Brak snu przyczyną otyłości? Najnowsze badania

Otyłość brzuszna to problem nie tylko estetyczny. Jest najgroźniejszym rodzajem otyłości i szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ze względu na otłuszczenie narządów wewnętrznych. Przyczynia się do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania przeprowadzone przez Mayo Clinic wykazują, że brak snu wpływa na rozwój otyłości trzewnej.  

Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna? 

Deprywacja snu w dłuższej perspektywie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Ostatnie badania wykazały, że brak snu połączony z dostępem do jedzenia przyczynił się do wzrostu o 9% tłuszczu w okolicy brzucha, o 11% tłuszczu wisceralnego lub zawartość tłuszczu nie uległa znaczącej zmianie. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na spory wzrost drugiego z nich. To właśnie on zwiększa ryzyka chorób cywilizacyjnych. Nie możemy też nadrobić snu, bo jego deprywacja nie wyrównuje szkód, jaki wyrządza.  

Ponadto zarówno brak, jak i jego jakość może przekładać się na wyższa masę ciała u dzieci. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o tę kwestię – wprowadzić odpowiednią rutynę tak, aby dziecko chodziło spać i budziło się o określonej porze.  

Przeczytaj cały artykuł w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Brak snu. Co mówi badanie? 

Przeprowadzone badanie opublikowano w Journal of the American College of Cardiology. Oczywiście nie tylko brak snu ma znaczący wpływ na rozwój otyłości. Należy również uwzględnić inne czynniki. Jak to możliwe, że brak snu wpływa na otyłość brzuszną? Wydaje się to nielogiczne. Jednak odpowiedź jest dość oczywista. Śpiąc krócej, mamy po prostu więcej czasu na przejadanie się. Jednocześnie nie jest to połączone z podejmowaniem aktywności fizycznej.  

Brak snu w znacznym stopniu wpłynął na funkcjonowanie uczestników badania. Grupa, która spała krócej spożywała aż o 300 kcal więcej jedzenia! 

Brak snu a higiena snu 

Zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną, ale przyjmuje się, że osoba dorosła potrzebuje 7-8 godzin nieprzerwanego snu. Przed zaśnięciem warto zadbać o rytuały, wyciszenie i relaks. Niektórzy odnajdują je w kąpieli w wannie, inni – w czytaniu książki. Nie korzystajmy też wieczorem z laptopa czy smartphone’a, które mogą utrudnić zaśnięcie. Zapomnijmy o objadaniu się – trawienie jest wysiłkiem dla naszego organizmu i może zakłócać sen. Jest to też prosta droga do nabywania zbędnych kilogramów.  

Opracowała: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia na podst. mat. pras. Dietetycy.org i Journal of the American College of Cardiology 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

Fot. staras / Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *