
Kołatanie serca, duszność i ból w klatce piersiowej. To objawy, które powinny skłonić do wykonania EKG. To badanie, które pokazuje prace serca oraz wykrywa jego zaburzenia. Jak wygląda badanie EKG i czy jest wskazane dla każdego? Na te pytania odpowiada Martyna Stoga, pielęgniarka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Badanie EKG
EKG polega na odczycie impulsów elektrycznych. Powstają one podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego.
– EKG (inaczej elektrokardiografia) to zapis aktywności serca polegający na prawidłowym przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej. Wykrywa ewentualne zaburzenia pracy serca – tłumaczy pielęgniarka Martyna Stoga.
Zapis aktywności serca nazywany jest elektrokardiogramem. Krzywa, którą pokazuje zapis wykazuje wychylenia w górę i w dół w stosunku do linii podstawowej. Wychylenia noszą nazwę załamków. Badanie dobrze jest wykonać, gdy czujemy kołatanie serca, duszność w klatce piersiowej lub ból. Można je również wykonać przy wysokim ciśnieniu tętniczym.
Jak wygląda badanie?
Przed wykonaniem badania pielęgniarka odtłuszcza skórę pacjenta i przykleja elektrody. Sześć elektrod umieszcza na klatce piersiowej (elektrody przedsercowe) oraz po jednej na nadgarstkach i na kostkach nóg (elektrody kończynowe). Łącznie dziesięć elektrod, z których każda ma przypisane miejsce na ciele i jest oznaczona odpowiednim kolorem lub symbolem.
– Osoba wykonująca musi zadbać, aby nie było żadnych zakłóceń, elektrody musza przylegać idealnie, nic nie może się odpiąć. Gdy zapis jest „równy”, nie zamazany przystępujemy do wydruku. Można wykonać w krótkiej formie lub dłuższej, żeby zobaczyć dłuższą prace serca. Prosimy pacjenta by nie wykonywał gwałtownych ruchów podczas wykonywania badania – dodaje.

Badanie EKG serca – co wykrywa?
Badanie EKG pozwala określić zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków, niedokrwienie lub zawał.
– EKG pomaga we wstępnym rozpoznaniu wad zastawek serca, zapalnych chorób mięśnia sercowego, wad wrodzonych lub spowodowanych toksynami. Ale najważniejszą zaletą EKG jest ujawnianie niedokrwienia mięśnia serca, cech zawału lub pozostałej po nim. Można odczytać dokładną częstość pracy serca (czyli liczbę uderzeń na minutę), występowanie częstych zaburzeń rytmu serca (nadkomorowych czy komorowych) i występowanie bloków przewodzenia – wyjaśnia Martyna Stoga.
Badanie EKG serca może wykazać również przerost komór, a nawet zbyt wysoki poziom potasu w organizmie.
Badanie jest zlecane również u osób z rozpoznaną już chorobą układu sercowo-naczyniowego. Wówczas celem badania jest analiza zmian elektrokardiograficznych. Mogą być one przydatne w ocenie:
- skuteczności zastosowania leczenia farmakologicznego i elektroterapii,
- skutków ubocznych działania podawanych leków,
- ryzyka leczenia chirurgicznego.
Interpretacja wyników badania EKG jest skomplikowana. Zajmują się nią lekarze kardiolodzy.
Jeśli zapis badania EKG wykazuje nieprawidłowości, to wówczas pacjent może być skierowany na badanie USG serca. Może mieć również zalecenie założenia aparatu Holtera EKG, który wykonuje pomiary przez 24 lub 48 godzin. W warunkach szpitalnych nawet 7 dni.
Badanie EKG – przeciwwskazania
EKG jest badaniem nieinwazyjnym.
– Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do wykonania EKG, jest ono bezbolesne i w pełni bezpieczne. Wykonuje się je dzieciom, dorosłym i nawet kobietom w ciąży – wyjaśnia pielęgniarka.
Jak przygotować się do badania?
Do badania EKG nie ma specjalnego przygotowania. Natomiast przed badaniem trzeba unikać aktywności fizycznej. Nawet wejścia po schodach. Wówczas konieczny jest kilkuminutowy odpoczynek. Przyspieszona akcja serca może zaburzać wyniki badania.
Ważne jest by pamiętać, aby przed badaniem poinformować o przyjmowanych lekach. Niektóre leki, takie jak: przeciwdepresyjne i przeciwalergiczne, mogą przyczynić się do zaburzenia rytmu serca. Konieczne jest też poinformowanie lekarza lub pielęgniarki o innych chorobach jakie zostały u nas zdiagnozowane. Na przykład przebyty udar mózgu, nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz kamica żółciowa.
Przed rozpoczęciem badania lepiej powstrzymać się od picia zimnych napojów i kawy.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: