Ból kręgosłupa. Czym grozi bagatelizowanie objawów? [ROZMOWA WIDEO]

Dyskopatia, zwyrodnienia, stan zapalny – to tylko niektóre z przyczyn bólu kręgosłupa, który może pojawić się w każdym z jego odcinków. Ale jak odróżnić czy ból, który właśnie nam doskwiera jest oznaką postępującej choroby i wymaga bezwzględnej wizyty u specjalisty. A kiedy wystarczy odpoczynek i ćwiczenia? O tym dlaczego boli nas kręgosłup i jak możemy temu zaradzić mówi Michał Sokół Dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej przy spółce Copernicus w Gdańsku.

Ból kręgosłupa dotyka nawet 30-latków

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Ból kręgosłupa. Jakie mogą przyczyny bólu ?

Michał Sokół, fizjoterapeuta, Copernicus Gdańsk: Jeżeli chodzi ogólnie o dolegliwości bólowe kręgosłupa musimy je podzielić na dwa rodzaje. Dolegliwości w fazie ostrej i fazie przewlekłej. Ogólnie jest tak, że nie zwracamy uwagi na to, że boli nas kręgosłup. Trochę to bagatelizujemy. Ból jest dla nas sprzymierzeńcem. W momencie, kiedy zaczyna nas boleć powinniśmy włączyć alarm i zacząć coś z tym zrobić.

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Przede wszystkim przyczyną bólu kręgosłupa są dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Są one spowodowane naszym stylem życia. Każdy z nas myśli, że się ruszamy jesteśmy aktywni. Otóż nie ruszamy się. Albo ruszamy się zbyt mało. Światowa Organizacja Zdrowia  mówi o tym, że od 150 do 180 minut w ciągu tygodnia powinniśmy poświęcić na ruch. My tego nie robimy. Powoduje to, że nasz układ kostno – stawowy jest coraz bardziej bierny , coraz bardziej się rozleniwia. Dochodzi do dużej ilości zmian zwyrodnieniowych. Później dochodzi też do dużych przeciążeń. 

Nasza praca siedząca, praca, która wymaga duża wysiłku fizycznego w postaci dźwigania. To są powody, że około 90% społeczeństwa w tej chwili cierpi na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa. I dotyczy to coraz młodszych ludzi od 30 do 50 roku życia.

ból pleców
fot. Shutterstock

Dyskopatia dotyczy kręgosłupa na każdym jego odcinku. Czy to również może być przyczyną bólu?

Dyskopatia jest wynikiem zwyrodnienia.  To jest zmiana bardziej przeciążeniowa. W momencie kiedy kręgosłup mówi: Stop, ja nie daję rady. Tu już musimy zdecydowanie działać. Nasze długie siedzenie, zbyt duża waga, drastyczne dźwignięcie, sposób siedzenia – to ważne elementy, które wpływają na to, że kręgosłup nie wytrzymuje. Krążek międzykręgowy, najczęściej nazywany dyskiem, wysuwa się i przerywa pierścienie włókniste. Może również uciskać na korzeń nerwowy i wtedy mamy doczynienia z tak zwaną rwa kulszową. To ból kręgosłupa biegnący do pośladka lub nogi. Daje tak silne dolegliwości bólowe, że pacjent nie może chodzić. Nie jest w stanie wstać z łóżka. To jest taka dolegliwość, której nie można bagatelizować. 

Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Ann i zobacz więcej ciekawych rozmów o zdrowiu ze specjalistami.

W bólu kręgosłupa nie pomogą tylko leki

Co możemy zrobić, aby ten kręgosłup nam nie bolał?

Mamy taki dziś styl życia jaki mamy. Społeczeństwo po prostu się nie rusza. Mamy tu na przykład w Gdańsku sporo terenów zielonych i widzę spacerowiczów. Ja się cieszę nawet gdy widzę kiedy się ruszają źle.

Jak można ruszać się źle?

To jest tak jak z gotowaniem. Jest przepis, ale wystarczy wrzucić coś innego do garnka i potrawa nie wychodzi. Z ruchem jest tak samo. Albo się go wykonuje prawidłowo, albo się robi byle jak. Zwykłe chodzenie. Jeżeli podczas spaceru  [dalsza część rozmowy wideo dostępna w aplikacji]

Co należy zrobić aby ruch podczas zwykłego spaceru był prawidłowy? Zobacz całą rozmowę ze specjalistą w bezpłatnej aplikacji Ann. 

Jeżeli podczas chodzenia napniemy mięśnie brzucha, automatycznie postura będzie bardziej wyprostowana. Ten ruch będzie prawidłowy fizjologicznie. Ja wiem, że jest to niewygodne, bo idziemy jak żołnierz. Ale z drugiej strony pomagamy bardzo naszemu organizmowi i kręgosłupowi. 

Można zauważyć w naszym społeczeństwie pogłębioną lordozę lędźwiową. Młodzież na to mówi pupa africa. To przykład tego jak bardzo duże wady postawy mamy w naszym społeczeństwie. Chodzi o przodo pochylenie miednicy. 

Wystarczy mieć napięty brzuch podczas chodzenia. Zrobić 10 tysięcy kroków w ciągu dnia. To nie jest dużo. Tego możemy wymagać sami od siebie.

Leki pomogą, ale ból kręgosłupa wróci

Stosowanie leków przeciwbólowych to chwilowe rozwiązanie. Zagłuszamy ból kręgosłupa, a przyczyna nie znika.

Przyczyna dalej funkcjonuje. W momencie, kiedy dostarczamy leki przeciw bólowe, które są dostępne wszędzie, przestaje nas boleć. Jesteśmy w stanie góry przenosić. Tylko, że kiedy lek przestaje działać, to my nie jesteśmy w stanie wytrzymać z bólu. Wtedy pacjenci sięgają po coraz mocniejsze leki. Organizm zaczynaj się uodparniać na leki i one już kompletnie nie działają. I zaczyna się poważny problem.

Jak się objawia dyskopatia w odcinku szyjnym i piersiowym? 

Każda zmiana zwyrodnieniowa, którą będziemy mieli w kręgosłupie będzie dawała dolegliwości bólowe. W przypadku odcinka szyjnego pierwszym objawem będzie to drętwienie w obrębie kończyn górnych. Natomiast często zdarza się, że ten objaw jest bagatelizowany. Podobnie jak częste bóle głowy . Są one dość specyficzne bo idą od potylicy  w kierunku czoła. Już silna dolegliwość i to już jest moment kiedy pacjent jest na chwilę przed operacją. Ręce i dłonie tak drętwieją, że nie jesteśmy w stanie utrzymać w niej żadnego przedmiotu.

Jeśli chodzi o odcinek piersiowy, który jest bardzo specyficzny w swojej budowie, tam jeżeli dochodzi do dużych zmian zwyrodnieniowych, pacjenci często  odczuwają jako mini zawał serca. Jest to uczucie kłucia w klatce piersiowej. Czasami jest też problem z nabraniem oddechu. Najczęściej pojawiają się w nocy. Tego bólu nie należy bagatelizować, bo pacjent powinien zgłosić się do lekarza aby wykluczyć chorobę serca. A dopiero później pacjent może pójść do fizjoterapeuty. 

Więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

ból kręgosłupa
fot. Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *