Badania profilaktyczne – kiedy i jakie wykonać w trosce o zdrowie? [QUIZ ANN]

Aby jak najszybciej wykryć choroby jakie mogą pojawić w każdym momencie naszego życia, warto wykonać badania profilaktyczne. Nawet te podstawowe badania diagnostyczne mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy regularne pomiary ciśnienia pomogą ustrzec się udaru? Czy badanie moczu pomoże kontrolować pracę nerek? A czy wykonana przynajmniej raz w roku cytologia pozwoli ustrzec się raka szyjki macicy? Kiedy najlepiej zbadać poziom cukru i zapobiec cukrzycy? Sprawdź swoją wiedzę w Quiz Ann! Życzymy udanej zabawy!

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia rozwiązuj quizy i odbieraj nagrody!

Zaczynamy! Przed Tobą 10 pytań! Powodzenia!

Czy każda kobieta po 20 roku życia powinna wykonywać ...

młoda kobieta, badania, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Każda kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna regularnie odwiedzać swojego lekarza prowadzącego i wykonywać badania profilaktyczne. Młode osoby nie powinny zaniedbywać kwestii zdrowia. Nigdy nie jest za wcześnie na monitorowanie stanu zdrowia Dzięki temu łatwiej będzie w porę wychwycić objawy chorobowe i oczywiście podjąć odpowiednie kroki lecznicze.

Pomiędzy 30 a 40 rokiem życia do kalendarza obowiązkowych badań warto włączyć badanie okulistyczne z badaniem dna oka. Jak często je wykonywać?

badanie wzroku, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Pacjenci pomiędzy 30 a 40 rokiem życie powinni co 5 lat wykonać badanie dna oka. Okazuje się, że poza zdiagnozowaniem ewentualnych zmian w siatkówce - badanie dna okaz umożliwia również zdiagnozowania np. nadciśnienie tętniczego, cukrzycy czy miażdżycy.

Badanie densytometryczne, polegające na ocenie gęstości kości powinni regularnie wykonywać ...

badanie gęstości kości, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Densytometria jest szczególnie przydatna w diagnostyce i kontroli rozwoju osteoporozy. Powinni ją wykonywać zarówno kobiety jak mężczyźni. Szczególnie seniorzy. Zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości. Wtedy nasze kości są bardziej podatne na złamania.

Zaleca się, aby profilaktyczne badanie jelita grubego (kolonoskopia) pacjenci wykonywali ...

badania jelita grubego, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Jeśli nie stwierdzi się w badaniu kolonoskopowym żadnych zmian patologicznych - to kolejna kolonoskopia może być wykonana za 10 lat. Natomiast w przypadku, gdy podczas badania zostaną ujawnione zmiany - badania mogą zostać zlecone częściej.

Czy mężczyźni po 40 roku życia powinni regularnie badać poziom hormonów tarczycy?

mężczyzna, badanie tarczycy, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Gruczoł tarczowy (tarczyca) odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka bez względu na płeć. Zaburzenia pracy tarczycy mogą wystąpić również u mężczyzn niosąc za sobą takie objawy jak np. duszności, kaszel, chrypa, ucisk o okolicach szyi czy problemy z połykaniem. Zaburzenia tarczycy wpływają również na potencję. Dlatego mężczyźni powinni również regularnie badać poziom hormonów tarczycy.

Kobiety po 50 roku życia powinny planować wizyty ginekologiczne nie rzadziej niż ...

ginekologiczny gabinet
Dobrze! Źle!

Optymalnie byłoby, gdyby każda kobieta zgłaszała się na badania kontrolne u ginekologa co pół roku. Ale jak mówią lekarze, jeśli jest zdrowa, wizytę kontrolną powinna mieć przynajmniej raz w roku. Profilaktyczne badania ginekologiczne ułatwiają wczesne wykrycie najbardziej powszechnych kobiecych chorób nowotworowych. Na przykład raka piersi czy raka szyjki macicy.

Profil lipidowy to badanie, które wykonywane regularnie pozwala wykryć ....

badanie krwi, cholesterol, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Kontrola gospodarki lipidowej jest ważna u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, z nadciśnieniem tętniczym. Podwyższone składowe profilu lipidowego wskazywać mogą na choroby nerek lub tarczycy. Zachowanie odpowiedniego bilansu pomiędzy składnikami profilu lipidowego chroni przed pojawieniem się poważnych dolegliwość m.in. miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca, a nawet udarem mózgu.

Każda kobieta po ukończeniu 20 r.ż. powinna wykonywać samobadanie piersi. W jakich dniach cyklu najlepiej to zrobić?

samobadanie piersi, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Takie badanie najlepiej wykonać pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. Od drugiej połowy cyklu, piersi mogą mieć zgrubienia, co jest zupełnie normalne, ale utrudnia wykrycie zmian i wyczucie ich pod palcami. Bardzo ważna jest również regularność. Dzięki niej kobieta jest w stanie stwierdzić pojawienie się nowych grudek, torbieli czy guzków.

Jak często mężczyźni powinni wykonywać kontrolne badania (per rectum) w kierunku raka stercza?

mężczyzna u lekarza, Quiz fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wszyscy mężczyźni po 50 roku życia powinni się zbadać przynajmniej raz w roku. Niezależnie od tego, czy mają dolegliwości, czy nie mają. Można wtedy ocenić, czy występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka stercza. Wizyta u specjalisty raz w roku pozwala również szybko wykryć raka prostaty.

Które z poniższych objawów powinny skłonić do zbadania poziomu cukru?

fot. Shutterstock
Dobrze! Źle!

Wszystkie wymienione objawy to powody, które powodują, że warto zbadać poziom cukru we krwi. Nawet jeśli nie mamy specjalnych zaburzeń zdrowotnych warto zbadać ten parametr co jakiś czas. Na przykład raz w roku. Badanie glikemii pomoże w monitorowaniu i ewentualnym uprzedzeniu cukrzycy. A każdy niepokojący objaw należy konsultować z lekarzem.

Badania profilaktyczne – kiedy i jakie wykonać w trosce o zdrowie? [QUIZ ANN]
Jest całkiem nieźle!
Świetnie! Znasz kilka odpowiedzi, ale mniej niż połowę poprawnych! Czytaj częściej www.Ann-Zdrowie.pl i wzbogacaj swoją wiedzę na bieżąco!
Bardzo dobry wynik!
Znasz większość poprawnych odpowiedzi! Twoja wiedza na temat badań diagnostycznych i profilaktyki w trosce o zdrowie jest imponująca! Zostań z nami, czytaj www.ann-zdrowie.pl i dowiedz się jeszcze więcej.
BRAWO!
Wow! Jesteś prawdziwym ekspertem bądź ekspertką! Wiesz naprawdę wiele na temat badań diagnostycznych i profilaktyki w trosce o zdrowie. Czytaj www.Ann-Zdrowie.pl, żeby wiedzieć jeszcze więcej!

Udostępnij swój wynik

Rozwiązuj quizy w aplikacji Ann Asystent Zdrowia i odbieraj nagrody! Sprawdź wszystkie możliwości Ann w swoim telefonie za darmo!

Sprawdź swoją wiedzę w innych Quizach:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *