Wymioty, pokrzywka, a nawet astma. Takie objawy mogą pojawić się u osoby, która ma alergię na jęczmień. Pojawiają się bezpośrednio po spożyciu ziaren zboża, jak i produktów, które go zawierają. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy na pewno masz alergię pokarmową na jęczmień i co zrobić w przypadku jej wykrycia. Jakich produktów powinieneś unikać? Sprawdź jak może pomóc Baza Żywności Ann.
Jęczmień jest stosowany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i przemysłowym. Używa się go do wytworzenia słodu jęczmiennego stosowanego chociażby do słodzenia różnego rodzaju wyrobów cukierniczych. Wytwarzane są z niego różnego rodzaju kasze (kasza pęczak, perłowa, otręby). Poza tym młody jęczmień można stosować jako suplement diety. Wykorzystuje się go do soków, proszku, czy tabletek. Palone ziarno jęczmienia można znaleźć w kawie zbożowej.
Jęczmień jest zbożem, który zawiera witaminy, minerały oraz błonnik.
Właściwości prozdrowotne jęczmienia
Jęczmień korzystnie wpływa na pracę trzustki, śledziony, żołądka, czy jelita. Wzmacnia też układ nerwowy i serce. Obniża poziom cholesterolu i jest doskonałym lekiem przeciwnowotworowym oraz przeciwwirusowym.
Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Orzech laskowy – jedna z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowej
Alergia na jęczmień
Alergia pokarmowa na jęczmień powstaje w wyniku kontaktu organizmu z alergenem. Wówczas dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który identyfikuje go jako zagrożenie.
Objawy alergii na jęczmień są różne. Pojawiają się problemy z układem oddechowym, pokarmowym oraz reakcje skórne.
Objawy alergii na jęczmień
- Pokarmowe: bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunka.
- Skórne: pokrzywka, nasilenie się objawów atopowego zapalenia skóry, wypryski.
- Oddechowe: trudności w oddychaniu.
- W skrajnych przypadkach: zawroty głowy, przyspieszone tętno, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata przytomności, czy wstrząs anafilaktyczny.
Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na jęczmień dobrze jest wykonać test. Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Test potwierdzający lub wykluczający alergię na zboża IgE-zależną wykonywany jest dla czterech podstawowych alergenów: pszenicy, żyta, jęczmienia oraz ryżu. Wynik badania powinno się skonsultować z alergologiem.
Uczulać może wszystko, co zawiera w swoim składzie to zboże. Są to między innymi: kasze, mąki oraz produkty słodzone słodem jęczmiennym. Dlatego mając alergię na jęczmień, konieczna jest całkowita rezygnacja z produktów, które go zawierają. Podczas zakupów, ważne jest by sprawdzać etykiety.
Długie składy i nieczytelne informacje? Pomoże Baza Żywności!
Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Z pomocą przychodzi Baza Żywności Ann!
W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.
Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.
Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!
Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App
Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann: