Aktywności fizyczne, dzięki którym spalisz więcej kalorii

Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, zwiększa pojemność płuc, poprawia pracę serca, a także podnosi wytrzymałość mięśni. Jeśli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, wtedy warto wybrać wysiłek o wysokiej intensywności. Jakie są aktywności fizyczne, dzięki którym spalisz więcej kalorii? Przeczytaj w Ann!

Bieganie: dobry sposób na utratę tkanki tłuszczowej

Bieganie wzmacnia układ mięśniowy, poprawia wydolność organizmu i spala ogromne ilość kalorii. To, ile kalorii spalimy podczas biegu, zależy od intensywności, czasu oraz tempa treningu. Godzina joggingu z szybkością 5min/km pozwoli spalić ok. 1000 kalorii, natomiast wysiłek w tempie 3,4min/km spala nawet 1200 kalorii.

Spalanie kalorii na bieżni czy w terenie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak istotny jest czas trwania treningu. Jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, zwróćmy uwagę, aby nasz wysiłek trwał co najmniej 20 minut. Po tym czasie większość energii pobierana jest z tłuszczów, a nie z węglowodanów.

Aktywności fizyczne, dzięki którym spalisz najwięcej kalorii: jazda konna

Jazda konna to nie tylko sposób na poprawę samopoczucia, ale także na modelowanie sylwetki i spalenie ogromnej ilości kalorii. Podczas wysiłku pracują mięśnie pośladków, ud, łydek, brzucha i pleców. Godzina jazdy konnej pozwala spalić do 650 kalorii, jednak dokładna ilość zależy od intensywności wysiłku, naszej wagi i wzrostu.

fot. Shutterstock

Dodatkowo jeździectwo dotlenia organizm, poprawia koordynację i usprawnia trawienie poprzez aktywizowanie wielu narządów wewnętrznych. Bezpośredni kontakt z koniem ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

Wchodzenie po schodach a spalanie kalorii

Okazuje się, że podczas wykonywania niepozornej czynności jaką jest wchodzenie po schodach możemy spalić nawet 1100 kalorii w ciągu godziny. Aktywność angażuje wiele grup mięśni: pośladków, ud, łydek, a nawet rąk. Wchodzenie po schodach nie wymaga specjalnego przygotowania i jest dostępne dla każdej zdrowej osoby.

Istnieje nawet dyscyplina sportowa polegająca na wbieganiu po schodach: tower running. Warto dodać, że schodzenie po schodach również jest sporym wysiłkiem i pozwala na spalenie 364 kalorii.

Aktywności fizyczne, dzięki którym spalisz najwięcej kalorii: skakanie na skakance

Skakanka kojarzy się z głównie z dziecięcą zabawą na świeżym powietrzu, jednak to świetny sposób na spalanie kalorii. Skakanie na skakance jest aktywnością o wysokiej intensywności, podczas której możemy spalić 574 kalorie w ciągu godziny. Ilość spalonych podczas treningu kalorii zależy od wyboru techniki skakania i od długości skakanki. Intensywność wysiłku należy dostosować do własnych możliwości.

Jakie korzyści przynosi skakanie? Wysiłek wzmacnia nasze nogi, przedramiona i nadgarstki, a także brzuch. Regularne podskoki mają też pozytywny wpływ na układ kostny: wzmacniają kości i zwiększają ich gęstość.

Pobierz darmową aplikację Ann i miej swoje zdrowie pod kontrolą

Aktywności fizyczne, dzięki którym spalisz najwięcej kalorii: wspinaczka

Wspinanie po ściance angażuje całe nasze ciało. Podczas wspinaczki pracują mięśnie nóg, rąk, brzucha, a nawet pleców. To sprawia, że w trakcie wysiłku spalamy od 500 do 700 kalorii.

fot. Shutterstock

Co daje wspinaczka ściankowa? Trening poprawia wytrzymałość siłową, wzmacnia nasze mięśnie, rzeźbi ciało, a także wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Wbrew pozorom wspinaczka to sport bezpieczny i dostępny nawet dla osób, które nie mają kondycji. Istotne jest jednak odbycie szkolenia dla początkujących, które znajduje się w ofercie każdego obiektu wspinaczkowego.

Warto pamiętać, że w przypadku wspinaczki oraz innych aktywności fizycznych o wysokiej intensywności, zalecana jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista doradzi, czy dane ćwiczenia są odpowiednie dla naszej wagi i stanu zdrowia.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *