Bez okularów i soczewek, czyli laserowa korekcja wzroku

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Pacjenci mogą pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych, przywracając sobie pełną ostrość widzenia. Na temat laserowej korekcji wzroku rozmawiamy z dr n. med. Serhiy Kryvoviaz, ekspert chirurgii refrakcyjnej w Podillya Vision Center.

Z badań wynika, że aż 72 proc. Polaków ma wadę wzroku. Wady mogą być nabyte, jak również wrodzone. Z wadą refrakcji mamy do czynienia, gdy promienie światła wpadające do oka nie skupiają się na siatkówce, co skutkuje złym widzeniem.

Laserowa korekcja wzroku jak wygląda?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Istnieje kilka sposobów na korekcję wzroku: okulary, soczewki kontaktowe oraz laserowa korekcja wzroku. Ale czy wszystkie wady da się skorygować za pomocą laserowej korekcji wzroku? Ile trwa zabieg i czy jest bolesny?

Dr n. med. Serhiy Kryvoviaz: Zabieg laserowej korekcji wzroku jest procedurą jednodniową.  Za pomocą laserowej korekcji wzroku usuwane są: nadwzroczność, krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Cały zabieg trwa 12-15 minut na dwa oka. Chociaż krąży wiele mitów, to jednak laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna. Ponieważ nie wiąże się ona z dużą ingerencją w strukturę oka, jak również pacjent dostaje znieczulenie w postaci specjalnych krople do oczu. Warto jednak podkreślić, że podczas zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort.

Jak się przygotować do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jeżeli osoba nosi soczewki kontaktowe, to musi zaprzestać ich stosować. W przypadku miękkich soczewek jest to tydzień przed zabiegiem, a twardych – dwa tygodnie. Dwa dni przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków do twarzy, pudrów, cieni do powiek, tuszu do rzęs itd, jak również alkoholu. Nie można podawać się laserowej korekcji, jeżeli dolega nam kaszel lub katar. Może to bowiem wpłynąć na długość procesu rehabilitacji po zabiegu.



Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Po pierwsze wiek – pacjent nie może być młodszy niż 18 lat.  Także, aby zostać zakwalifikowanym do tego zabiegu wada musi być stabilna, czyli niezmienna w ciągu ostatniego roku. Odwarstwienie siatkówki, schorzenia reumatyczne, stany zapalne oczu też są przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku. Cukrzyca i inne choroby metaboliczne najczęściej także zalicza się do przeciwwskazań. Oddzielnie warto wspomnieć o ciężarnych kobiet i kobietach karmiących piersią. W czasie ciąży i laktacji zmienia się tło hormonalne kobiety, dlatego wyniki korekty mogą być nieprzewidywalne. Korektę można zaplanować miesiąc po zakończeniu karmienia.

Laserowa korekcja wzroku – efekty na jak długo?

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczne i jak długotrwałe są efekty?

Tak, zabiegi laserowej korekcji są bezpieczne, a efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe i trwają aż do końca życia. Jeżeli zaś istnieje ryzyko niedokorygowania wady wzroku, najczęściej możemy to zdiagnozować i informujemy o tym pacjentów jeszcze podczas pierwszej wizyty kwalifikacyjnej.

Jednak warto podkreślić, że w wieku 45-50 u większości ludzi zaczyna rozwijać się starczowzroczność. Starcza wada wzroku to nie choroba, a efekt naturalnego starzenia się organizmu, którego, niestety, nie da się powstrzymać. A więc na tym etapie, pacjent może potrzebować okularów do czytania.

Kobieta wyrzuca okulary do śmietnika po wykonaniu zabiegu laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku daje długotrwały efekt / Fot. Shutterstock

Zostaje tylko cięcie cesarskie?!

Czy to prawda, że po korekcji kobieta może urodzić tylko za pomocą cięcia cesarskiego?

Jest to mit. Przy czym został on obalony już dawno, a nadal jednak krąży w Internecie. Korekcja laserem nie sprawia, że oko jest bardziej narażone, jedynie modelują kształt rogówki, a więc nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby rodzić naturalnie. W mojej praktyce miałem już wiele przypadków, że kobiety po zabiegu rodziły w sposób naturalny. Jedynie przez okres pół roku po korekcji należy zaczekać z planowaniem ciąży, ponieważ wzrok jeszcze się stabilizuje.

Czy po zabiegu pacjent odczuwa ból i inne dolegliwości?

W dniu zabiegu przez pierwsze 3-4 godziny pacjent będzie odczuwać niewielki dyskomfort – łzawienie, swędzenie, światłowstręt lub delikatne uczucie ciała obcego pod powieką. Po zabiegu uczucie może utrzymywać się przez 1-2 dni. Jednak nie są to doznania tak odczuwalne, żeby klasyfikować ich jako ból.

Laserowa korekcja wzroku – ile trwa rekonwalescencja?

Czego unikać po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku, aby ten etap minął dobrze?

W pierwszym dniu po zabiegu nie wolno dotykać oczu rękami. W przypadku łzawienia należy umyć ręce i wytrzeć łzę tylko z policzka czystą chusteczką lub serwetką, przy tym delikatnie odpychając dolną powiekę. Również nie zaleca się używanie kosmetyków przez 2 tygodni po korekcji. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać oglądania telewizji, długiego czytania, używania komputera i urządzeń mobilnych, a także korzystania z kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze – jeszcze przez 6 tygodni po zabiegu. Przez miesiąc po laserowej korekcji wzroku pacjent musi się powstrzymać od wszelkich czynności związanych ze zwiększonym ryzykiem – gimnastyka, podnoszenie ciężarów, jazda na łyżwach, jazda na rowerze itd.

Pierwsze dni po zabiegu to czas, w którym organizm i oczy potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację, a także stałej kontroli. Jak często odbywają się wizyty po zabiegu korekcji wzroku?

Po korekcji laserowej ważne jest monitorowanie procesu gojenia. Pierwsza kontrola lekarska odbywa się od razu po korekcji – jeszcze w dniu zabiegu. Dlatego prosimy pacjenta założyć okulary przeciwsłoneczne i posiedzieć około godziny na sali pooperacyjnej z zamkniętymi oczami. Kolejna wizyta wymagana jest następnego dnia po zabiegu. Następnie kontrole odbywają się za 1, 3 i 6 miesięcy.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Laserowa korekcja wzroku: kiedy efekty?

Czy od razu po laserowej korekcji pacjent osiąga pełną jakość widzenia? Czy jednak na efekty zabiegu musimy zaczekać?

Efekty zabiegu będą zauważalne szybko. Najczęściej są one zauważalny tuż po korekcji. Jednocześnie warto podkreślić, iż najczęściej widzenie następnego dnia wynosi około 70-90%, u niektórych pacjentów czasami od razu 100%. Następnie w ciągu 2-3 tygodni ostrość całkowicie się stabilizuje. Należy również pamiętać, że ostateczne efekty zabiegu następują w ciągu 6 miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie nasz wzrok może się nieznacznie polepszać się czy też pogarszać. To normalny proces. Tak nasz mózg przyzwyczaja się do nowego wzroku.

Czy wada może się cofnąć do tego, co było przed korektą?

Jak już wspominałem, efekty laserowej korekcji wzroku są stałe. Stan na pewno nie wróci  do poziomu wyjściowego. Jeśli zaś wada wzroku  u pacjenta była bardzo duża, to po kilkunastu latach może wystąpić regresja na poziomie do jednej dioptrii. Ale jest to bardzo rzadkie.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *