkę. Bieganie stało się bardzo ważną częścią jego życia. Na swojej ścieżce spotkał niesamowitych ludzi, odwiedził miejsca, które znał tylko z opowieści. Na co dzień pracuje w TRIATHLONISTA.com, a weekendami spotkacie go podczas CITY TRAIL, Biegu Lwa czy CityTrail. Łączy pasję z pracą, co sprawia, że pozytywna energia, uśmiech i motywacja do działania nigdy nie znikają. 

Rozmawiała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia 


Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *