Alkoholizm staje się coraz większym problemem. Zwiększa się liczba kobiet nadużywających alkoholu, a także obniża się wiek pijących. Co warto wiedzieć o alkoholizmie i jak sobie radzić z uzależnieniem od alkoholu?
Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce aktuanie jest około 900 tysięcy osób uzależnionych.
Alkoholizm jest zaburzeniem psychicznym
Zespół uzależnienia od alkoholu jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę i zajmuje miejsce wśród zburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Alkoholizm polega na utracie kontroli nad ilością przyjmowanego do organizmu alkoholu. Choroba alkoholowa jest przewlekłą chorobą wywołaną uzależnieniem od alkoholu przebiegająca z nawrotami.
– Uzależnienie od alkoholu jest utratą możliwości kontrolowania swojego życia. Alkohol wypijany w dużych ilościach zawsze prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością i sprawia, że przestajemy logicznie myśleć. U osób uzależnionych picie zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem – mówi w rozmowie z Ann Mirosław Olszewski, mgr pedagogiki resocjalizacyjnej, specjalista psychoterapii uzależnień w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień „Skrzydła”.
Dlaczego uzależniamy się?
Alkoholizm jest problemem, którym zajmują się medycyna, psychologia, socjologia, a także inne nauki. Istnieje wiele powodów dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu. Są to m.in. czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne. Ich kombinacje mogą być różne, ale, żeby doszło do uzależnienia, wystarczy wystąpienie chociażby jednego z nich. W grupie ryzyka uzależnienia od alkoholu znajdują się dzieci alkoholików, a także kobiety. Osoby takie są bardziej narażone na popadnięcie w nałóg alkoholowy.
– Kobiety są bardziej wrażliwe na alkohol i łatwiej się uzależniają. Jest to związane z czynnikami biologicznymi – kobiety mają znacznie mniejszą odporność na działanie napojów wysokoprocentowych. Również kobiety szybciej się upijają ze względu na metabolizm – podkreśla specjalista psychoterapii uzależnień.
Alkoholizm: objawy
Objawy uzależnienia różnią się w zależności od osoby, która go doświadcza. Mogą pojawiać się w różnej kolejności oraz w różnym nasileniu. Najczęstszymi objawami choroby alkoholowej są:
- głód alkoholowy
- brak kontroli nad piciem
- objawy i drgawki abstynencyjne
- zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań
Często alkoholizm powoduje też problemy z pamięcią, które potocznie są nazywane „urwanym filmem”.
– U osoby uzależnionej występuje alkoholowy zespół abstynencyjny, czyli zespół odstawienny. Są to objawy psychosomatyczne, które występują u osób uzależnionych od alkoholu w sytuacji zaprzestania przyjmowania alkoholu lub znacznego zmniejszenia jego dawek. Kac albo syndrom dnia poprzedniego zaś jest najczęstszym objawem pojawiającym się po uprzednim nadużyciu substancji psychoaktywnej – alkoholu. Osoba uzależniona od alkoholu też odczuwa kaca, chyba że ma ciąg alkoholowy – permanentny stan nietrzeźwości – mówi mgr Mirosław Olszewski.
Leczenie uzależnienia od alkoholu
Jak już wspomnieliśmy na początku alkoholizm to choroba i należy ją leczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie w specjalnych placówkach. W Polsce działa wiele poradni leczenia uzależnionych od alkoholu i aby się do nich zgłosić nie jest konieczne żadne skierowanie ani spełnienie szczególnych warunków. Spis tego rodzaju instytucji można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Statystyki pokazują, że głównym elementem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jednakże leczenie odwykowe może przebiegać też w formie terapii zajęciowej, formie ambulatoryjnej lub w odosobnionym ośrodku.
Warto podkreślić, że leczenie uzależnienia od alkoholu jest w Polsce bezpłatne bez względu na posiadanie czy brak ubezpieczenia.
Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia