Baza Żywności Ann: Alergia na jęczmień może być niebezpieczna [AUDIO]

Wymioty, pokrzywka, a nawet astma. Takie objawy mogą pojawić się u osoby, która ma alergię na jęczmień. Pojawiają się bezpośrednio po spożyciu ziaren zboża, jak i produktów, które go zawierają. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy na pewno masz alergię pokarmową na jęczmień i co zrobić w przypadku jej wykrycia. Jakich produktów powinieneś unikać? Sprawdź jak może pomóc Baza Żywności Ann.

Jęczmień jest stosowany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i przemysłowym. Używa się go do wytworzenia słodu jęczmiennego stosowanego chociażby do słodzenia różnego rodzaju wyrobów cukierniczych. Wytwarzane są z niego różnego rodzaju kasze (kasza pęczak, perłowa, otręby). Poza tym młody jęczmień można stosować jako suplement diety. Wykorzystuje się go do soków, proszku, czy tabletek. Palone ziarno jęczmienia można znaleźć w kawie zbożowej.

Alergia na jęczmień może być niebezpieczna
fot. Shutterstock

Jęczmień jest zbożem, który zawiera witaminy, minerały oraz błonnik.

Właściwości prozdrowotne jęczmienia

Jęczmień korzystnie wpływa na pracę trzustki, śledziony, żołądka, czy jelita. Wzmacnia też układ nerwowy i serce. Obniża poziom cholesterolu i jest doskonałym lekiem przeciwnowotworowym oraz przeciwwirusowym.

Przeczytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Orzech laskowy – jedna z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowej

Alergia na jęczmień

Alergia pokarmowa na jęczmień powstaje w wyniku kontaktu organizmu z alergenem. Wówczas dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który identyfikuje go jako zagrożenie.

Objawy alergii na jęczmień są różne. Pojawiają się problemy z układem oddechowym, pokarmowym oraz reakcje skórne.

Objawy alergii na jęczmień

  • Pokarmowe: bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunka.
  • Skórne: pokrzywka, nasilenie się objawów atopowego zapalenia skóry, wypryski.
  • Oddechowe: trudności w oddychaniu.
  • W skrajnych przypadkach: zawroty głowy, przyspieszone tętno, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata przytomności, czy wstrząs anafilaktyczny.

Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na jęczmień dobrze jest wykonać test. Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Test potwierdzający lub wykluczający alergię na zboża IgE-zależną wykonywany jest dla czterech podstawowych alergenów: pszenicy, żyta, jęczmienia oraz ryżu. Wynik badania powinno się skonsultować z alergologiem.

Uczulać może wszystko, co zawiera w swoim składzie to zboże. Są to między innymi: kasze, mąki oraz produkty słodzone słodem jęczmiennym. Dlatego mając alergię na jęczmień, konieczna jest całkowita rezygnacja z produktów, które go zawierają. Podczas zakupów, ważne jest by sprawdzać etykiety.

Długie składy i nieczytelne informacje? Pomoże Baza Żywności!

Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. Z pomocą przychodzi Baza Żywności Ann!

W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *