Czy Twoja skóra jest sucha i zaczerwieniona, a w dodatku pojawiają się na niej grudki lub pęcherzyki? Nie możesz spać w nocy z powodu silnego świądu? To może być atopowe zapalenie skóry. Choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób leczy się atopowe zapalenie skóry i jak pielęgnować skórę atopową? Dowiedz się z Ann!
Powszechna choroba
Atopowe zapalanie skóry (AZS) jest związane ze stanem zapalnym skóry wywołanym uczulającymi alergenami. To bardzo powszechna choroba, której częstość występowania z roku na rok jest coraz większa. Najbardziej narażone na dolegliwość są dzieci oraz niemowlęta. Jednak atopowe zapalenie skóry może pojawić się również u osób dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Niestety przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Na rozwój choroby z pewnością mają wpływ czynniki genetyczne, a także zanieczyszczenie środowiska i klimat. Istotnym czynnikiem jest również nieprawidłowa budowa skóry, w wyniku czego jest ona przesuszona.
Objawy atopowego zapaleniu skóry zwiększają się w bardzo wysokiej, a także w bardzo niskiej temperaturze. Negatywny wpływ na stan skóry ma także pot, dlatego podczas uprawiania aktywności fizycznej objawy również mogą się nasilać. Zaostrzenie symptomów następuje też podczas kontaktu z alergenami – zarówno wziewnymi, jak i pokarmowymi. W przypadku osób dorosłych częstymi alergenami są pyłki roślin, roztocze czy sierść zwierząt.
Czytaj także: Skaza białkowa nie dotyczy tylko niemowląt
Na nasilenie objawów mają także wpływ różnego rodzaju podrażnienia skóry, infekcje, przeziębienie, grypa. Warto wiedzieć, że na stan skóry oddziałują również silne emocje i przewlekły stres.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Skóra atopowa ma bardzo charakterystyczny wygląd. Pojawiają się na niej zmiany w postaci pęcherzyków i grudek. Skóra jest zaczerwieniona i swędząca, szczególnie w nocy. Z powodu silnego świądu mogą pojawić ślady po drapaniu i strupy.
W przypadku osób dorosłych zmiany występują przede wszystkim na twarzy, karku, dłoniach, stopach oraz dołach łokciowych i podkolanowych. Wraz z rozwojem choroby skóra staje się gruba i wysuszona.
Warto wiedzieć, że objawy atopowego zapalenia skóry mogą przypominać inne choroby takie jak np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub alergię. Z tego powodu bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i wdrożenie leczenia.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że leczenie polega na łagodzeniu objawów i zwiększeniu komfortu życia chorego. Lekarz może przepisać leki do miejscowego stosowania na skórze, ale bardzo ważne jest także unikanie czynników drażniących. Warto wiedzieć, że choroba na charakter nawracający, czyli może powrócić nawet po poprawie stanu skóry. Walka z atopowym zapaleniem skóry wymaga cierpliwości oraz pełnego zaangażowania chorego.
Aby zmniejszyć objawy, należy zrezygnować z długich kąpieli, unikać skrajnych temperatur i pocenia się. Skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem, a do jej pielęgnacji powinno się używać wyłącznie środków nawilżających, zaleconych przez lekarza. Należy też uważać na silne detergenty do prania i inne środki chemiczne. Skóry nie powinno się drapać, ponieważ doprowadza to do zaostrzenia objawów choroby. W miarę możliwości należy unikać silnego stresu, a jeśli jest to trudne – warto skorzystać z technik relaksacyjnych.
Aplikacja pomocna w walce z alergią
Jeśli przyczyną choroby jest dany alergen, to bardzo ważne jest unikanie czynnika uczulającego. Atopowe zapalenie skóry mogą wywołać zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe.
Jeśli mamy do czynienia z alergenem pokarmowym i musimy wprowadzić dietę eliminacyjną, to warto skorzystać z pomocy Bazy Żywności Ann. To funkcjonalność dostępna w aplikacji Ann Asystent Zdrowia, dzięki której unikanie alergenu będzie prostsze. Kliknij i dowiedz się więcej.
* Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej ciekawych materiałów w Ann: