Baza Żywności Ann: Ukryte zagrożenie, czyli alergia na orzeszki ziemne [AUDIO]

Alergia na orzeszki ziemne jest bardzo niebezpieczną alergią, ponieważ orzechy są bardzo silnymi alergenami, które mogą wywoływać wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Współistniejące uczulenia na więcej niż jeden gatunek orzechów, w tym orzeszki ziemne mogą występować u około 20-30% alergików. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy na pewno masz alergię pokarmową na orzeszki ziemne i co zrobić w przypadku jej wykrycia. Jakich produktów powinieneś unikać? Sprawdź jak może pomóc Baza Żywności Ann. 

W ostatnich latach liczba alergii na orzechy, w tym ciężkich, narastających z wiekiem, wzrasta. Najczęściej po spożyciu orzechów występuje swędzenie i opuchlizna ust i przełyku. Alergia na orzeszki ziemne jest częstym schorzeniem, szczególnie wśród dzieci. W krajach rozwiniętych szacuje się, że aż 1% populacji cierpi z powodu tej alergii.

Orzeszki ziemne lub arachidowe 

Orzeszki ziemne, znane również jako arachidy lub orzeszki arachidowe, są popularnym rodzajem orzechów, ale w rzeczywistości nie są orzechami w sensie botanicznym. Są to nasiona pochodzące z rośliny z rodziny bobowatych. Orzeszki ziemne są jednymi z najczęściej spożywanych orzechów na świecie. Charakteryzują się one wyglądem: rosną pod ziemią jako podszyte długimi łodygami, dlatego nazwa „ziemne”. Mają twardą skorupkę, a wewnątrz znajduje się jedno lub dwa nasiona, które są jadalne.

Orzeszki ziemne są bogate w wartości odżywcze i stanowią źródło białka, błonnika, tłuszczów jednonienasyconych. Jak również witamin – takich jak witamina E, witaminy z grupy B oraz minerałów. M.in. takich jak magnez, fosfor, potas i cynk). Są również źródłem kwasów tłuszczowych omega-6.

Orzeszki ziemne są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym do produkcji masła orzechowego, przekąsek, słodyczy, a także jako dodatek do sałatek i różnych potraw. Jednak u niektórych osób orzeszki ziemne mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Alergia na orzeszki ziemne: objawy 

Symptomy, jakie mogą pojawić się po spożyciu orzeszków ziemnych, mogą być poważne i obejmować problemy z oddychaniem i krążeniem, obrzęk błon śluzowych oraz wstrząs anafilaktyczny. 4 z 7 przypadków śmierci było związanych ze spożyciem orzeszków ziemnych lub masła arachidowego.

Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Orzech laskowy – jedna z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowej

Orzeszki ziemne są także popularne w kuchniach orientalnych, takich jak wietnamska, chińska i tajlandzka. Dodawane są do wielu potraw, co może stanowić ryzyko dla osób uczulonych. Jeśli po spożyciu orzeszków ziemnych wystąpiły następujące objawy: zmiany na skórze, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaczerwienienie i łzawienie oczu, pieczenie jamy ustnej, lub obrzęk warg, możemy podejrzewać alergię na orzeszki ziemne. Do bardzo rzadkich powikłań należą objawy neurologiczne oraz powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej. Czas od spożycia orzeszków do wystąpienia reakcji waha się od kilku minut do kilku godzin. 

Do czynników zwiększających nasilenie objawów alergii na orzeszki ziemne należy spożycie większej ilości alkoholu. Alkohol może wywołać reakcje alergiczne poprzez zwiększenie przepuszczalności bariery jelitowej, co umożliwia większy kontakt alergenów z układem odpornościowym.

Alergia na orzeszki ziemne – diagnostyka

Pierwsze objawy alergii na orzeszki ziemne pojawiają się przede wszystkim u dzieci, dlatego najczęściej diagnostyką choroby oraz jej leczeniem zajmują się lekarze pediatrzy. Diagnostyka alergii na orzeszki ziemne jest kluczowym procesem mającym na celu potwierdzenie obecności uczulenia oraz określenie reakcji organizmu na ekspozycję na alergen. Przy podejrzeniu alergii na orzeszki ziemne, przeprowadza się różne metody diagnostyczne, takie jak szczegółowy wywiad medyczny, testy skórne, badania laboratoryjne oraz testy prowokacyjne.

Wykonanie tych testów powinno odbywać się pod nadzorem doświadczonego alergologa, najlepiej w specjalistycznym ośrodku alergologicznym. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia alergii na orzeszki ziemne lub jakiekolwiek inne alergeny. Unikanie alergenów oraz stosowanie leków przepisanych przez lekarza mogą pomóc w kontrolowaniu objawów alergii i poprawie jakości życia. 

Długie składy i nieczytelne informacje? Pomoże Baza Żywności!

Orzeszki ziemne często są używane w produkcji wyrobów cukierniczych, lodów, płatków śniadaniowych i chleba pełnoziarnistego. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety na produktach spożywczych, aby być świadomym, czy zawierają one te składniki. Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Z pomocą przychodzi Baza Żywności Ann!

W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *