Bakterie i wirusy: co o nich wiesz? [QUIZ ANN]

Choroby mogą mieć różnorodne przyczyny. Za ich rozwój odpowiadają m.in. czynniki zakaźne, do których należą bakterie i wirusy. Czy wiesz czym one różnią się od siebie? A także czy wiesz, jakie choroby wywołują bakterie, a które wirusy? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia, rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Odra objawia się gorączką, wysypką i stanem zapalnym błon śluzowych. Występuje najczęściej w wieku dziecięcym. Jest zaraźliwą chorobą o przebiegu:

quiz Fot. Prostock-studio / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Wywołuje ją szybko rozprzestrzeniający się wirus odry (paramyxowirus). Do zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Meningokoki to:

quiz Fot. AGPhotography / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Meningokok (łac. Neisseria meningitidis) jest wewnątrzkomórkową bakterią, której jedynym rezerwuarem jest człowiek. Bakterie kolonizują nosogardło i wykrywa się je u około 10% zdrowych ludzi mimo całkowitego braku jakichkolwiek objawów klinicznych. Inwazyjna choroba meningokokowa jest to ciężka, gwałtownie postępująca choroba która może doprowadzić do niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Choroba ta należy do grupy chorób zakaźnych. Wywoływana jest przez bakterie. Do objawów choroby należą nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka i biegunka. Ta choroba to:

quiz Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Salmonella należy do grupy chorób zakaźnych. Wywoływana jest przez bakterie Salmonella typhimurium oraz Salmonella enteritidis. Są to dwa typy bakterii, które są najczęstszą przyczyną zakażeń w Polsce i innych krajach. Po raz pierwszy pałeczki salmonelli zostały odkryte przez amerykańskiego weterynarza Daniela E. Salmona w 1885 roku.

Polio, to groźna zakaźna choroba wirusowa, wywołana przez:

quiz Fot. Khunatorn / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Polio to choroba „brudnych rąk” wywołana przez poliowirusy. Istnieją 3 typu poliowirusów, które nieznacznie różnią się zakaźnością i nasileniem objawów.

Wnikają do organizmu po zabrudzeniu rany ziemią. Wytwarzają silnie trującą substancję powodującą skurcze mięśni. Chodzi o:

quiz Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Tężec jest ciężką chorobą układu nerwowego cechującą się skurczami mięśni. Chorobę wywołuje zakażenie rany beztlenową bakterią – laseczką tężca. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku zabrudzenia rany lub skóry w jej okolicy ziemią. Choroba występuje na całym świecie, ale zakażenia są częstsze w krajach o niższych standardach higieny.

Ospa jest groźną chorobą zakaźną:

quiz Fot. polya_olya / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wirus, będący przyczyną ospy, pozostaje w organizmie do końca życia. Szacuje się, że ok. 90% przypadków zachorowań na ospę dotyczy małych dzieci.

Jak nazywają się grupy, w których mogą występować bakterie?

Bakterie i wirusy Fot. podlaski49 / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Komórki bakteryjne mogą występować pojedynczo lub łączyć się w kolonie, w których pojedyncze komórki po podziale pozostają połączone ze sobą ścianami komórkowymi lub śluzem. Jeśli bakteria oddzieli się od kolonii, może funkcjonować jak odrębny organizm jednokomórkowy i dawać początek kolejnej kolonii.

Wirusy nie są zaliczane do organizmów żywych, ponieważ:

quiz Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wirusy nie mogą samodzielnie żyć, nie oddychają, nie rosną, nie odżywiają się, nie wydalają, nie mają własnego metabolizmu. Są aktywne po wniknięciu do komórki gospodarza i tylko wtedy mogą się namnażać. Z biologicznego punktu widzenia nie można ich zaliczyć nawet do organizmów, ponieważ nie mają nawet budowy komórkowej.

Jaką chorobę wyleczymy antybiotykami?

quiz Fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Antybiotyki są stosowane w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie i co do zasady nie stosuje się ich w leczeniu zakażeń wirusowych, gdyż po prostu nie działają one na wirusy. Jeśli osoba jest chora na grypę - nie podajemy antybiotyku. Ponieważ grypa jest wywołana przez wirusa grypy.

Zakażenie pneumokokiem jest przyczyną wielu groźnych chorób. Której?

quiz Fot. Artur / Adobe Free Stock
Dobrze! Źle!

Bakteria zwana Streptococcus pneumoniae („pneumokok”) jest najczęstszą przyczyną zapalenia płuc występującego w dużych skupiskach ludności. Jak również jest częstą przyczyną bakteriemii oraz zapalenia opon mózgowych u dzieci i dorosłych.

Bakterie i wirusy: co o nich wiesz? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi! Twoja wiedza na temat wirusów i bakterii jest imponująca! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele o wirusach i bakteriach. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź inne Quizy i swoją wiedzę z Ann:

1 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ліда
?
?