Boks dla kobiet: dobry sposób na stres i negatywne emocje [ROZMOWA]

Często spotykamy się z opinią, że boks to męski sport, a dziewczyny powinny się od niego trzymać z daleka. Na czym polega trening bokserski i jakie korzyści oferuje boks dla kobiet opowiada dr Katarzyna Maniszewska, prorektor ds. współpracy z zagranicą w warszawskiej uczelni Collegium Civitas, która od 4 lat ćwiczy boks w Fenix Fight Club.

Regularna aktywność fizyczna to nie tylko znakomity sposób na utrzymanie w normie swojej wagi i wymiarów, ale także na podniesienie ogólnej sprawności i odreagowanie stresów. Tradycyjnie dość sporym zainteresowaniem wśród panów cieszy się boks. Coraz częściej jednak również i przedstawicielki płci przeciwnej przejawiają zainteresowanie tym sportem. Boks dla kobiet niewiele różni się od męskiej wersji. Być może jest nieco mniej brutalny, ale wynika to głównie z mniejszej siły mięśni.

Boks dla kobiet: jak wygląda trening bokserski?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Boks uważa się za jeden z najstarszych sportów walki. Niektórym osobom niesłusznie kojarzy się on wyłącznie z agresywnymi walkami na ringu. Ale jaki na prawdę trening bokserski?

Dr Katarzyna Maniszewska: Zacznijmy od tego, że boks ma więcej wspólnego z szachami niż bójką. Niewiele ma wspólnego z walkami, które można oglądać w telewizji. To sport, który rozwija myślenie strategiczne. Naprawdę! Do tego dochodzi nauka cierpliwości. Zanim w ogóle możliwy jest udział np. w sparingu, potrzebne długie miesiące a czasem wręcz lata ćwiczeń. Jak również nauki wyprowadzania ciosów, obron, odpowiedniej pracy nóg, a także nauki odpowiedniego oddechu, tak, żeby dotlenić organizm przy intensywnych ćwiczeniach.

Wbrew pozorom trening bokserski to coś więcej niż uderzanie w wiszący worek. Prawdziwy trening bokserski zaczyna się od rozgrzewki. Dominują tu przede wszystkim ćwiczenia cardio i rozciąganie mięśni. Zapewne wiele osób kojarzy niepozorną skakankę z takimi treningami. I słusznie. Skakanka jest nieodzownym element rozgrzewki. I proszę mi wierzyć, szybkie skakanie kilka minut wcale nie jest tak proste, jak się wydaje. Trening bokserski to dość wymagający fizycznie trening. Poleca się go np. osobom chcącym się odchudzić czy wysmuklić sylwetkę. Ciało jest właściwie cały czas w ruchu, w interwałach korespondujących z długością rund bokserskich. Standardowo wynosi ona 3 minuty, czasem – 2.

Boks dla kobiet to prawdziwy spalacz kalorii. Nie ukrywam, że treningi są ciężkie. Ale nie warto od razu się poddawać. Trzeba po prostu trenować dalej i nie zrażać się po pierwszych treningach, że nie było np. kondycji.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i ciesz się pełnią możliwości.

Boks jest sportem, który wyrównuje szanse

Boks przez wielu uznawany jest za typowo męską dyscyplinę. A jednak coraz częściej na salach treningowych widzi się także kobiety. Dla kogo są zajęcia z boksu? I dlaczego tak fascynują kobiety?

Boks jest dla każdego. To sport, który nie wymaga dużych inwestycji, ta „bariera wejścia” widoczna przy sportach wymagających drogiego sprzętu lub wyposażenia, przy boksie praktycznie nie istnieje. Stąd zresztą mamy tak wielu wybitnych bokserów, którzy zaczynali w skrajnej biedzie.

Boks jest sportem, który wyrównuje szanse. Sukces zależy od ciężkiej pracy, talentu, determinacji, ale nie od pieniędzy. To piękna cecha tego sportu. Myślę, że dla wielu osób (nie tylko kobiet) fascynująca. Jednocześnie pamiętajmy, że wiele osób ćwiczy boks bez planów udziału w sparingach czy walkach. Można trenować boks, ograniczając się do ćwiczeń na workach lub także tarczowania, czyli pracy z trenerem, który wystawia specjalne miękkie tarcze, w które ćwiczący uderza. I jest to bardzo popularna forma.  Co istotne, jest to również sport dla osób w różnym wieku.

Kiedy cztery lata temu trafiłam do Fenix Fight Club na warszawskiej Pradze, przekonałam się, że to naprawdę sport dla każdego. Przyznam, że ja nie jestem typem sportowca. W pracy wiele godzin spędzam codziennie przy komputerze, nie jestem też najmłodsza i mój przykład pokazuje, że boks nie zawsze polega na walkach w ringu, a może to być po prostu super hobby, które dodatkowo znakomicie wpływa na zdrowie.

Jednak tak, jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej, istnieją sytuacje, w których trenowanie boksu nie jest zalecane. Do przeciwwskazań należą zwyrodnienia stawów, problemy zdrowotne z układem krążenia, a także układem kostno-stawowym.

Tutoriale internetowe nie zastąpią zajęć z trenerem

Czy da się nauczyć zadawania ciosów i stosowania uników samodzielnie? Co lepiej wybrać zajęcia indywidualne czy grupowe?

Zdecydowanie polecam zajęcia pod okiem profesjonalnego trenera. Przynajmniej na początku przygody z boksem. Trener pokieruje nami, pokaże, jak ćwiczyć w sposób prawidłowy, tak, żeby np. nie nabawić się kontuzji. Pan trener Migaczew, który był trenerem kadry narodowej i ma ogromne doświadczenie w kształceniu adeptów boksu, do każdego podchodzi w sposób indywidualny. Nawet jeśli uczestniczymy w zajęciach grupowych, możemy liczyć na indywidualne konsultacje i porady. To duży plus. Tego nie zastąpią tutoriale internetowe.

Boks dla kobiet: jakie są korzyści?

Regularne treningi boksu mogą przynieść kobietom szereg korzyści. Jakie są największe zalety boksu?

Liczne! Przede wszystkim dla zdrowia jak fizycznego tak i psychicznego. Boks dla kobiet to jeden ze sportów, które w bardzo dużym stopniu uruchamiają jednocześnie wiele partii mięśni. W trakcie treningu intensywnie pracuje całe ciało. Szczególnie mocno zaangażowane są mięśnie nóg i ramion. Ćwiczenia podczas treningu bokserskiego wzmacniają, znakomicie działając na wysmuklenie i ujędrnienie sylwetki. Boks jest zdecydowanie lepszy od medycyny estetycznej. A przy tym zdrowszy i tańszy. Także boks to prawdziwy eliksir młodości. Poza tym rozwija się refleks, umiejętność koncentracji, szybkiego reagowania. I sprawia, że jesteśmy po prostu silniejsze. Ponadto dzięki boksowi w bardzo szybkim tempie można pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się spektakularną, wysportowaną figurą.

Należy jednak pamiętać o tym, aby zadbać odpowiednio o ochronę ciała podczas treningu. Wyprowadzanie ciosów bez amortyzacji lub izolowania dłoni od uderzanej powierzchni, może zakończyć się nieprzyjemną kontuzją.

Czego boks uczy kobiet?

Determinacja w dążeniu do celu, zaangażowanie i gotowość do przezwyciężania własnych granic to nieodzowne cechy boksera. I kobiety, i mężczyzn boks uczy dyscypliny. Jak również szeroko rozumianej uczciwości – zasad fair play. Powiedziałabym, że również pokory, ale jednocześnie bardzo wzmacnia pewność siebie. Nie chodzi o to, żeby z ciosów robić użytek poza salą bokserską. Trener często powtarza nam, że boksu nie wynosi się na ulicę. Jednak sama świadomość, że potrafimy wyprowadzić cios, a co jeszcze ważniejsze – ciosu uniknąć – wzmacnia psychikę.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i ciesz się pełnią możliwości.

Boks daje ujście negatywnym emocjom

Czy boks to dobry sposób na radzenie sobie z emocjami?

Znakomity! Trening, podczas którego wylewamy siódme poty i intensywnie ćwiczymy uderzenia na workach bokserskich, daje ujście negatywnym emocjom, stresom dnia codziennego. Aktywny wysiłek fizyczny, który z pewnością stanowi boks, można traktować czasami jak katalizator złych emocji. Na sali bokserskiej przestaje się myśleć o problemach codziennych, liczy się tylko sport – dynamiczny i dający olbrzymią dawkę energii.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia.

Dr Katarzyna Maniszewska – doktor nauk humanistycznych, magister filologii germańskiej oraz magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, prorektor ds. współpracy z zagranicą w Collegium Civitas. Od 4 lat hobbystycznie ćwiczy boks w Fenix Fight Club w Warszawie.

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *