Adopcja zarodka – szansa na rodzicielstwo, gdy inne metody zawodzą

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Niepłodność to choroba, która dotyka wile par. Kiedy wydaje się, że wszystkie metody leczenia niepłodności zostały wyczerpane, szansą na posiadanie potomstwa może być adopcja zarodka. Kto powinien ją rozważyć? Czy każdy może zostać dawcą? Jak przebiega procedura i jaka jest skuteczność ? Na te i inne pytania dotyczące adopcji zarodka odpowiada dr n. med. Jan Domitrz, specjalista w dziedzinie ginekologii, położnictwa i endokrynologii z Kliniki Artemida.

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w Polsce ok. 1,5 miliona par walczy z niepłodnością, co stanowi około 15-20 % par w wieku rozrodczym. Pary, które nie mogą uzyskać własnych zarodków, mają możliwość skorzystania z adopcji prenatalnej i w ten sposób spełnić swoje marzenia o macierzyństwie.

Adopcja zarodka: czasem to jedyna szansa na posiadanie potomstwa

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Czym właściwie jest adopcja zarodków?

Dr n.med. Jan Domitrz: Adopcja zarodka, czyli adopcja prenatalna jest najrzadszą metodą leczenia niepłodności w Polsce. Jest ona alternatywą w sytuacjach, kiedy inne metody zawodzą. Gdy problem niepłodności leży po obydwu stronach, rozwiązaniem jest właśnie adopcja zarodka. Czasami do tej procedury przystępujemy, kiedy wielokrotne próby z materiałem genetycznym rodziców nie dają efektu.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Dla kogo jest zalecana procedura adopcji prenatalnej?  I czy samotna kobieta może z niej skorzystać?

Do takiej procedury kwalifikowani są tacy pacjenci, u których uzyskanie ich własnego zarodka jest niemożliwe. Na przykład zarodki obarczone są defektem genetycznym i nie dają szansę albo dają bardzo małą szansę urodzenia zdrowego dziecka. Z adopcji prenatalnej może także skorzystać para, u której zdiagnozowano niski potencjał rozrodczy.

W Polsce prawo zabrania adopcję przez osoby niebędące w związkach lub pary homoseksualne. Z adopcji może skorzystać tylko para pozostająca w związku małżeńskim, bądź związku nieformalnym. W drugim przypadku konieczne jest zadeklarowanie chęci ojcostwa przez partnera w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Po 20 latach zamrożone zarodki trafiają do banku

A kto może być dawcą? Jakie warunki należy spełnić?

W Polsce każda para posiadająca zamrożone zarodki, z których nie będzie korzystać, może je oddać do adopcji. Oboje dawców muszą wyrazić świadomą zgodę na przekazanie zarodka do adopcji. Także zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 r. do adopcji prenatalnej przechodzą zarodki, które są przechowywane ponad 20 lat.

Kobieta w ciąży trzymająca na brzuchu małą pluszową przytulankę niedźwiadka.
Przygotowanie do adopcji zarodka właściwie jest proste; Fot. Natalia Deriabina / Ann Asystent Zdrowia

Adopcja zarodków: bierze się pod uwagę kolor oczu, włosów, grupa

Czy procedura przygotowania się do adopcji jest skomplikowana?

Dr n.med. Jan Domitrz: Przygotowanie do adopcji zarodka właściwie jest proste. Zarodki pochodzą ze specjalnych banków komórek rozrodczych i zarodków. Najczęściej znajdują się one przy Ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. W Banku zostają zarodki po pacjentach, którzy poddawali się leczeniu niepłodności, zakończyli te leczenie, na przykład uzyskując ciążę, i nie chcą mieć więcej dzieci. W takiej sytuacji mogą oni podjąć decyzję o przekazaniu zarodków do adopcji.

Jeśli para zdecyduje się na adopcję komórek rozrodczych, to wówczas przeprowadzamy dokładny wywiad lekarski. Wykonujemy typowe badania ginekologiczne, badania hormonalne, badania tarczycy. Czasem poddajemy pacjentów badaniom psychologicznym. Ma to na celu odpowiedzieć na pytanie, czy ciążą takiej pacjentki, nie będzie stanowiła zagrożenia dla jej życia i zdrowia.

W cyklu, poprzedzającym transfer, ustala się protokół przyjmowania leków oraz wykonuje się badanie USG, które potwierdzi gotowość do przyjęcia zarodka. Następnie ustalamy datę transferu i ewentualne procedury dodatkowe, zwiększające szansę na implantację zarodka. Lekarz, dokonując wyboru dawczyni, bierze pod uwagę podobieństwo cech fenotypowych i morfologicznych. Uwzględnia takie parametry jak grupę krwi, kolor oczu, kolor włosów i wzrost.

Po wszczepieniu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków.



Podobają Ci się nasze artykuły? Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia na swój telefon i pomóż nam się rozwijać!

Adopcja zarodka: nie zawsze kończy się sukcesem

Jaka jest skuteczność adopcji zarodka? Czy są gwarancje, że adopcja zakończy się sukcesem?

Dr n. med. Jan Domitrz: Niestety, nie ma żadnych gwarancji, że adopcja zakończy się sukcesem. Skuteczność tej metody waha się w granicach 25-30% w każdym transferze. Jednak należy pamiętać, że dla wielu par jest to jedyna szansa na spełnienie marzeń o ciąży i urodzeniu dziecka, a więc nawet te 30% to dla nich dużo.

Mężczyzna przytula kobietę w ciąży
W Polsce każda para posiadająca zamrożone zarodki, z których nie będzie korzystać, może je oddać do adopcji; Fot. Andrii Medvediuk / Shutterstock.com

Jakie są koszty adopcji zarodka?

Koszty adopcji prenatalnej są dużo niższe niż normalnej procedury in vitro, ponieważ para nie ponosi kosztów stymulacji, pobrania, znieczulenia. Warto też podkreślić, że przekazanie zarodka do adopcji nie wiążę się z żadnym wynagrodzeniem. Prawo Polskie nie pozwala brać opłat ani przyjmować innych korzyści majątkowych za przekazanie zarodka do adopcji lub jego przyjęcie.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych artykułów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *